PřF:Bi9291 Paleoekologie - Informace o předmětu
Bi9291 Ekologie člověka v kvartéru
Přírodovědecká fakultapodzim 2024
- Rozsah
- 2/0/0. 2 kr. (plus 2 za zk). Ukončení: zk.
Vyučováno kontaktně - Vyučující
- doc. Mgr. Martin Ivanov, Dr. (přednášející)
doc. RNDr. Nela Doláková, CSc. (přednášející)
doc. Ing. Šárka Hladilová, CSc. (přednášející) - Garance
- doc. Mgr. Martin Ivanov, Dr.
Ústav geologických věd – Sekce věd o Zemi – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: doc. Mgr. Martin Ivanov, Dr.
Dodavatelské pracoviště: Ústav geologických věd – Sekce věd o Zemi – Přírodovědecká fakulta - Rozvrh
- Po 9:00–10:50 Bp1,01007
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Antropologie (program PřF, N-ANT)
- Cíle předmětu
- Paleoekologie rekonstruuje minulé klima a přírodní prostředí, sleduje adaptaci homininů na jeho změny a celkový dopad na evoluci člověka. Cílem je představit celou složitou problematiku v kontextu nejnovějších poznatků celého spektra vědeckých oborů věnujících se problematice.
- Výstupy z učení
- Na konci tohoto kurzu by měl student být schopen porozumět a vysvětlit, jak vypadala krajina a životní prostředí v měnících se podmínkách kvartéru a jakými metodami je možné tyto změny zaznamenat a zhodnotit. Student by měl zvláště porozumět způsobu biologické i sociální adaptace člověka na tyto podmínky.
- Osnova
- 1. Úvod - časové a klimatické vymezení kvartéru, chronostratigrafické členění - standarní a regionální stupně, přehled primárních a doplňkových faktorů ovlivňujících klimatické výkyvy - M. Ivanov.
- 2. Vývoj přírodního prostředí v kvartéru. Přehled nejvýraznějších chladných klimatických cyklů (glaciálů), kvartérní klimatický cyklus - M. Ivanov.
- 3. Periglaciální zóna - kryogenní procesy a tvary reliéfu, uplatnění v paleoklimatické rekonstrukci- M. Ivanov
- 4. Pleistocenní fauna Evropy, klimatické indiátory biostratigrafické členění kvartéru - M. Ivanov.
- 5. Paleobotanika. Pojmy pylové a makrozbytkové analýzy, pylové spektrum, paleorekonstrukce. Metodika terenních prací, "přírodní archivy" - rašeliniště/rašelina, vodní biotopy/jezerní, rybniční a obdobné sedimenty, netradiční, většinou antropogenní uloženiny, lesní humus. Laboratorní příprava vzorků a interpretace výsledků, grafické znázornění, pylový diagram - N. Doláková.
- 6. Pyloanalyticky zpracované lokality z Čech, Moravy, Slovenska a vybrané lokality z prostoru severní Euroasie; ukázky vegetačních a krajinářských poměrů dnešní boreální zóny Eurasie a jejich využití jako analogií - N. Doláková.
- 7. Přehled genetických typů kvartérních sedimentů a metody jejich studia - glacigenní, glacifluviální a glacilakustrinní sedimenty, eolické, svahové (koluviální), aluviální, limnické, bažinné a rašelinné sedimenty, jeskynní sedimenty - M. Ivanov
- Literatura
- povinná literatura
- Butzer, K. W. 1971: Environment and archaeology: An ecological approach to prehistory. Chicago, Aldine.
- Ložek, V. 1973: Příroda ve čtvrtohorách. Praha, Academia.
- Musil, R. 2005: Klima v posledním glaciál.Acta Musei Moraviae, Sci. geol. 90, 223-246.
- Pokorný, P. 2011: Neklidné časy. Praha, Dokořán.
- Svoboda, J., Havlíček, P., Ložek, V., Macoun, J., Musil, R., Přichystal, A., Svobodová, H., Vlček, E. 1994, 2002, 2009: Paleolit Moravy a Slezska. Brno, Archeologický ústav AV ČR Brno, 1.-3. vyd.
- Svoboda, J., et al. 2014: Předkové. Evoluce člověka. Praha: Academia.
- van Andel, T., Davies, W. (Eds.) 2003: Neanderthals and modern humans in the European landscape during the last glaciation: Archaeological results of the Stage 3 Project. Cambridge, McDonald Institute Monographs.
- doporučená literatura
- Embleton, C., King, C. A. M. 1975: Periglacial Geomorphology. London, Edward Arnold.
- French, H. 2007: The Periglacial Environment, Third Edition, Chichester, Wiley.
- Jankovská, V. 1997: Možnosti využití pylové analýzy. Lesnická práce 10, 366-367.
- Jankovská, V. 1997: Vývoj vegetace střední Evropy od konce poslední doby ledové do současnosti. Lesnická práce 11, 409-412.
- Lang, G. 1994: Quartare Vegetationsgeschichte Europas. Jena, Stuttgart, New York, Gustav Fischer Verlag.
- Ložek, V. 2007: Zrcadlo minulosti: Česká a slovenská krajina v kvartéru. Praha, Dokořán.
- Musil, R. 2014: Morava v době ledové. Prostředí posledního glaciálu a metody jeho poznávání. Brno, Masarykova univerzita.
- Musil, R. 2010: Palaeoenvironment at Gravettian Sites in Central Europe with emphasis on Moravia (Czech Republic). Quartär 57, 95-123.
- Musil, R. 2010: The environment of the middle Palaeolithic sites in Central and Eastern Europe. Wroclaw, Acta Universitatis Wratislaviensis, No 3207, Studia archeologiczne XLI, 121- 179.
- Washburn, A. L. 1979: Geocryology. A survey of periglacial processes and environments. London, Edward Arnold.
- Výukové metody
- Teoretická příprava formou přednášek doplněných diskusí studentů. Přednášky v podzimním semestru 2020 budou probíhat převážně on-line, doplněny budou o praktické cvičení v optické laboratoři.
- Metody hodnocení
- Kurz je ukončen zkouškou, která se sestává z písemného testu. Pro úspěšné složení zkoušky musí student získat minimálně 75% možných bodů, a prokázat tak dobrou znalost problematiky probírané v přednáškách a v povinné literatuře. Počty studentů na jednotlivých termínech zkoušek budou v PS 2020 regulovány dle aktuálních krizových opatření. V případě zcela krizové situace v podzimním semestru 2020 bude ukončení předmětu distanční formou.
- Informace učitele
- Kurz je doporučeno doplnit navazujícími přednáškami Bi8610 Paleoantropologie, Bi8611 Paleoetnologie – Etologie člověka v kvartéru a Bi8612 Komparativní osteologie.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/podzim2024/Bi9291