Computational and Behavioral Economics for Policy Analysis
Upozornění:
Studijní program je v přípravě.
Studium
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- Porozumět teoretickým základům, standardním konceptům, teoriím a metodám mikro- a makroekonomie a výpočetním a behaviorálním ekonomickým modelům, což jim umožní kriticky analyzovat složité ekonomické systémy a politické otázky.
- Používat pokročilé matematické, statistické a ekonometrické metody pro ekonomický výzkum a aplikovat nejnovější pokroky v ekonomickém výzkumu na tvorbu a provádění politik.
- Prokázat schopnost vybrat, přizpůsobit a použít ekonometrické metody orientované na řešení problémů při hodnocení politik, navrhování účinných intervencí nebo provádění empirického výzkumu.
- Využívat výpočetní nástroje a techniky, jako je agent-based modelování, analýza dat a experimentální metody, ke zkoumání a simulaci ekonomického chování nebo výsledků politiky.
- Využívat algoritmické a výpočetní myšlení a související dovednosti k analýze složitých problémů v různých kontextech, od ekonomické teorie po management, finanční trhy, marketing a průmyslové a organizační procesy.
- Rozvíjet holistické chápání vzájemného propojení ekonomických, sociálních a behaviorálních faktorů v procesech tvorby politik, včetně identifikace klíčových politických výzev, navrhování intervencí založených na důkazech a hodnocení jejich účinnosti.
- Využívat dobré ústní a písemné komunikační dovednosti k účinnému sdělování ekonomických koncepcí a politických doporučení příslušným zúčastněným stranám.
- Uplatnění absolventa
Po absolvování magisterského programu COMBEX budou mít absolventi dovednosti a znalosti, které jim umožní uplatnit se na různých pracovních pozicích. Mohou pracovat jako analytici hospodářské politiky ve vládních agenturách, mezinárodních organizacích nebo nevládních organizacích a využívat své znalosti výpočetních a behaviorálních přístupů k tvorbě a hodnocení politik k poskytování doporučení pro hospodářskou politiku založených na důkazech. Absolventi by také mohli pracovat jako datoví vědci v různých průmyslových odvětvích, kde by analyzovali složité soubory dat s využitím svých dovedností v oblasti algoritmického a výpočetního myšlení, aby poskytli poznatky pro rozhodování. Mohli by pracovat jako výzkumní pracovníci v akademických nebo výzkumných institucích, kde by prováděli výzkum složitých ekonomických a finančních systémů s využitím behaviorálních, experimentálních a výpočetních nástrojů. Absolventi by také mohli pracovat jako konzultanti v poradenských firmách a poskytovat podnikům a organizacím poradenství a řešení složitých ekonomických a finančních otázek s využitím svých odborných znalostí v oblasti ekonomických kompetencí a výpočetních nástrojů. Dále by mohli pracovat jako finanční analytici ve finančních institucích, kde by analyzovali finanční trhy a poskytovali poznatky pro investiční rozhodování s využitím svých znalostí výpočetních a behaviorálních přístupů, nebo jako obchodní analytici v různých průmyslových odvětvích, kde by analyzovali organizační procesy a poskytovali poznatky pro zlepšení efektivity a účinnosti s využitím svých znalostí ekonomických kompetencí a výpočetních nástrojů. Poskytnutím solidního akademického základu v těchto oblastech si program COMBEX klade za cíl vybavit absolventy potřebnými dovednostmi a znalostmi pro analýzu ekonomických systémů s využitím pokročilých výpočetních nástrojů a behaviorálních modelů, a tím podpořit internacionalizaci, výzkumnou spolupráci a výměnu znalostí mezi zúčastněnými univerzitami.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánůBakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině. Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
- Praxe
Poslední semestr programu COMBEX je koncipován tak, aby studenti měli možnost uplatnit dovednosti a znalosti, které získali v průběhu programu, na reálném projektu nebo problému. Praktická výuka - v podobě stáží - není povinnou součástí studijního programu, ale zahraniční stáže jsou silně podporovány. Poslední semestr je vyhrazen pro přípravu a dokončení diplomové práce.
Studenti mají možnost provádět původní výzkum pod vedením fakultního poradce na některé ze čtyř univerzit. Diplomová práce bude založena na tématu, které si student zvolí v rámci programu, a bude vyžadovat, aby prokázal svou schopnost provádět nezávislý výzkum a prezentovat své výsledky jasným a přesvědčivým způsobem.
Pokud se student rozhodne pro stáž, bude mít příležitost získat praktické zkušenosti s prací v reálném prostředí. Stáž může probíhat v jedné z partnerských a přidružených partnerských institucí programu nebo v jiné instituci dle výběru studenta. Stáž není povinnou součástí studijního programu, ale je velmi doporučována, protože poskytuje studentům příležitost navázat kontakty, získat praktické zkušenosti a budovat si profesní portfolio.
- Cíle kvalifikačních prací
Diplomová práce je hlavní součástí magisterského programu COMBEX a jejím cílem je poskytnout studentům příležitost uplatnit znalosti a dovednosti, které získali v průběhu studia, v originálním výzkumném projektu. Standardní rozsah diplomové práce v programu se pohybuje od 60 do 75 stran, včetně poznámek pod čarou, titulního listu, obsahu, rejstříku, seznamu literatury a anotací. Diplomová práce je psána v angličtině a je společně vedena dvěma školiteli z univerzit zapojených do studijního programu.
Očekává se, že studenti budou pracovat s již publikovanými texty a daty, která jsou dostupná pro sekundární analýzu. Musí prokázat schopnost kriticky pracovat s odbornými texty, zpracovat v nich objevené koncepty a teorie a najít relevantní odpovědi na danou výzkumnou otázku. Práce by měla být originálním příspěvkem k oboru počítačové a behaviorální ekonomie a měla by prokázat schopnost studenta provádět samostatný výzkum s využitím vhodných výzkumných metod a technik.
Práce by měla mít jasnou a logickou strukturu a měla by obsahovat úvod, přehled literatury, jasné vyjádření výzkumné otázky nebo hypotézy, popis metodiky výzkumu, analýzu výsledků a závěr. Kromě toho by studenti měli poskytnout kritickou reflexi svého výzkumného procesu, včetně případných omezení nebo problémů, na které během výzkumu narazili, a návrhů na budoucí výzkum v dané oblasti. Pokyny pro vypracování závěrečné práce upravuje Směrnice ESF č. 9/2017 o tvorbě, zadávání, zveřejňování a hodnocení závěrečných (bakalářských a diplomových) prací.
- Návaznost na další studijní programy
Absolventi se mohou rozhodnout pokračovat ve studiu v příbuzných doktorských programech nebo se dále profesně rozvíjet v oblastech, jako je analýza dat, ekonomické modelování nebo provádění politik. Důraz, který program klade na pokročilé výpočetní nástroje a behaviorální modely, poskytuje absolventům také silný základ pro kariéru v oborech, jako je umělá inteligence, strojové učení nebo datová věda.