E0290 Interpretace biomarkerů v klinických a epidemiologických studiích

Přírodovědecká fakulta
jaro 2024
Rozsah
2/0/0. 2 kr. (plus ukončení). Ukončení: zk.
Vyučující
prof. MUDr. Julie Dobrovolná, Ph.D. (přednášející), Mgr. Jan Kučera, Ph.D. (zástupce)
Mgr. Peter Lenárt, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Bc. Lucie Ráčková, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. MUDr. Julie Dobrovolná, Ph.D.
RECETOX – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: prof. MUDr. Julie Dobrovolná, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: RECETOX – Přírodovědecká fakulta
Rozvrh
Po 19. 2. až Ne 26. 5. Pá 9:00–10:50 D29/252-RCX1
Předpoklady
E3230 - Patofyziologie člověka
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Použití biomarkerů při studiích lidských jedinců i populací je užitečný přístup postavený na syntéze pokročilých laboratorních metodik a epidemiologie s cílem vyhodnotit riziko pro zdraví a riziko expozice environmentálním polutantům. Tyto přístupy jsou nezbytné pro pochopení interakcí mezi genetickým a epigenetickým pozadím jedince a vnějším prostředím a také pro identifikaci rizikových jedinců i populací. Základní náplní kurzu je seznámení se s výhodami a naopak limitacemi použití biomarkerů u jedinců i populací, výběrem kritérií pro selekci a validaci běžně používaných biomarkerů, přístupy nově se vyvíjejících technologií pro identifikaci a vývoj nových biomarkerů. Součástí kurzu je hodnocení etických problémů i metodických limitací. Kurz se zabývá úlohou biomarkerů na úrovni klinické medicíny, epidemiologie i výzkumných klinických studií. Kurz dále zkoumá specifika použití/interpretace vybraných biomarkerů v závislosti na věku či u specifických podskupin populace.
Výstupy z učení
Výsledky z učení: Po skončení kurzu bude student schopen: 1) Vysvětlit, co to jsou biomarkery a jakým způsobem jsou odvozovány 2) Vysvětlit, jakým způsobem analýzy v daných platformách biomarkerů závisejí na správné volbě metody a správné přípravě vzorku 3) Vysvětlit základní principy použití a interpretace biomarkerů v klinické medicíně 4) Vysvětlit základní principy použití a interpretace biomarkerů v epidemiologických studiích 5) Vysvětlit základní principy použití a interpretace biomarkerů v klinických studiích 6) Vysvětlit základní principy použití biomarkerů v individuální diagnostice u pacienta a zhodnotit možný potenciál v rámci personalizované medicíny 7) Vysvětlit základní metodická omezení jednotlivých metod a nejčastější zdroje chyb u těchto metod 8) Vysvětlit zvláštnosti interpretace biomarkerů u specifických populací, diskutovat vliv pohlaví na interpretaci biomarkerů 9) Vysvětlit zvláštnosti interpretace biomarkerů v závislosti na věku populace/jedince
Osnova
  • 1. Úvod do kurzu. Definice, klasifikace a charakterizace biomarkerů. 2. Použití biomarkerů v diagnostice, terapii a pro odhad prognózy pacienta, biomarkery vybraných onemocnění 3. Použití biomarkerů v epidemiologických studiích 4. Použití biomarkerů v klinických studiích – Návrh studie 5. Použití biomarkerů v klinických studiích – Etické aspekty 6. Biomarkery a podpora veřejného zdraví 7. Makrotémata ve výzkumu lidského zdraví – individuální vnímavost, personalizovaná medicína 8. Makrotémata ve výzkumu lidského zdraví – prevence, intervence 9. Makrotémata ve výzkumu lidského zdraví – nové hrozby 10. Biomarkery stárnutí a na věku závislá interpretace ostatních biomarkerů 11. Vliv pohlaví na interpretaci biomarkerů 12. Interpretace biomarkerů u specifických podskupin populace 13. Příklady mýtů a případů nevhodné interpretace biomarkerů na úrovni jedince i populace
Literatura
    povinná literatura
  • SLABÝ, ET AL., Ondřej. Molekulární medicína. 2015. ISBN 978-80-7492-121-6. info
    doporučená literatura
  • The Handbook of Biomarkers, Jain Kewal, K, 2017, 978-1-4939-7431-3
Výukové metody
Výuka je realizována formou přednášky s prezentací v Powerpointu. Důraz je kladen na porozumění mechanismům a souvislostem. Studenti jsou často dotazováni na aktuálně probírané téma. Jsou podporováni v tom, aby sami kladli dotazy a byli v interakci s vyučujícím.
Metody hodnocení
Návštěva přednášek není povinná, ale silně doporučená pro porozumění probíraným tématům Během výuky jsou studenti ústně dotazování na již probrané učivo. Závěrečné hodnocení (na konci semestru) bude realizováno formou písemné zkoušky. Nejedná se o test jedné volby, ale o 50 otázek, z nichž řada vyžaduje popis, vysvětlení či schéma dotazovaného problému. Otázky mají různou bodovou hodnotu 1 - 3 dle obtížnosti. Celkový součet bodů je 100. K úspěšnému zvládnutí je potřeba dosáhnout alespoň 30 bodů.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2024/E0290