PřF:Bi6089 Bc. SSZ z Antropogenetiky - Informace o předmětu
Bi6089 Bakalářská státní závěrečná zkouška z Antropobiologie a antropogenetiky
Přírodovědecká fakultajaro 2018
- Rozsah
- 0/0/0. 0 kr. Ukončení: -.
- Vyučující
- doc. RNDr. Eva Drozdová, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- doc. RNDr. Eva Drozdová, Ph.D.
Ústav experimentální biologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav experimentální biologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Speciální biologie (program PřF, B-EXB, směr Antropobiologie a antropogenetika)
- Cíle předmětu
- Státní bakalářská zkouška. Studenti po absolutoriu získají titul bakaláře.
- Osnova
- Požadavky ke Státní závěrečné zkoušce bakalářského studia SPECIÁLNÍ BIOLOGIE, SMĚR ANTROPOBIOLOGIE A ANTROPOGENETIKA
- Předmět: OBECNÁ BIOLOGIE
- Předmět OBECNÁ BIOLOGIE (součást SZZk pro všechny čtyři studijní směry Speciální biologie) shrnuje klíčové poznatky základních biologických přednášek absolvovaných v průběhu tříletého bakalářského studia. Vychází zejména z přednášek Buněčná biologie (Bi1700), Histologie a organologie (Bi2080), Cytologie a anatomie rostlin (Bi1060), Obecná genetika (Bi3060), Antropologie (Bi5120), Fyziologie živočichů (Bi3030), Fyziologie rostlin (Bi4060), Molekulární biologie (Bi4020) a Obecná mikrobiologie (Bi4090). Dále jsou sem zařazeny také fundamentální informace z fylogeneze a diverzity organismů ( Bi1010, Bi2000) a dále chemie (C1601, C2700, C3580) a biostatistiky (Bi5040).
- Okruhy otázek
- Charakteristika živého organismu. Pojem druhu. Chemické složení organismů. Biogenní prvky, anorganické látky, organické látky, jejich význam pro stavbu a funkci organismů. Genetická informace, genetický kód, gen a jeho formy. Struktura a organizace prokaryotického a eukaryotického genomu, základní charakteristika replikace, transkripce a translace, změny genetické informace (mutace a rekombinace DNA). Mendelovy principy. Vazba genů. Genetická determinace pohlaví. Dědičné založení kvantitativních znaků.
- Základní charakteristika a struktura prokaryotické buňky. Bakterie a Archea, nejvýznamnější zástupci, jejich význam, výskyt a základy klasifikace. Množení, výživa a metabolismus bakterií. Kvasinky – životní cyklus, výskyt, význam. Mikromycety. Viry jako nebuněčné formy života, struktura virové částice, živočišné, rostlinné a mikrobiální viry.
- Základní klíčová charakteristika (morfologie, organologie, rozmnožování, ekologie a nejznámější zástupce) taxonů: Archezoa, Protozoa, Metazoa. Dále „bezobratlí“: Porifera, Cnidaria, Platyhelminthes, Nematoda, Mollusca, Annelida, Chelicerata, Crustacea, Myriapoda, Hexapoda, Echinodermata, Chordata. Základní charakteristika taxonomických skupin Bezčelistnatci - mihule a sliznatky. Nadtřída Čelistnatců - paryby, ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci.
- Eukaryotické buňky, struktura a funkce. Cytoplazma, jádro, cytoplazmatická membrána, endomembránový systém (endoplazmatické retikulum, Golgiho aparát, vakuoly atd.). Semiautonomní organely: mitochondrie, chloroplasty. Ribosomy. Cytoskelet. Buněčná stěna, apoplastický volný prostor.
- Interceluláry. Plazmodezmy a symplast. Kontakty živočišných buněk. Buněčný pohyb.
- Buněčný cyklus: amitóza, mitóza, fáze mitózy, dělicí vřeténko, meióza, srovnání mitózy a meiózy. Kontrola buněčného cyklu. Růst a diferenciace buněk rostlin i živočichů. Typy rostlinných buněk a pletiv. Jednoduchá a složená pletiva. Systémy pletiv: meristémy, krycí, vodivá a základní pletiva, jejich struktura a funkce. Živočišné tkáně. Třídění, ontogenetický původ a mikroskopická anatomie tkání: epitely (krycí, výstelkové, žlázové, resorpční, smyslové, zárodečné), pojiva (embryonální, vláknitá, oporná), tělní tekutiny, svalové tkáně, nervové tkáně, pohlavní buňky.
- Orgány rostlin: kořen, stonek, list. Primární a sekundární pletiva a růst kořene a stonku, růstový vrchol. Transformace vodivého systému v hypokotylu. Lokalizace primárního a sekundárního xylému.
- Hlavní orgánové soustavy živočichů - krycí, oporná, pohybová, trávící, dýchací, vylučovací, oběhu tělních tekutin, smyslová, nervová, žláz s vnitřní sekrecí, rozmnožovací. Srovnání v rámci hlavních živočišných taxonů.
- Základní typy rozmnožování živočichů. Životní cyklus. Transport vody a iontů minerálních živin organických látek v rostlinách, regulace výměny plynů. Příjem a konverze radiační energie v rostlinách, fixace uhlíku. Metabolismus uhlíku, využití asimilátů v růstových procesech. Minerální výživa rostlin, příjem a využití makro- i mikroživin. Fyziologie růstu a vývoje - hlavní skupiny fytohormonů a jejich funkce, úloha záření a teploty při regulaci růstu a vývoje.
