Bi7250c Lékařská genetika a genetické poradenství - cvičení

Přírodovědecká fakulta
jaro 2020
Rozsah
0/2/0. 2 kr. (příf plus uk plus > 4). Ukončení: z.
Vyučující
RNDr. Vladimíra Vallová, Ph.D. (cvičící)
RNDr. Iveta Valášková, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. RNDr. Petr Kuglík, CSc.
Ústav experimentální biologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: RNDr. Vladimíra Vallová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav experimentální biologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Rozvrh
Po 14:00–17:50 Kontaktujte učitele
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
Bi7250c/A: Rozvrh nebyl do ISu vložen.
Bi7250c/B: Rozvrh nebyl do ISu vložen. I. Valášková, V. Vallová
Bi7250c/B1: Rozvrh nebyl do ISu vložen. I. Valášková, V. Vallová
Bi7250c/B2: Rozvrh nebyl do ISu vložen. I. Valášková, V. Vallová
Předpoklady
Bi0422 Patologie && Bi0311 Klinická hematologie && ( NOW ( Bi7250 Lékařská genetika ) || Bi7250 Lékařská genetika )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/20, pouze zareg.: 0/20
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je praktická výuka moderních genetických, genomických a molekulárně biologických technik používaných laboratorní medicíně pro účely lékařské genetiky a molekulární diagnostiky. Cvičení probíhá na akreditovaném klinickém pracovišti (laboratoře Oddělení lékařské genetiky FN Brno),a to přímo pod vedením pracovníku daných laboratoří. V rámci cvičení jsou prováděna reálná genetická vyšetření a mutační analýzy nejčastějších patogenních variant lidského genomu.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen: • získat laboratorní praxi a prohloubit si praktické dovednosti z prostředí klinických laboratoří • orientovat se v základních právních a etických problémech klinické medicíny • provádět izolace DNA, RNA a mutační analýzy reálných vzorků z klinického materiálu • prakticky ovládat specializované molekulárně biologické a genetické laboratorní a diagnostické techniky, ovládat moderní metody pro analýzu lidského genomu (PCR, MLPA, sekvenování…) • prakticky provádět DNA diagnostiku a mutační analýzy konkrétních dědičných chorob jako jsou CF, DMD, SMA, Leidenská mutace… • samostatně analyzovat, vyhodnocovat a interpretovat laboratorní nálezy ve vztahu k diagnózám pacientů
Osnova
  • Informovaný souhlas a jeho náležitosti. Genetické poradenství v praxi, pacienti OLG Laboratorní techniky v klinické praxi. Norma ČSN EN ISO 15189:2013, akreditované metody na OLG FN Brno. Techniky izolace DNA z periferní krve. PCR s následnou elektroforézou - delece F508 u CFTR genu. Alelově specifická PCR – 50 mutací u Cystické fibrózy (CF) Triplet prime PCR – detekce expanze v genu DMPK1 u Myotonické dystrofie (MD) Restrikční analýza – detekce Leidenské mutace MLPA – stanovení přenašečství Spinální muskulární atrofie (SMA) Real-time PCR - detekce Leidenské mutace Detekce sekvenčních variant pomocí sond a interkalačních barviv Detekce bodových mutací pomocí sekvenačních technik Reverzní hybridizace – laktózová intolerance
Výukové metody
Laboratorní cvičení
Metody hodnocení
Účast studentů na praktickém cvičení je povinná. Praktika jsou ukončena zápočtem. Podmínkou udělení zápočtu je předložení písemných protokolů z praktických úloh.
Informace učitele
Z důvodu pandemie koronaviru proběhne výuka předmětu v roce 2020 formou blokové výuky v období 1.6.-30.6.2020, v případě nevyhovující epidemiologické situace pak nejpozději do 30.9.2020. Konkrétní termín bude upřesněn prostřednictvím speciálního rozvrhu nejpozději koncem května.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2021, jaro 2022, jaro 2023, jaro 2024, jaro 2025.