Představení studijního programu

O studiu:

Nějakým typem onemocnění dutiny ústní – od běžného kazu až po nádor – jen v Evropě trpí každý druhý člověk a zubní lékařství tak je jednou z nejžádanějších profesí vůbec. Stejnojmenný studijní program představuje jedinou cestu, jak se stát zubním lékařem, tedy odborníkem na prevenci a léčbu nemocí dutiny ústní, ať už jde o zubní kazy nebo onemocnění tzv. závěsného aparátu zubu, a to jak u dětí, tak u dospělých pacientů. Po ukončení studia můžete pokračovat v dalších specializacích jako je například ortodoncie (rovnání zubů), maxilofaciální chirurgie (řešení úrazů a léčba nádorů v oblasti obličeje) nebo klinická stomatologie.

Jak studium probíhá:

Zubní lékařství je dlouhý magisterský program trvající pět let. Studium je náročné a vyžaduje zvládnutí velkého množství teoretických i praktických znalostí, které se budete učit propojovat už od prvního semestru. Vybaví vás tak veškerými potřebnými znalostmi o problematice nemocí dutiny ústní i jejich vztahu k celkovému zdravotnímu stavu pacienta a připraví vás na prestižní povolání s vysokou mírou uplatnění, které budete moct začít vykonávat ihned po skončení studia.

Je studium pro vás? 

  • Těším se na praktickou výuku už od prvního semestru.
  • Manuální zručnost je mou předností.
  • Nedělá mi problém pracovat samostatně.
  • Vím, že MDDr. nerovná se MUDr.
  • Láká mě možnost naskočit do praxe hned po dostudování.

Studijní plány

Přijímací řízení
Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026
Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025

  • Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu

    Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu

    Zkoušky se konají formou písemných testů 13. anebo 14. června 2025 (výběr termínu při současném podání přihlášky na VL i ZL musí být stejný, na výběr termínu není 100% nárok, pokud bude kapacita míst vyčerpána, bude se řídit přidělování datem podání přihlášky).

    Jsou testovány znalosti z biologie, chemie a fyziky. Rozsah požadovaných znalostí odpovídá učebním osnovám na gymnáziu. Testy se skládají ze 40 otázek s nabídnutými odpověďmi, jen jedna odpověď je správná. Délka trvání každého testu z biologie, chemie a fyziky je 50 minut. Každá správná odpověď je ohodnocena jedním bodem. Maximální počet bodů je 120.

    BODOVÁ BONIFIKACE VYBRANÝCH KOMPETENCÍ (Do programu Zubní lékařství jsou započítávány body s poloviční hodnotou oproti bodům v programu Všeobecné lékařství.)

    Uznávány budou:

    (I.) jazykové certifikáty dokladující znalost angličtiny, němčiny, francouzštiny či španělštiny na úrovni C1 a výše,

    (II.) umístění na definovaných pozicích ve vybraných předmětových soutěžích kategorie A dle MŠMT ČR a MŠVVŠ SR a/nebo

    (III.) definovaný výsledek v dalších vybraných zkouškách (viz dále). Podmínkou žádosti o bonifikaci viz bod (II. a III.) a její zvážení je absolvování středoškolského studia v České republice nebo na Slovensku.

    I. Jazykové certifikáty dokladující znalost některého z vybraných světových jazyků na úrovni C1 a C2 dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky: angličtina - bonifikace: 2 body pro držitele následujících certifikátů: Cambridge English – úroveň CAE (Certificate in Advanced English) a CPE (Certificate of Proficiency in English), mimořádně lze uplatnit FCE C1, nelze uplatnit certifikáty FCE B2; IELTS (International English Language Testing System) s minimálním skóre 7; TOEFL (Test of English as a Foreign Language) – varianta IBT (internet-based) s minimálním skóre 95 němčina - bonifikace: 1,5 bodu pro držitele následujících certifikátů: ÖSD - Österreichisches Sprachdiplom (C1, C2); Goethe-Zertifikat (Großes Deutshes Sprachdiplom) (C1, C2); TestDaF (C1) francouzština - bonifikace: 1,5 bodu pro držitele následujících certifikátů: DALF - Diplôme approfondi de langue française (C1, C2); TCF - Test de connaissance du français (C1, C2) španělština - bonifikace: 1,5 bodu pro držitele následujících certifikátů: DELE - Diploma de Español como Lengua Extranjera nebo SIELE (C1, C2)

