Oko - do duše okno.

Představení studijního programu

O studiu:

Optika a optometrie jsou v Česku samostatné, ale příbuzné obory zabývající se viděním, světlem, jeho šířením a korekcí refrakčních vad. Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity vyučujeme studijní program Optika a optometrie s tradicí a kvalitou, což absolventům zajišťuje vysokou prestiž a skvělou pozici na trhu práce. Skrz lékařské, biologické a optometrické předměty získáte znalosti z anatomie, fyziologie, farmakologie a oftalmologie, které jsou nosnými pilíři všeobecného optometrického zaměření. Studium vás připraví na samostatnou i týmovou práci. Kdo bude potřebovat vyšetřit zrakové funkce, doporučit kontaktní čočky či brýle nebo jakkoliv jinak poradit se zrakem, půjde pro radu za vámi!

Jak studium probíhá:

Studium začíná základy biologie a fyziky, které vás připraví na specifické předměty z oblasti optiky a optometrie. Krom nezbytné teorie se prakticky seznámíte s řadou v optice používaných sofistikovaných přístrojů, naučíte se vyšetřovat a měřit zrak nebo doporučovat i vyrábět optické pomůcky. Součástí studia je také ekonomie a právní předpisy.

Je studium pro vás?

  • Fascinuje mě lidské oko a zrak.
  • Zakládám si na přesnosti a preciznosti.
  • Baví mě práce s lidmi.
  • Mám estetické cítění a jsem manuálně zručný.
  • Kromě biologie zvládám i fyziku.

Studijní plány

Přijímací řízení
Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026
Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025

  • Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu

    Zkoušky se konají formou písemných testů 19. 6. 2025.

    • Jsou testovány znalosti z biologie a fyziky. 
    • Testy se skládají ze 40 otázek s nabídnutými odpověďmi, jen jedna odpověď je správná, každá správná odpověď je ohodnocena jedním bodem. 
    • Délka trvání každého testu z fyziky je 50 minut. 
    • Maximální počet bodů 80. 

    Rozsah požadovaných znalostí odpovídá učebním osnovám na středních školách.

  • Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programu

    Učebnice fyziky a biologie pro gymnázia, přehledy středoškolské látky uvedených předmětů např.:

    • Přehled biologie (Rosypal, S. a kol., Scientia, Praha 1994 a dále), 
    • Přehled středoškolské fyziky (E. Svoboda a kol., 3. vydání, Prometheus, Praha, 1996 a dále). 

     

    Přehled doporučené literatury a tématické okruhy k přijímacím zkouškám je uveden zde.

    Modelové otázky k přijímacím zkouškám na LF MU

  • Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program

    Na základě bodového ohodnocení výsledku písemných přijímacích testů jsou uchazeči zařazeni do pořadníku. Pro přijetí je nutné umístění v pořadí, které nepřesáhne stanovený počet přijatých. Předběžně uváděný počet přijatých je pouze orientační, konečný počet závisí na kapacitě studijního programu, na počtu uchazečů a úrovni znalostí prokázaných při přijímací zkoušce. 

    Zápis do studia je distanční a je podmíněn úspěšným vykonáním maturitní zkoušky v souladu §§ 77 a násl. zákona č. 561/2004 Sb. (tj. státní maturita). 

    Maturitní zkouška musí být složena do termínu zápisu, tj. do konce června 2025. Po obdržení návrhu na přijetí je nutno vložit autorizovanou konverzi maturitního vysvědčení (ČR a SR) do e-přihlášky. 

    Absolventi zahraničních středních škol vkládají nostrifikaci, tedy doložku o uznání zahraničního vzdělání v České republice. 

    Podmíněný zápis není možný.

  • Informace o odložené volbě
    Na LF MU není možná.

Studium

  • Cíle

    Cílem bakalářského studijního programu Optika a optometrie je osvojení teoretických vědomostí a praktických dovedností pro výkon regulovaného povolání optometristy.

