Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví
Představení studijního programu
O studiu – představení studijního programu:
Laboratorní diagnostika poskytuje informace, které jsou vodítkem pro lékařská rozhodnutí, diagnózy, léčebné plány a sledování nemocí. Jako taková je základem moderní zdravotní péče. Během studia se naučíte pracovat s nejmodernější laboratorní technikou a využívat ji pro provádění diagnostických vyšetření, testů a analýz. Získáte vzdělání v základních klinických laboratorních oborech jako je klinická biochemie, hematologie a transfuzní lékařství, mikrobiologie, imunologie, genetika a patologie. A protože se laboratorní diagnostika díky technologickému pokroku rychle vyvíjí, neustále půjdete s dobou!
Jak studium probíhá – souhrn, co studenta čeká:
Studijní program Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví kombinuje teoretické vzdělání a praktickou výuku. V rámci studia se budete věnovat diagnostickým vyšetřením a naučíte se, jaké testy se používají pro různé nemoci a patologické stavy. Při analýze vzorků budete využívat nejnovější poznatky, automatické analyzátory i manuální techniky. Budete se učit pracovat s moderní laboratorní technikou a získáte vzdělání v klinických laboratorních oborech. Teoretické znalosti uplatníte v praxi už během studia v laboratořích brněnských fakultních nemocnic, v nichž probíhá praktická výuka.
Je studium pro vás – návodné otázky ulehčující výběr studia:
- Miluji medicínu i přírodní vědy.
- Zajímám se o nové technologie.
- Baví mě práce v laboratoři.
- Manuální zručnost mi není cizí.
- Dbám na pečlivost a mám smysl pro detail.
Studijní plány
Studium
- Cíle
Studium laboratorní diagnostiky připravuje absolventy na vysoce kvalifikovanou činnost v medicínských laboratorních provozech, zvláště v oborech klinická biochemie, klinická hematologie, imunohematologie a transfuzní služba, lékařská imunologie, lékařská mikrobiologie, klinická genetika a patologie. Zvyšuje teoretickou připravenost a startovací praktické dovednosti pro schopnost multidisciplinárně vzdělaného zdravotního laboranta, přizpůsobje se nárokům jednotlivých oborů a jejich rozvoji, zvláště s ohledem na proces konsolidace oborů laboratorní medicíny. Absolvent programu získá profesní kvalifikaci a způsobilost k výkonu nelékařského zdravotnického povolání v ČR s možností uplatnění v rámci EU.
Absolvent studijního programu je připraven vykonávat kvalifikovanou činnost polyfunkčního zdravotního laboranta v souladu s činnostmi specifikovanými ve vyhlášce č. 55/2011 Sb., §3 a § 8.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- zastávat práci s analytickou, instrumentální a výpočetní technikou ve všech typech medicínských laboratoří v rámci vymezených funkčních odpovědností a pravomocí daných systémem řízení kvality
- mít přehled o preanalytických, analytických a postanalytických postupech v jednotlivých laboratorních oborech, včetně znalosti kritických míst a principů správné laboratorní praxe
- porozumět problematice akreditačního procesu klinických laboratoří s ohledem na národní standardy a požadavky norem
- zajistit správnou identifikaci a kontrolu vzorků biologického materiálu, přípravu analytických vzorků, jejich zpracování a archivaci
- obsluhovat analytické a instrumentální přístroje v souladu se standardními operačními postupy, včetně správné manipulace, skladování a kontroly reagenčních setů
- provádět specializované laboratorní metody a podílet se na zavádění nových metod a postupů včetně programů interní kontroly kvality a mezilaboratorního porovnání
- vést zdravotnickou dokumentaci
- podílet se na zpracování dat jednak pro ekonomické potřeby i jako součást sběru a vyhodnocení výzkumných dat.
- obsáhnout teoretické znalosti tvořící základ oboru
- Uplatnění absolventa
Získáte odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotního laboranta nejen v České republice, ale i v zemích Evropské unie. Naleznete uplatnění při vysoce kvalifikované práci v laboratořích zdravotnických zařízení nebo ve výzkumných pracovištích. Budete vybaveni solidními teoretickými a praktickými dovednostmi, které získáte v prostředí medicínských laboratoří.
- Regulovaná povolání
- Zdravotní laborant
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Praxe je důležitou součástí studia a je hlavní náplní výuky v pátém semestru. Probíhá v klinických laboratorních ústavech a odděleních ve Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Během praxe se seznámíte s klinickým laboratorním zázemím fakultních nemocnic napříč všemi laboratorními provozy a získáte tak představu o svém budoucím uplatnění.
- Cíle kvalifikačních prací
Standardní rozsah bakalářské práce je 72000 až 90000 znaků včetně titulního listu, obsahu, rejstříku, seznamu literatury a anotací. Témata prací vycházejí z problematiky medicínských laboratoří a jejich potřeb a z plánu výzkumné a vědecké činnosti fakulty. Student volí téma práce, které bude zpracovávat, z nabídky příslušných laboratorních pracovišť (oddělení a ústavy fakultních nemocnic). Má také možnost navrhnout téma bakalářské práce sám za předpokladu, že je jeho návrh příslušným oddělením/ústavem akceptován a je včas zařazen do nabídky témat bakalářských prací pro příslušný akademický rok. Cílem bakalářské práce je zpracování odborné problematiky prokazující schopnost analyzovat daný problém s následnou syntézou získaných dat a návrhem praktického řešení. Důraz je kladen na zvládnutí problému za pomoci recentních dostupných dat a na schopnost hledat nejefektivnější řešení.
- Návaznost na další studijní programy
Na bakalářský studijní program Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví lze navázat studiem některého z přírodovědných studijních programů, například Bioanalytikou na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, studiem toxikologie na VUT a podobně.