    II. Oceňované umístění ve vybraných předmětových soutěžích kategorie A vyhlašovaných každoročně MŠMT (podle § 3 odst. 1, 2 vyhlášky č. 55/2005 Sb.) od krajského kola výše (bonifikace viz násl. tabulka), od jehož udělení neuplynuly více jak 2 roky: předmětové olympiády - v průběhu posledních dvou let (tj. kategorie A) středoškolského studia A1 matematická A2 fyzikální A3 chemická A4 biologická anebo SOČ - středoškolská odborná činnost (A9) ve vybraných dále vyjmenovaných oborů v průběhu středoškolského studia, resp. posledních čtyř let studia u 8-letých gymnázií 1. Matematika a statistika 2. Fyzika 3. Chemie 4. Biologie 5. Molekulární biologie 6. Zdravotnictví 8. Ochrana a tvorba životního prostředí 18. Informatika Pro Olympiády i SOČ platí Krajské kolo: úspěšný řešitel 2 body, umístění na 1.-3. místě 3 body; Národní (celostátní ČR nebo SR) kolo: úspěšný řešitel 4 body, umístění na 1.-3. místě 5 bodů; Mezinárodní kolo: účastník nominovaný za ČR nebo SR 5 bodů. Dokládá se vždy nejvyšší umístění v dané soutěži.

    III. Definovaný výsledek v dalších vybraných zkouškách: uchazeč úspěšně složil zkoušku Matematika rozšiřující (organizace CERMAT) s výsledkem výborně nebo chvalitebně, tj. více jak 85 % (bonifikace: 2 body) anebo 67 % až méně než 87 % (bonifikace 1,5 bodu); výsledek u AP (Advanced Placement) zkoušky (Centrum pro talentovanou mládež) z předmětu biologie, chemie, fyzika, matematika nebo statistika na úrovni 4 nebo 5 (bonifikace: 4 body). Žádost o bonifikaci lze uplatnit v přijímacím řízení do programu Zubní lékařství pouze jednou a nejvýše do 2 let od vykonání maturitní zkoušky.

    Více informací naleznete zde.

     

    Žádosti nutno vyznačit v e-přihlášce do 28. 2. 2025 a podklady zaslat do 28. 2. 2025, pokud je doklad vydán v březnu až květnu 2025, ihned po obdržení, nejpozději do 31. 5. 2025. Na pozdější dodání nelze brát zřetel. Bodový zisk za doložené kompetence bude přičten k bodům získaným z písemných testů, bude tedy zohledněn v celkovém výsledném pořadníku dle počtu bodů.

  • Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programu

    Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programu

    Učebnice fyziky, chemie a biologie pro gymnázia s přírodovědným zaměřením, přehledy středoškolské látky uvedených předmětů např.

    Přehled biologie (Rosypal, S. a kol., Scientia, Praha 1994 a dále),

    Přehled středoškolské chemie (Vacík a kol. 1990, 1998 a dále),

    Přehled středoškolské fyziky (E. Svoboda a kol., 3. vydání, Prometheus, Praha, 1996 a dále).

    Přehled doporučené literatury a tématické okruhy k přijímacím zkouškám je uveden zde.

    Modelové otázky

  • Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program

    Na základě bodového ohodnocení výsledku písemných přijímacích testů (včetně zahrnutí případných bonifikací za vybrané a v termínu doložené komopetence) jsou uchazeči seřazeni do pořadníku. 

    Pro přijetí je nutné umístění v pořadí, které nepřesáhne stanovený počet přijatých. Předběžně uváděný počet přijatých je pouze orientační, konečný počet závisí na kapacitě programu, počtu uchazečů a úrovni znalostí prokázaných při přijímací zkoušce. 

    Přijetí bez přijímacích zkoušek není do programu Zubní lékařství možné. 

    Zápis do studia je distanční a je podmíněn úspěšným vykonáním maturitní zkoušky v souladu §§ 77 a násl. zákona č. 561/2004 Sb. (tj. státní maturita). Maturitní zkouška musí být složena do termínu zápisu, tj. do konce června 2025. 

    Po obdržení návrhu na přijetí je nutno vložit autorizovanou konverzi maturitního vysvědčení (ČR a SR) do e-přihlášky. Absolventi zahraničních středních škol vkládají nostrifikaci, tedy doložku o uznání zahraničního vzdělání v České republice. 

    Podmíněný zápis ani odložený zápis není možný.

  • Informace o odložené volbě
    Na LF MU není odložená volba možná. Není možný podmíněný zápis.

