Kvalitní vzdělání absolventů prospívá společnosti, přispívá k poskytování kvalitní ošetřovatelské péče a napomáhá rozvoji ošetřovatelství.

Představení studijního programu

O studiu:

Zatímco z minulosti je zavedený termín „zdravotní sestra“, dnes sestry rozlišujeme dle dosaženého vzdělání na všeobecné (absolventky vysokých nebo vyšších odborných škol) a praktické (absolventky středních zdravotnických škol). Všechny hrají klíčovou roli v systému zdravotní péče, společným jim je pocit naplnění ze smysluplné práce, avšak jejich kompetence se významně liší. Studijní program Všeobecné ošetřovatelství vás připraví na kariéru ve zdravotnictví tak, abyste mohli samostatně hodnotit zdravotní stav pacientů a jejich potřeby a poskytovat individualizovanou ošetřovatelskou péči a pomoc ať už jednotlivcům, rodinám nebo komunitám – péči směřující k podpoře, posílení a udržení zdraví, k prevenci vzniku onemocnění, k prevenci komplikací a v případě nevyléčitelně nemocných a umírajících k důstojnému umírání. 

Jak studium probíhá: 

V průběhu studia získáte znalosti a praktické dovednosti z ošetřovatelství a absolvujete předměty související s medicínou a humanitními vědami. Teoretické znalosti nabydete v posluchárnách Univerzitního kampusu Bohunice, praktické dovednosti si osvojíte v moderně vybavených odborných učebnách a během stáží u poskytovatelů zdravotních služeb. Studium je zaměřeno na přípravu k poskytování přímé ošetřovatelské péče, rozvoj komunikačních dovedností, odpovědnosti a schopnosti spolupracovat v týmu. 

Je studium pro vás – návodné otázky ulehčující výběr studia:

  • Láká mě práce ve zdravotnictví.
  • Chci pomáhat lidem.
  • Je mi vlastní empatie a pozitivní přístup.
  • Jsem komunikativní.
  • Umím převzít zodpovědnost.

Studijní plány

Přijímací řízení
Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026
Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025

  • Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu

    Zkoušky se konají formou písemných testů 19. 6. 2025. 

    • Jsou testovány znalosti z biologie a somatologie. 
    • Testy se skládají ze 40 otázek s nabídnutými odpověďmi, jen jedna odpověď je správná, každá správná odpověď je ohodnocena jedním bodem. 
    • Délka trvání každého testu je 50 minut. 
    • Maximální počet bodů 80. 

    Rozsah požadovaných znalostí odpovídá učebním osnovám na středních školách.

  • Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programu

    Učebnice biologie pro gymnázia, přehledy středoškolské látky uvedených předmětů např.:

    • Přehled biologie (Rosypal, S. a kol., Scientia, Praha 1994 a dále), 
    • Somatologie (Dylevský); 
    • Biologie člověka (Kočárek E. anebo Novotný I., Hruška M.) 

    Přehled doporučené literatury a tématické okruhy k přijímacím zkouškám je uveden zde.

    Modelové otázky k přijímacím zkouškám na LF MU

  • Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program

    Na základě bodového ohodnocení výsledku písemných přijímacích testů jsou uchazeči zařazeni do pořadníku. Pro přijetí je nutné umístění v pořadí, které nepřesáhne stanovený počet přijatých. Předběžně uváděný počet přijatých je pouze orientační, konečný počet závisí na kapacitě studijního programu, na počtu uchazečů a úrovni znalostí prokázaných při přijímací zkoušce. 

    Zápis do studia je distanční a je podmíněn úspěšným vykonáním maturitní zkoušky v souladu §§ 77 a násl. zákona č. 561/2004 Sb. (tj. státní maturita). 

    Maturitní zkouška musí být složena do termínu zápisu, tj. do konce června 2025. Po obdržení návrhu na přijetí je nutno vložit autorizovanou konverzi maturitního vysvědčení (ČR a SR) do e-přihlášky. 

    Absolventi zahraničních středních škol vkládají nostrifikaci, tedy doložku o uznání zahraničního vzdělání v České republice. 

    Podmíněný zápis není možný.

  • Informace o odložené volbě
    Na LF MU není možná.

Studium

  • Cíle

    Posláním tříletého bakalářského programu Všeobecné ošetřovatelství je příprava kvalifikovaných, vysokoškolsky vzdělaných odborníků, oprávněných v souladu s § 4 vyhlášky č. 55/2011 Sb. (o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků) k výkonu zdravotnického povolání všeobecné sestry v systému zdravotní péče.