- Interakce rostlin s jinými organizmy (symbiózy, patogeneze). Evoluce fyziologických funkcí živočichů. Membránový transport, předávání látek a signálů. Homeostáza a základní principy fyziologických regulací. Celkový metabolismus, termoregulace. Tělní tekutiny živočichů a jejich funkce, cirkulace. Exkrece a osmoregulace. Výměna plynů, dýchání. Výživa, příjem potravy a její zpracování. Látková signalizace, hormony. Funkce imunitního systému.
- Funkční anatomie nervového systému. Fyziologie pohybu a vegetativní řízení. Fyziologie smyslových orgánů. Neurální signalizace, synapse.
- Základní znalosti chemie z pohledu biologa. Základní chemické zákony a chemické výpočty. Chemické názvosloví. Atomy, molekuly, ionty, prvky, nuklidy, izotopy (struktura, vlastnosti, stavba, principy).
- Chemická vazba, její typy. Vlastnosti plynů, kapalin, pevných látek, fázové přeměny. Roztoky, vyjadřování a výpočet koncentrace roztoků. Termodynamika a kinetika chemických reakcí, katalýza. Kyseliny a báze, pH, hydrolýza, tlumivost. Oxidace a redukce, elektrochemie. Sloučeniny uhlíku (nomenklatura, vlastnosti). Kovy, halogeny, křemík, dusík, kyslík, fosfor, síra a jejich chemie. Chemická analýza a její základní metody. Biochemické pochody, bílkoviny, nukleové kyseliny, sacharidy, lipidy, enzymy, metabolické procesy z pohledu chemie. Základy designu experimentů a statistického hodnocení dat. Typy rozložení dat. Základní popisné statistiky. Srovnání dvou souborů dat. Analýza rozptylu. Korelační analýza. Regresní analýza.
- Předmět: BIOLOGICKÁ ANTROPOLOGIE
- Předmět Biologická antropologie shrnuje základní poznatky z různých oblastí biologické antropologie získané v průběhu tříletého bakalářského studia. Obsah tohoto předmětu pokrývají zejména přednášky Bi5121 Anatomie člověka, Bi5123, Bi6121 Základní antropologická metodika I a II a Bi6123 Auxologie.
- Okruhy otázek:
- Anatomická terminologie Pravidla prostorové orientace, osy, roviny a směry. Základní anatomické postavení.
- Stavba tkání lidského těla. Základy embryonálního vývoje.
- Anatomie všech orgánových soustav člověka. Anatomie chrupu člověka. Variabilita.
- Obecné zákonitosti růstu, řízení a dědičnost růstu. Principy skeletálního růstu a obecné teorie růstu. Dynamika růstu s ohledem na sílu genetické determinace znaku, vývoj proporcionality dítěte. Hormonální řízení růstu.
- Ontogenetický vývoj jedince, synchronizace vývojových procesů (od narození do smrti). Charakteristika jednotlivých období vývoje dítěte ze všech hledisek (růst a vývoj, psychologický vývoj, motorický vývoj). Změny v proporcionalitě těla. Biologický věk a jeho koreláty. Nadměrná a nízká hmotnost.
- Problematika hodnocení a interpretace auxologických dat.
- Sekulární změny. Vyšetřovací metody. Somatometrické techniky, somatoskopie. Etické zásady auxologických výzkumů. Klinické aplikace auxologického hodnocení.
- Metody historické antropologie.
- Primární, sekundární a terciární pohřby. Kostrové pohřby, kremace, mumifikované ostatky. Mutilace a deformace lidského těla. Etické aspekty výzkumu v historické antropologii. Základní principy zpracování kosterního materiálu. Preparace a vyzvedávání kosterního materiálu v terénu na nalezištích. Zpracování kosterního materiálu v laboratoři. Principy a metody určování pohlaví, věku a výšky postavy.
- Specifika studia sekundárních pohřbů. Způsob odhadu minimálního a maximálního počtu jedinců.
- Osteometrické techniky, normované polohy lebky, frankfurtská horizontála. Osteometrické body, typy měr, způsoby měření.
- Aspekční hodnocení kosterního materiálu. Studium nemetrických znaků.
- Studium chrupu člověka, nejčastější patologické změny a příčiny jejich vzniku. Metody hodnocení výskytu zubního kazu a zubního kamene. Složení zubního plaku.
- Žárové pohřby a jejich zpracování. Metody výzkumu kremací. Rozdíly mezi kostrovými a žárovými pohřby. Termické změny v kostní tkáni.
- Mumifikované ostatky člověka. Druhy mumifikace a způsob provedení. Způsob studia mumií. Změny v tkáních lidského těla v důsledku mumifikace.
- Literatura
- SNUSTAD, D. Peter, Michael J. SIMMONS, Jiřina RELICHOVÁ, Jiří DOŠKAŘ, Jiří FAJKUS, Petr HOŘÍN, Aleš KNOLL, Petr KUGLÍK, Jan ŠMARDA, Jana ŠMARDOVÁ, Renata VESELSKÁ a Boris VYSKOT. Genetika. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2009, 894 s. Učebnice. ISBN 978-80-210-4852-2. URL info
- RIEGEROVÁ, Jarmila, Miroslava PŘIDALOVÁ a Marie ULBRICHOVÁ. Aplikace fyzické antropologie v tělesné výchově a sportu : (příručka funkční antropologie). 3. vyd. Olomouc: Hanex, 2006, 262 s. ISBN 8085783525. info
- Antropologie :příručka pro studium kostry. Edited by Milan Stloukal. 1. vyd. Praha: Národní muzeum, 1999, 510 s. ISBN 80-7036-101-8. info
- Výukové metody
- jedná se o státní závěrečnou zkoušku - samostatné studium
- Metody hodnocení
- písemný test
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každý semestr.
- Statistika zápisu (jaro 2018, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2018/Bi6089