Odkazy do vyšších úrovní šablon:
Fakulta sociálních studií / Faculty of Social Studies
Studijní katalog a registrační šablony / Study catalogue and registration templates
Veřejná a sociální politika a lidské zdroje
Magisterské navazující prezenční studium - nepřevedení studenti (před 2019/2020)

Informace o studiu
zkusit zobrazit ve verzi pro tisk (formát výstupu je experimentální)

Vysvětlení typu studia podle skupin a kohort:
Studenti jednotlivých kohort jsou rozděleni do tří následujících skupin.
  • Nepřevádění studenti: studenti již v průběhu studia, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020. Jedná se především o studenty bakalářského stupně studia, kteří buď za A) STUDUJÍ mezifakultní studijní kombinaci nebo B) JSOU již na jednom ze svých oborů ve stádiu dokončení nebo průběhu státní zkoušky. Tito studenti tedy studium dokončí v původním studiu a zapisují si předměty se starými kódy. U této skupiny zůstávají oddělené registrační a kontrolní šablony. Tato skupina studentů si registruje předměty v sekci registrační šablony/veřejná politika a lidské zdroje/nepřevedení studenti.
  • Převádění studenti: studenti již v průběhu studia, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020. Jedná se o všechny studenty magisterské studia a studenty bakalářského studia, ale kteří buď za A) NESTUDUJÍ mezifakultní studijní kombinaci nebo B) NEJSOU již na jednom ze svých oborů ve stádiu dokončení nebo průběhu státní zkoušky. Tito studenti jsou tedy převedeni a od akademického roku 2019/2020 studují pod novými kódy a s výjimkou předmětů, které tito studenti opakují z předchozího akademického roku (viz pokyny). Pro tyto studenty mohly nastat také dílčí změny v doporučeném průběhu studiem. U této skupiny zůstávají oddělené registrační a kontrolní šablony. Tato skupina studentů si registruje předměty v sekci registrační šablony/veřejná politika a lidské zdroje/převedení studenti.
  • Noví studenti: Studenti nastupující v akademickém roce 2019/2020 nebo později studují nové studijní programy. V tomto případě jsou poněkud jiné studijní podmínky. Také již nejsou oddělené registrační a kontrolní šablony, ale existuje POUZE JEDNA šablona, která je umístěna v sekci kontrolní šablony/programy/veřejná politika a lidské zdroje/typ studia/typ plánu/imatrikulační ročník/
 

Informace o studiu
Uchazeč/ka o studium jednooborového navazujícího magisterského prezenčního studia (dále jen VPLZ) musí být absolventem bakalářského studia veřejné politiky, sociální politiky, sociální práce nebo jiného příbuzného společenskovědního oboru a musí vykonat přijímací zkoušku, jejíž podmínky stanovuje Katedra SPSP.

Jednooborové navazující magisterské prezenční studium VPLZ je zakončeno státní závěrečnou zkouškou a udělením diplomu magistra v oboru Veřejná politika a lidské zdroje. Součástí diplomu je potvrzení o tom, že student v rámci studia VPLZ absolvoval jednu z dále uvedených, studentem zvolených specializací:

- Personální management a organizační rozvoj,
- Sociální politika,
- Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů.

Student/ka je povinen/na v průběhu magisterského navazujícího studia absolvovat povinné předměty specializace, kterou uvedl na přihlášce ke studiu, pokud nevyužije možnost volbu své specializace změnit. Tuto možnost má za prvé na začátku svého studia, nejpozději 11. kalendářní den od zahájení výuky 1. semestru nebo za druhé po ukončení prvního semestru studia, nejpozději v den zápisu do druhého semestru. V obou případech je o svém rozhodnutí změnit specializaci povinen písemně informovat vedoucího katedry SPSP a sdělit mu, kterou specializaci bude nadále studovat. Vedoucí katedry tuto informaci bere na vědomí a ve spolupráci se studijním oddělením děkanátu FSS MU zajistní provedení potřebných změn v Informačním systému MU.

