Představení studijního programu
Tento program vám nabízí možnost propojení znalostí z oblastí financí a práva. V jeho průběhu absolvujete zejména předměty z oblasti finančního investování, daňového práva, bankovnictví, pojišťovnictví, práva finančního trhu či ekonomiky a řízení bank nebo pojišťoven. Získáte tak výhodu pro budoucí uplatnění, jelikož se nezaměřuje pouze na oblast financí či pouze na oblast práva.
Teoretické znalosti budete získávat zejména prostřednictvím přednášek a samostudia. Získané znalosti pak budete aplikovat do praxe na seminářích, které jsou vedené zkušenými lektory. Během studia budete pracovat na řadě skupinových projektů a úkolů, díky čemuž se naučíte pracovat v týmu a prezentovat před publikem.
V průběhu studia si zvolíte druhý jazyk. Na výběr dostanete mezi angličtinou, němčinou, španělštinou, ruštinou či francouzštinou. Zatímco v případě prvního jazyku budete mít výstupní úroveň C1 dle Evropského referenčního rámce, u druhého jazyka požadujeme výstupní úroveň B2. Kombinace daného typu studia a požadavku na úroveň jazyků pak přispívá k tomu, že své uplatnění naleznete nejen v České republice, ale také v jiných evropských či světových zemích.
Je studium programu pro vás?
- Zajímá vás právo a současně svět financí?
- Chcete si udržet kombinaci světů financí a práva i v rámci navazujícího studia? Dáváte přednost předmětům, které kombinují obě tyto oblasti?
- Baví vás číst v zákonech a současně nabyté znalosti aplikovat do praxe?
- Chcete si otevřít cestu pro práci nejen v České republice?
- Nejste si nyní jisti, jestli vás více přitahuje oblast financí či oblast práva?
Pokud souhlasně přikyvujete, s podáním přihlášky na tento program neváhejte.
Studijní plány
Studium
- Cíle
Studijní program Finance a právo je mezifakultním studijním programem vyučovaným ve spolupráci Ekonomicko-správní a Právnické fakulty MU, který navazuje na bakalářský studijní program Finance a právo. Studijní program má za úkol nadále prohloubit znalosti v oblasti financí a práva se zaměřením na efektivní řízení finančních a dalších institucí (banky, pojišťovny, obchodníci s cennými papíry, družstevní záložny, penzijní fondy atd.). Cílem studia je osvojení problematiky principů finančního řízení zejména subjektů finančního trhu se zvláštním zřetelem na právní úpravu těchto oblastí. V rámci volitelných předmětů mají studenti možnost prohloubit si znalosti z dalších oblastí spojených s problematikou řízení rizik, dohledu nad finančním trhem, účetních systémů v různých členských státech EU či daňovou tématikou a tomu odpovídající právní regulace.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- porozumět ekonomice a mechanismům řízení bank, řídit bankovní rozvahu, sestavit marketingový plán banky, zhodnotit kvalitu bankovních služeb, řídit bankovní rizika, bude schopen orientace v soukromoprávní i veřejnoprávní regulaci bankovního sektoru;
- ohodnotit poptávku a nabídku pojištění, charakterizovat strategie pojišťovny, orientovat se ve finanční situaci pojišťovny, provádět analýzy hospodaření a solventnosti, orientovat se v právní regulaci včetně činnosti zprostředkovatelů a likvidátorů;
- orientovat se v oblasti behaviorálních financí, porozumět principům iracionálního chování investorů, rozpoznat behaviorální investorské předsudky, využít behaviorální finance v praxi, nebo při finančním rozhodování či individuálním investování;
- porozumět investičnímu rozhodování a dlouhodobému financování, riziku ve finančním rozhodování a dividendové politice;
- použít nástroje pro správné nastavení bankovních a pojistných produktů, vymezit varianty, v nichž se dané produkty nabízejí na finančním trhu, jakož i orientovat se v příslušné právní úpravě včetně ochrany spotřebitele, odpovědnosti a řešení sporů;
- porozumět právní regulaci mechanismu zdanění, správě daní a procesům vedeným před správcem daně, jakož i problematice záruk zákonnosti a odpovědnosti za porušení daňových povinností;
- porozumět systému dotací z veřejných rozpočtů, řízení o nich, rozpočtové kázni a odpovědnosti za její porušení;
- porozumět provázanosti práva a ekonomických disciplín, pochopit vzájemné ovlivňování ekonomických a právních mechanismů, kriticky přistupovat k uplatňování ekonomické analýzy práva i k obdobným tendencím v legislativních a interpretačních procesech.
- Uplatnění absolventa
Díky ojedinělosti tohoto programu, která je dána kombinací zaměření na finance i právo, získáte velmi lukrativní konkurenční výhodu na trhu práce. Budete se moci uplatnit v oblasti financí, zejména pak v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, finančních trhů, účetnictví, auditingu, daní či v institucích finanční správy nebo v oblasti práva. Můžete se ucházet i o pozice v právních odděleních finančních institucí, ve státní správě či o pozice v oblasti regulace a dohledu nad finančním trhem.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Praxe v tomto programu není povinná. Dobrovolně si však můžete zapsat předmět Praxe. Jeho náplní je absolvování praxe ve vámi zvolené instituci, která s oborem úzce souvisí. Získané poznatky vám tak pomohou nejen v dalším profesním životě, ale zároveň za absolvování předmětu budete oceněni kredity, protože fakulta praxi studentů jednoznačně podporuje.
- Cíle kvalifikačních prací
Standardní rozsah diplomové práce je 60 – 80 stran. Pokyny pro vypracování diplomové práce jsou upraveny Směrnicí ESF č. 9/2017 a další informace lze nalézt v manuálu studenta ESF přístupném na http://www.econ.muni.cz/zaverecna-prace.
Studenti si téma práce volí v rámci předmětu Teze diplomové práce, v němž spolu s vedoucím práce připravují její oficiální zadání obsahující cíl práce, postup práce, použité metody a základní odborné zdroje. Studenti by měli v rámci zpracované diplomové práce předvést schopnost samostatné práce s relevantní právní úpravou (včetně adekvátní judikatury) a odbornými zdroji a jejich aplikace na zvolený řešený problém. Očekává se formulace vlastních návrhů a doporučení pro řešení zadaného problému. Studující mohou pracovat s již publikovanými texty a daty přístupnými pro sekundární analýzu.
- Návaznost na další studijní programy
Po úspěšném získání titulu Ing. se můžete ucházet o doktorské studium, které se od předchozího navazujícího magisterského studia svou formou výrazně liší. Přímá výuka má naprosto minimální zastoupení, větší důraz klademe na vlastní vědecko-výzkumnou činnost.
Doktorské studium je vhodné zejména pro ty, kteří vidí svou kariéru v akademickém prostředí, ať už českém či zahraničním. Není však výjimkou ani to, že absolventi doktorského studijního programu nacházejí uplatnění na zajímavých pozicích v komerční sféře.
Doktorské studium má prezenční i kombinovanou formu. V případě prezenční formy máte nárok na pravidelné stipendium. Zároveň se očekává větší účast na výuce zajišťované danou katedrou. Prezenční doktorand je přítomný na katedře v rozsahu minimálně 20 hodin týdně. Alternativou je kombinovaná forma, která je vhodná zejména pro ty, kteří chtějí získat doktorský titul studiem současně při plném pracovním úvazku.