Představení studijního programu
Milí zájemci o studium Biologie člověka, zajímá vás lidský organismus a zároveň historie? Studijní program Biologie člověka je experimentální studijní směr, jehož cílem je vyškolit specialisty vzdělané v genetice a molekulární biologii stejně jako v klasické biologické antropologii. Absolventi zvládnou propojit poznatky získané nejnovějšími laboratorními metodami na molekulární úrovni spolu s poznatky získanými klasickou antropologickou cestou. Budou tak schopni studovat lidský organismus komplexním způsobem již od molekulární úrovně. Právě výuka aplikace a modifikace metod molekulární biologie a genetiky na antropologický materiál (ať již na populace vymřelé nebo recentní) je důležitou vlastností, která studijní program Biologie člověka charakterizuje.
Je studium programu pro vás?
Odpovězte si na tyto otázky:
- Zajímá vás historie a přitom jsou vaší vášní přírodní vědy?
- Vystudovali jste bakalářské studium zaměřené biologicky nebo antropologicky?
- Zajímá vás práce v laboratoři?
- Chcete nahlédnout do variability a evoluce lidského druhu?
- Jste komunikativní a schopni pracovat s probandy recentní populace?
- Nebojíte se kosterních pozůstatků člověka?
Studijní plány
Studium
- Cíle
Výzkum lidské populace (recentní i historické), nelze už v dnešní době, provádět jen klasickou cestou. Do výzkumu, v rámci biologie člověka, je nutné integrovat nové laboratorní, experimentální metody, užívané v dalších biologických oborech. Zejména se jedná o metody využívané v genetice a molekulární biologii.
Cílem studijního programu Biologie člověka je vytvořit experimentální studijní směr, který by vychoval specialisty schopné aplikovat metodiku, využívanou v biologii a chemii, se speciálním zaměřením na metody genetiky a molekulární biologie, ve výzkumu lidské populace (ať již vymřelé nebo recentní). Specialisty, kteří by byli vyškoleni v nejnovějších technikách molekulární biologie a genetiky a k práci v laboratoři, byli schopni aplikace a transformace těchto postupů na recentního člověka i na člověka historického. Zároveň by měli rozsáhlé znalosti z anatomie člověka a klasické biologické antropologie na úrovni recentní i historické populace, v takové míře, že budou schopni propojení poznatků získaných nejnovějšími laboratorními metodami na molekulární úrovni a poznatků získaných klasickou antropologickou cestou a budou tak schopni svým výzkumem postihnout lidský organismus komplexním způsobem již od molekulární úrovně. Právě výuka aplikace a modifikace metod molekulární biologie a genetiky na antropologický materiál je důležitou vlastností, která program Biologie člověka charakterizuje.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- Orientovat se v oboru genetika a molekulární biologie se zaměřením na studium člověka
- Zkoumat člověka a jeho vlastnosti (to se týká jak recentní populace, tak historického kosterního materiálu) v kontextu jeho koexistence s okolním prostředím a interakce s ním
- Student bude schopen laboratorní práce obecně. Bude seznámen s běžně užívanými přístroji v biologické laboratoři. Hlavní důraz bude kladen na práci s přístroji určenými k molekulárně biologickým analýzám
- Vysvětlit zásady práce s historickou DNA a specifika kladená na vybavení laboratoří pro studium aDNA
- Orientovat se v oblasti biologické antropologie (živého člověka i kosterní antropologie)
- Bude schopen spojit poznatky z genetiky a biologické antropologie a bude schopen interpretovat výsledky molekulárně biologických analýz v souvislosti s poznatky z oboru antropologie
- Student bude schopen pracovat v terénu na archeologických nalezištích při odkrývání kosterních pozůstatků člověka a odběru vzorků pro genetické a další analýzy historického kosterního materiálu
- Uplatnění absolventa
Absolventi studijního programu Biologie člověka jsou připraveni pro práci v oblasti biologické antropologie a v oblastech molekulární biologie a genetiky. Jsou schopni propojit znalosti z obou oborů a uplatnit je v praxi. To zaručuje poměrně široké možnosti uplatnění. Mohou se uplatnit v archeologických organizacích, muzeích, na vysokých školách, ve zdravotnictví, v oblasti studia recentní populace nebo v laboratořích při genetické analýze vzorků.
Uplatnění mohou absolventi nalézt také v řadě firem zaměřujících se na vývoj nových produktů v molekulární biologii, případně jejich aplikaci. V neposlední řadě mohou zahájit kariéru ve státních i soukromých kriminalistických laboratořích. Výhodou absolventů studijního programu Biologie člověka je propojení znalostí z oborů antropologie, molekulární biologie a genetika spolu s praktickou znalostí práce v laboratořích.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Náplní praxe je práce s lidským kosterním materiálem nebo praxe v instituci pracující s příslušníky recentní lidské populace. Student si pracoviště, na kterém praxi vykonává, zajišťuje sám po předchozí konzultaci s vedoucím praxe, který musí výběr pracoviště pro praxi před nástupem schválit. Praxi lze vykonat v muzeích, archeologických institucích nebo výzkumných ústavech či nemocnicích, zabývajících se recentní populací.
- Cíle kvalifikačních prací
Formální požadavky na diplomovou práci ve studijním programu Biologie člověka se řídí požadavky Přírodovědecké fakulty MU (opatření děkana 5/2014) zveřejněné na internetových stránkách PřF MU http://www.sci.muni.cz/NW/predpisy/od/OD-2014-05.pdf.
Diplomová práce ve studijním programu Biologie člověka má charakter samostatného empirického výzkumu v oblasti biologie člověka a molekulární biologie a genetiky člověka. V práci musí student prokázat, že je schopen plánování a uskutečňování experimentálního výzkumu, orientace v problematice, interpretace výsledků a práce s literárními prameny. Součástí obhajoby magisterské diplomové práce je presentace výsledků a závěrů diplomové práce formou krátké přednášky s obrazovou presentací (přednáška není delší než 15 minut), ve které student prokáže, že je schopen téma, problematiku a výsledky, své práce přednést odbornému publiku ve srozumitelné a zároveň zhuštěné formě a odpovědět na dotazy oponentů, členů zkušební komise i odborné veřejnosti.
- Návaznost na další studijní programy
Absolventi magisterského studijního programu Biologie člověka mohou pokračovat v doktorském studiu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v programech Molekulární a buněčná biologie, Obecná a molekulární genetika nebo Antropologie. Mají také možnost nastoupit k doktorskému studiu do některých oborů na Lékařské fakultě MU nebo nastoupit ke studiu do podobně koncipovaných oborů doktorského studia na jiných univerzitách u nás i v zahraničí.