    Cílem studia je aktivní zvládnutí teoretických a praktických poznatků a dovedností tak, aby umožnily absolventovi samostatný a zodpovědný výkon povolání všeobecné sestry v plném rozsahu kompetencí oboru. Záměrem oboru je profesní kvalifikace k poskytování přímé ošetřovatelské péče orientované na individuální potřeby jednotlivců, jejich rodin a komunit ve zdraví i nemoci založené na důkazech (Evidence Based Nursing and Practice).

    Důraz je kladen na profesní přípravu, osvojení si teoretických a praktických dovedností. Etika, morálka, smysl pro odpovědnost, týmovou spolupráci, komunikaci, empatický přístup a využívání teoretických vědomostí a postupů lege artis v praxi, jsou základní předpoklady pro přípravu a výkon povolání všeobecné sestry na které se studium zaměřuje a u studentů je rozvíjí. Kromě získání teoretických vědomostí v průběhu studia, je důraz kladen na praktickou přípravu v rozsahu daném legislativou pro regulované povolání všeobecné sestry. Studijní program je akreditován v souladu s legislativou a koncepcí ošetřovatelství.

    Studijní program je určen pro zájemce, kteří chtějí pracovat ve zdravotnictví, mají zájem pomáhat lidem, baví je práce s lidmi, chtějí přispívat k ochraně a podpoře zdraví jedinců, rodin, komunit, chtějí poskytovat péči nemocným, potřebným, umírajícím v různých typech zdravotnických zařízeních, mají zájem o kvalitně poskytovanou ošetřovatelskou péči a rozvoj ošetřovatelství.

    Cílem je připravit kompetentní zdravotnické pracovníky (autonomní kompetence, kooperativní kompetence, kompetence ve výzkumu a vývoji v ošetřovatelství a manažerské kompetence), v souladu s platnými právními předpisy, národními a mezinárodními regulativy pro výkon zdravotnického povolání všeobecné sestry, etickými normami a kvalifikačními standardy.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • samostatně poskytovat individuální ošetřovatelskou péči a podporu jednotlivcům (zdravým, nemocným, osobám se zdravotním postižením a umírajícím), rodinám a komunitám v souladu s přírodním a společenským prostředím, ve kterém žijí.
    • zhodnotit na základě získaných vědomostí (z ošetřovatelství, medicínských a humanitních věd) a dovedností aktuální zdravotní stav, biopsychosociální a spirituální potřeby člověka v různých věkových obdobích a v různých životních situacích.
    • poskytnout a zajistit na základě získaných vědomostí a dovedností ošetřovatelskou péči o individuální potřeby člověka.
    • poskytovat péči směřující k podpoře, posílení a udržení zdraví, k prevenci vzniku onemocnění, k prevenci komplikací, v případě nevyléčitelně nemocných a umírajících k důstojnému umírání.
    • rozhodovat v oblastech ošetřovatelství, které se týkají: péče o zdraví, prevence vzniku onemocnění, poskytování první pomoci, ošetřovatelské péče o nemocné, o osoby se zdravotním postižením a umírající.
    • zdůvodnit, obhájit a nést osobní odpovědnost za rozhodnutí v oblastech ošetřovatelství.
    • přispívat na základě svých vědomostí, dovedností, sociální zralosti  a přístupu k jednotlivcům, rodinám a komunitám k profesionalizaci oboru ošetřovatelství, zvyšovat prestiž a postavení všeobecné sestry ve společnosti.
    • poznat aktuální stav rozvoje ošetřovatelství v ČR i v zahraničí, je schopen/a kriticky posoudit jednotlivé etapy historického, současného i předpokládaného vývoje ošetřovatelství.
    • podílet se na výzkumné činnosti v ošetřovatelství, prezentovat výsledky a aplikovat je do praxe.
    • orientovat se v právním řádu ČR, který upravuje poskytování zdravotních a sociálních služeb a kompetence státní správy v oblasti organizace zdravotních a sociálních služeb.
    • respektovat právní předpisy a doporučení Evropské unie týkající se zdravotní a sociální politiky v členských zemích, řídit se mezinárodními dokumenty týkajícími se ošetřovatelství, vnímat úlohu WHO ve světě a v Evropě.