Aby se mohl student/ka přihlásit ke státní magisterské zkoušce, musí splnit čtyři podmínky:

(1) V rámci zvolené specializace získat předepsaný počet 120 kreditů (dále jen „ECTS“). Do tohoto počtu se započítávají ECTS získané za univerzitou předepsanou minimální jazykovou kompetenci. Z předepsaných 120 ECTS je student povinen v rámci kterékoliv ze specializací získat 69 ECTS za povinné předměty, 4 ECTS za odbornou jazykovou průpravu a 47 ECTS za povinně volitelné předměty. Z ECTS za povinně volitelné předměty mohou studenti bez souhlasu vedoucího katedry nahradit nejvýše 12 ECTS za volitelné předměty.

(2) Studenti jsou povinni v rámci prezenčního magisterského studia absolvovat nejméně jeden předmět vedený v anglickém jazyce. Student si vybírá tento předmět z nabídky povinných nebo povinně volitelných předmětů svého magisterského oboru nebo jej může absolvovat v rámci zahraničních studijních mobilit nabízených katedrou. Nelze uznat předměty z jiného stupně studia (bc./mgr.) a předměty neuvedené v registrační šabloně oboru jako povinné či povinně volitelné. Pro více informací viz směrnice FSS č. 4/2019 "O předmětech v anglickém jazyce".

(3) Podmínkou účasti u magisterské zkoušky je dle směrnice FSS č. 3/2019 doložení univerzitou stanovené minimální jazykové kompetence pro absolventa magisterského studia. Od imatrikulačního ročníku 2016/2017 je podmínkou účasti u státní závěrečné magisterské zkoušky studentů prezenční formy studia doložení fakultou stanovené minimální jazykové kompetence (úroveň C1 podle evropského referenčního rámce – ERR v oblasti akademického a odborného jazyka) v angličtině (viz o tom odkaz Minimální jazyková kompetence).

Součástí magisterské státní zkoušky je obhajoba diplomové práce. Při zpracování závěrečné diplomové práce musí student postupovat dle katedrou vyhlášených pravidel a diplomovou práci musí předložit v katedrou požadovaném termínu. Uvedené informace jsou uloženy a v každém semestru aktualizovány v dokumentovém serveru katedry: /do/fss/kspsp/mvplzszz/

Standardní délka prezenčního magisterského navazujícího studia VPLZ je čtyři semestry. V případě prodloužení studia na 6 nebo více semestrů (kromě období, kdy studium je přerušeno), se student vystavuje značnému riziku platby studijních poplatků.

Vedení katedry upozorňuje studenty magisterského studia na možnost absolvovat v případě potřeby předměty vypisované v bakalářském stupni v programu CŽV. Tento postup je doporučován zvláště v případě potřeby dostudování, či upevnění znalostí oboru z bakalářského stupně. Režim programu CŽV včetně návodu jak postupovat je uveden na webových stránkách katedry. Konzultace o výběru nejvhodnějších předmětů poskytují Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc. pro specializace „Sociální politika“ a „Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů“, a Doc. PhDr. Jiří Winkler, Ph.D. pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“.

Za obsah programu odpovídá Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka CSc. Za realizaci programu a řešení kolizních situací odpovídá Doc. PhDr. Jiří Winkler, PhD. Konzultace k sestavování studijních plánů u specializací Sociální politika, Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů a Personální management a organizační rozvoj poskytuje poskytuje Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc.

Minimální jazyková kompetence
Informace o katedře sociální politiky a sociální práce
Vysvětlení prerekvizit

Studenti se řídí pravidly svého imatrikulačního ročníku. Přístup ke katalogům starším imatrikulačních ročníků naleznete zde.

Další informace o předmětech:

VPL590 Vybrané problémy metod výzkumu - kvantitativní strategie: V rámci předmětu VPL590 absolvují studenti test, ve kterém prokazují znalost základních metodologických poznatků. Předmět je předpokladem pro předmět VPL405. Předmět VPL590 je povinný pro studenty a studentky imatrikulačního ročníku 2014/2015 a pro studenty a studentky následujících imatrikulačních ročníků.

VPL402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu: Předmět VPL402 je možné zapsat po absolvování VPL403 Ekonomie. Pro absolventy předmětu VPL108, případně jeho starších ekvivalentů, jejichž uznání posuzuje vyučující VPL108, tato podmínka neplatí.