Studium

  • Cíle

    Cílem magisterského studijního programu Zubní lékařství je příprava studentů na samostatný výkon povolání zubního lékaře, tak aby ho byli schopni vykonávat na vysoké odborné úrovni odpovídající současnému stavu znalostí a v souladu s právními předpisy a deontologickými pravidly. Je realizován v rámci kreditového systému studia, který je plně kompatibilní s European Credit Transfer System (ECTS) a vytváří tak studentům podmínky pro absolvování části svého studia na evropských partnerských univerzitách. Studium je rozděleno do 10 semestrů a je založeno na postupném průchodu studenta teoretickými, preklinickými a posléze klinickými předměty. Studijní plán je koncipován na principu logické návaznosti předmětů/disciplín, kdy je zápis jednotlivých předmětů upraven systémem prerekvizit (tj. pre-existující znalosti nabyté studiem předcházejících předmětů, které jsou nezbytným základem pro navazující předměty) ve prospěch maximální efektivity. Ve studiu jsou obsaženy čtyři souvislé praxe v laboratoři/ordinacích praktického zubního lékaře. Studium programu Zubního lékařství je ukončeno státní rigorózní zkouškou, která se skládá z části praktické a teoretické v následujících oborech: 1) Konzervační zubní lékařství, dětské zubní lékařství a parodontologie, 2) Protetické zubní lékařství a ortodoncie a 3) Orální a maxilofaciální chirurgie. Studium vede k osvojení si klíčových znalostí a dovedností, kterými jsou - v obecné rovině - porozumění fungování lidského těla a jeho částí ve zdraví i nemoci, pochopení biologických, fyzikálních a chemických principů, ze kterých vychází diagnostika, racionální efektivní léčba a prevence nemocí, zejména se zaměřením na orofaciální oblast.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • Znát fungování lidského těla, jednotlivých tkání, orgánů, orgánových systémů a organizmu jako celku a ve vztahu k orálnímu zdraví
    • Vyšetřit pacienta, samostatně indikovat potřebná doplňující vyšetření a správně interpretovat jejich výsledky, včetně diferenciální diagnostiky a sestavit léčebný plán
    • Provádět základní léčebné výkony v rámci terapie patologických stavů a nemocí orofaciální oblasti
    • Realizovat preventivní opatření v rámci primární, sekundární a terciální prevence
    • Adekvátně komunikovat s pacienty, jejich příbuznými a/nebo doprovodem a s odborníky dalších medicínských specializací, ovládat základy psychologie a profesní etiky
    • Orientovat se v legislativním rámci výkonu povolání praktického zubního lékaře a práv pacientů, ekonomických aspektech činnosti zubního lékaře a v základech posudkové činnosti
    • Být schopen se dále vzdělávat, vyhledávat a zpracovávat nové poznatky a aplikovat je do praxe

  • Uplatnění absolventa

    Profese zubního lékaře skýtá široké možnosti uplatnění a nabízí stabilitu a jistotu zaměstnání, přičemž na její výkon budete připraveni hned po ukončení studia. Od odstraňování bolesti a léčby infekcí až po zlepšení estetiky úsměvu, zubní lékaři mají přímý a pozitivní vliv na životy lidí, ať už se rozhodnete pracovat na stomatologické klinice, v nemocnici, v privátním ambulantním zařízení nebo se věnovat vědecké práci v laboratoři.

    Studium vám otevře dveře k váženému povolání, na kterém si mnoho profesionálů cení možnosti vidět okamžité výsledky své práce a pozitivní reakce svých pacientů.

  • Regulovaná povolání
    • Zubní lékař
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.

    Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o

    1. jednooborový studijní plán,
    2. studijní plán se specializací,
    3. hlavní studijní plán (maior),
    4. vedlejší studijní plán (minor),
    5. studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
    6. studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).

    Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.

  • Praxe

    Praktická výuka je klíčovou součástí studijního programu Zubního lékařství a tvoří téměř jeho polovinu. Už v prvním semestru začíná simulovanou výukou na figurínách a pokračuje během celého studia.

    K ošetření skutečných pacientů se dostanete už od čtvrtého semestru. V desátém semestru vás čeká sedmitýdenní stáž, během které se naučíte komplexní ošetření pacienta.

    Během studia také absolvujete prázdninové praxe ve smluvních zařízeních, ať už jde o zubní laboratoře nebo privátní ordinace.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Studenti studijního programu Zubní lékařství nepíší závěrečnou práci, v průběhu studia (do začátku 9. semestru) však musí předložit a obhájit Samostatnou práci. Témata těchto prací jsou vypisována v rámci IS MUNI jak učiteli Stomatologické kliniky LF MU a FNUSA, tak také dalšími učiteli teoretických, preklinických i klinických oborů LF MU. Snažíme se dosáhnut stavu, kdy jeden učitel vede max. 5-7 těchto prací.

  • Návaznost na další studijní programy

    Absolventi studijního programu Zubní lékařství mohou pokračovat v doktorském studiu téhož oboru, případně v oborech příbuzných.

Základní údaje

Zkratka
M-ZL
Typ
magisterský
Profil
akademický
Titul
MDDr.
Doba studia
5 roků
Vyučovací jazyk
čeština čeština

55
odhadovaný počet přijatých
281
počet aktivních studentů

Lékařská fakulta
Program zajišťuje