a 2012

Vysychání toků v období klimatické změny: indikace pomocí vodních bezobratlých

PAŘIL, Petr, Světlana ZAHRÁDKOVÁ, Pavla ŘEZNÍČKOVÁ, Michal STRAKA, Lenka TAJMROVÁ et. al.

Základní údaje

Originální název

Vysychání toků v období klimatické změny: indikace pomocí vodních bezobratlých

Název anglicky

Drying out of streams during climatic change: indication using aquatic macroinvertebrates

Autoři

PAŘIL, Petr (203 Česká republika, garant, domácí), Světlana ZAHRÁDKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Pavla ŘEZNÍČKOVÁ (203 Česká republika), Michal STRAKA (203 Česká republika), Lenka TAJMROVÁ (203 Česká republika, domácí), Denisa NĚMEJCOVÁ (203 Česká republika), Vít SYROVÁTKA (203 Česká republika, domácí) a Marek POLÁŠEK (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Konference Říční Krajina 2012, 2012

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

10600 1.6 Biological sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14310/12:00061250

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova česky

klimatická změna; sucho; toky; indikace; vodní bezobratlí

Klíčová slova anglicky

climate change; drought; streams; indication; aquatic macroinvertebrates
Změněno: 11. 10. 2012 12:49, doc. RNDr. Petr Pařil, Ph.D.

Anotace

V originále

Probíhající klimatická změna, která přináší značnou extremizaci srážek i změnu jejich rozložení během roku, může vést na řadě povodí se sníženou retencí vody až k úplnému vymizení povrchového toku. Za této situace ztrácí vodní bezobratlí svoje základní životní prostředí, a pokud u nich neexistují vhodné predispozice k překonání suchého období, mohou z těchto toků postupně zcela vymizet. Uvolněnou niku pak mohou naplno využít pouze druhy s vhodnými vlastnostmi (angl. „species traits“), které jim umožní působení tohoto radikálního stresoru překonat např. ve formě odolných stádií (cysty, suchozemští dospělci) či migrací do refugií (dnové sedimenty, zbytkové tůně). Další možnost, jak se na vysychavé lokalitě dlouhodobě udržet, souvisí se schopností rychlé rekolonizace (např. driftem z permanentních částí toku, příletem dospělců hmyzu ke kladení vajíček) spojené s populační expanzí, která v krátkém čase vyrovná pokles abundance způsobený suchem. Opakované vysychání toků tak v dlouhodobém horizontu vede k odfiltrování druhů postrádajících vhodné vlastnosti, přičemž tento „otisk“ suché periody může být ve společenstvu patrný i s delším časovým odstupem. Posuny ve složení společenstva je tak možné využít při zpětné indikaci suchých period založené buď na přítomnosti charakteristických druhů nebo vyšším zastoupení k přežití sucha vhodných „species traits“ ve společenstvu. Znalosti o indikátorových druzích i vhodných vlastnostech jsou však dosud omezené a chybějící informace by mělo přinést porovnání společenstev vysychavých a permanentních toků. Oba přístupy jsou v současnosti testovány na databázových údajích získaných v minulosti i aktuálním studiem vysychavých toků v rámci grantu Technologické agentury ČR (TA02020395). Další informace je možné získat na projektových stránkách www.biosucho.cz, kam lze zasílat i tipy na vysychavé toky.

Anglicky

Study presents impact of drying out of streams during climatic change and possibilities of drought indication using aquatic macroinvertebrates.