VPL403 Ekonomie a VPL584 Economics: Studenti si musí zvolit, zda absolvují předmět v české verzi (VPL403) nebo v anglické verzi (VPL584). Není ale možné absolvovat oba zde uvedené předměty.

VPL404 Ekonomika sociálního státu: Předmět VPL404 je možné zapsat po absolvování předmětu VPL403.

VPL405 Evaluační výzkum: Předmět VPL405 je možné zapsat po absolvování předmětu VPL590. Tato podmínka platí pro studenty/tky imatrikulačního ročníku 2014/2015 a pro studenty/tky následujících imatrikulačních ročníků.

VPL419 Současné problémy sociální politiky a VPL585 Contemporary problems in European welfare states: Studenti si musí zvolit, zda absolvují předmět v české verzi (VPL403) nebo v anglické verzi (VPL584). Není ale možné absolvovat oba zde uvedené předměty.

VPL436 Řízení a rozvoj lidských zdrojů: Předmět VPL436 je možno zapsat až po absolvování předmětu VPL423.

VPL511 Výzkumný seminář: Probíhá na Centru praktických a evaluačních studií při katedře SPSP (CEPRES) a na Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí formou individuálního výzkumného úkolu.

Příprava diplomové práce: tvoří modul studia čtyř vzájemně souvisejících předmětů VPL598 Metodologie závěrečné práce, VPL581 Konceptualizace závěrečné práce, VPL462 nebo VPL465 Odborná analytická stáž a VPL519 Diplomový seminář.

VPL598 Metodologie závěrečné práce: Předmět je vstupním předmětem přípravy diplomové práce, na který navazuje předmět VPL581 Konceptualizace závěrečné práce. Předmět je povinný. Předmět VPL598 studenti zapisují nejméně 3 semestry před plánovaným odevzdáním magisterské diplomové práce, tedy ve druhém semestru studia. V odůvodněných případech (např. opakování předmětu, studijní pobyt v zahraničí) mohou studenti předmět zapsat se souhlasem vyučujícího i v jiném než ve druhém semestru studia. Předmět VPL598 se otevírá v podzimním i jarním semestru. První výukový blok je věnován formulaci výzkumného projektu diplomové práce a má podobu společné blokové výuky. Po jeho absolvování předmět dále probíhá formou individuálních konzultací s vedoucím práce, kterého si studenti v průběhu předmětu aktivně vyhledají a dohodnou s ním spolupráci.

VPL581 Konceptualizace závěrečné práce: Zápis předmětu musí být proveden nejméně semestr před semestrem, kdy se předpokládá odevzdání diplomová práce k obhajobě. Předmět VPL581 je otevřen v podzimním i jarním semestru. Předmět VPL581 splní studenti a studentky v rámci individuálních konzultací se svým vedoucím práce. Podmínkou udělení zápočtu je předložení teoretické části práce ke konzultaci vedoucímu práce a její uznání vyučujícím. Pro studenty a studentky imatrikulačního ročníku 2012/2013 a všech následujících ročníků je předmět povinný.

VPL462 Odborná analytická stáž pro rozvoj a řízení lidských zdrojů a VPL465 Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu: Předměty slouží při přípravě diplomové práce k zajištění sběru dat pro řešení diplomového úkolu v organizacích s rozvinutou personální prací nebo v organizacích veřejné politiky a správy. Studenti/tky vybírají předmět podle své studijní specializace. Studenti/tky pracují pod vedením svého školitele a současně pod supervizí odborného konzultanta v organizaci. Předmět navazuje na VPL598 Metodologie závěrečné práce a je doporučené si ho zapsat současně s předmětem VPL581 Konceptualizace závěrečné práce. Předmět je povinně volitelný.

VPL519 Diplomový seminář: Tento předmět studenti zapisují v semestru, kdy chtějí odevzdat diplomovou práci. Podmínkou udělení zápočtu je odevzdání práce v předepsaném termínu a v souladu s jejím zadáním. Podrobnější podmínky udělení zápočtu upravuje sylabus předmětu vložený v IS.