  • Uplatnění absolventa

    Všeobecná sestra je profese náročná, ale stále žádaná. A je také dlouhodobě vnímána jako jedno z nejprestižnějších povolání. Jako vysokoškolsky vzdělaní odborníci v oblasti ošetřovatelství budete schopni samostatně poskytovat individualizovanou ošetřovatelskou péči, posuzovat aktuální zdravotní stav a potřeby člověka a rozhodovat v oblastech souvisejících s péčí o zdraví a prevenci vzniku onemocnění, ať už půjde o osoby nemocné, se zdravotním postižením nebo umírající. Uplatnění všeobecných sester je široké, najít se můžete v akutní lůžkové péči, ambulantní péči, domácí péči nebo lázeňské a léčebně-rehabilitační péči. Vaše teoretické znalosti a praktické dovednosti vám otevřou dveře k různým kariérním příležitostem, včetně výzkumu a edukační činnosti v ošetřovatelství. Mnoho našich absolventů přitom získává pracovní nabídky už během odborné praxe.

  • Regulovaná povolání
    • Všeobecná sestra
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.

    Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o

    1. jednooborový studijní plán,
    2. studijní plán se specializací,
    3. hlavní studijní plán (maior),
    4. vedlejší studijní plán (minor),
    5. studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
    6. studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).

    Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.

  • Praxe

    Praxe je nedílnou součástí studia a probíhá formou blokové výuky, která zahrnuje celkem 2300 hodin. Začíná ve druhém semestru a pokračuje až do konce studia. Probíhá i v letních měsících druhého a čtvrtého semestru studia. Během praxe budete aplikovat teoretické vědomosti v reálných podmínkách, zdokonalovat své dovednosti a učit se spolupracovat s ostatními zdravotníky. Praxe se koná zejména ve fakultních nemocnicích v Brně, ale i u dalších poskytovatelů zdravotních služeb po celé České republice, a to pod vedením zkušených mentorů.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Cíle kvalifikačních prací jsou v souladu s cíli studijního programu. Studenti si volí zejména témata, se kterými se setkali v průběhu studia a při realizaci odborné praxe anebo problematiku, která souvisí s ošetřovatelstvím a s profesí všeobecné sestry. Zpracováním závěrečné práce studenti prokazují schopnost pracovat s odbornými zdroji, schopnost formulovat cíle výzkumu a výzkumné otázky, zvolit si vhodně metody výzkumu, interpretovat a analyzovat získaná data, formulovat výzkumné závěry a doporučení pro klinickou praxi. K doporučeným způsobům zpracování empirické části závěrečné práce patří literární přehled, tvorba edukačních a informačních materiálů, kazuistika, případová studie, kvantitativní a kvalitativní výzkum.

    Struktura závěrečné práce má jasně stanovená pravidla, při zpracování textu je nutno dodržovat eticko-právní aspekty, za které v plné míře odpovídá autor/autorka práce. Na Masarykově univerzitě (MU) se využívá jednotná Šablona závěrečné práce, jejíž nedílnou součástí je Návod k šabloně. Oba dokumenty jsou k dispozici v elektronické podobě v Informačním systému Masarykovy univerzity a rovněž na webové stránce Lékařské fakulty v záložce Studenti - Zakončení studia - Státní zkoušky. Specifikaci pravidel pro zpracování a odevzdání závěrečné práce na LF MU upravuje Směrnice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity č. 2/2020 (Pokyny k formálním náležitostem závěrečných bakalářských a diplomových prací vypracovaných na Lékařské fakultě MU). Dále je studentům k dispozici Metodika ke zpracování závěrečné práce pro vybrané nelékařské zdravotnické obory, která uvádí konkrétní kritéria a doporučení pro zpracování závěrečné práce.

    Finální verzi závěrečné práce studenti vkládají do Informačního systému Masarykovy univerzity, kde zůstává uložena v archivu. Hodnocení závěrečných prací vedoucím práce a oponentem je realizováno formou šablon v informačním systému.

  • Návaznost na další studijní programy

    Absolventi bakalářského studijního programu Všeobecné ošetřovatelství můžou na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity pokračovat v navazujících magisterských studijních programech Intenzivní péče nebo Veřejné zdravotnictví. Na jiných vysokých školách lze pokračovat ve specializačních studijních programech v interních, chirurgických a jiných oborech, v oblasti managementu ve zdravotnictví, pedagogiky a dalších oborech.

    Profesní kvalifikace všeobecné sestry umožňuje zájemcům také získat specializace v rámci celoživotního vzdělávání.

Základní údaje

Zkratka
B-VO
Typ
bakalářský
Profil
profesní
Titul
Bc.
Doba studia
3 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

25
odhadovaný počet přijatých
83
počet aktivních studentů
42
počet závěrečných prací

Lékařská fakulta
Program zajišťuje