    Studijní program Optika a optometrie si klade za cíl vzdělávat nelékařské zdravotnické pracovníky v souladu se zákonem o nelékařských zdravotnických povoláních (zákon č. 96/2004 Sb.), Vyhláškou č. č. 39/2005 Sb., kterou se stanoví minimální požadavky na studijní programy k získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání a Kvalifikačním standardem přípravy na výkon zdravotnického povolání optometrista.

    V průběhu studia je kladen akcent na propojení s příbuznými obory péče o zrak, zejména oftalmologií.

    Absolventi studijního programu poskytují specifickou péči pacientům s oční poruchou, ve spolupráci s lékařem vykonávají činnosti při poskytování preventivní, léčebné, diagnostické a dispenzární péče s cílem dosažení co nejlepší zrakové ostrosti a navození jednoduchého binokulárního vidění u vrozených

    i získaných očních vad. Jsou také schopni samostatně určit refrakci oka a po odborné a technické stránce vyřešit problémy s ní spojené, ať už zhotovením brýlí nebo aplikací kontaktních čoček.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • provádět metrická měření oka, stanovit refrakci
    • doporučit adekvátní typ optické korekční pomůcky, tyto zhotovovat a opravovat
    • aplikovat kontaktní čočky, edukovat pacienta
    • podílet se na úseku prevence závažných očních onemocněních
    • používat optické, optometrické a oftalmologické přístroje a pomůcky
    • provádět měření na oftalmologických přístrojích a provádět záznamy o výsledcích z měření se zásadami vedení zdravotnické dokumentace
    • podílet se na mezioborové spolupráci s cílem dosažení co nejlepších zrakových funkcí u daného klienta
    • podílet se na výběru optických pomůcek pro slabozraké jedince, edukuje je a provádí zácvik s optickými pomůckami

  • Uplatnění absolventa

    Po zdárném absolvování studijního programu Optika a optometrie budete mít teoretické i praktické znalosti potřebné jak pro práci v oboru oční optiky, tak pro povolání optometristy ve zdravotnictví. Budete schopni vyšetřovat zrakové funkce, aplikovat kontaktní čočky, doporučovat korekční pomůcky a provádět preventivní a poradenskou činnost v oblasti refrakčních vad a možnostech korekce. Díky těmto dovednostem budete mít široké možnosti uplatnění ve zdravotnictví, ať už na očních klinikách, v očních ambulancích, optometrických pracovištích anebo v očních optikách.

  • Regulovaná povolání
    • Optometrista
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.

    Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o

    1. jednooborový studijní plán,
    2. studijní plán se specializací,
    3. hlavní studijní plán (maior),
    4. vedlejší studijní plán (minor),
    5. studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
    6. studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).

    Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.

  • Praxe

    Praktická výuka probíhá během celého studia na očních klinikách, očních ambulancích, optometrických pracovištích a v očních optikách. Součástí jsou i exkurze do výroben brýlových či kontaktních čoček.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Bakalářská práce tvoří nedílnou součást studia programu Optika a optometrie. Její předložení v termínu a fundovaná obhajoba je jednou z podmínek pro úspěšné absolvování studia. Rozsah kvalifikační práce je dán doporučenou šablonou pro zpracování závěrečných prací na MU. Jedna strana je tvořena 30ti řádky po 60ti znacích, tedy minimum bez formální části práce 54 000 znaků. Bakalářská práce nemá charakter samostatného empirického výzkumu (případnou výjimku musí schválit přednosta Katedry optometrie a ortoptiky). Student by měl předvést schopnost kriticky pracovat s odbornými texty, zpracovávat koncepty a teorie v nich nalezené a nacházet v nich relevantní odpovědi na zadanou otázku.

  • Návaznost na další studijní programy

    Jako absolvent bakalářského prezenčního studijního programu Optika a optometrie můžeš pokračovat ve studiu zejména v navazujícím magisterském programu Optometrie na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

Základní údaje

Zkratka
B-OPOP
Typ
bakalářský
Profil
profesní
Titul
Bc.
Doba studia
3 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

25
odhadovaný počet přijatých
61
počet aktivních studentů
96
počet závěrečných prací

Lékařská fakulta
Program zajišťuje
Ve spolupráci s