ŠTĚPÁNKOVÁ, Kateřina, Karel NOVOTNÝ, Michaela VAŠINOVÁ GALIOVÁ, Viktor KANICKÝ, Jozef KAISER a David HAHN. Comparison study of Laser Ablation based methods for analysis of kidney stones. In ESAS 2012. 2012. ISBN 978-80-223-3292-7.
Originální název Comparison study of Laser Ablation based methods for analysis of kidney stones
Název česky Srovnávací studie metod založených na laserové ablaci pro analýzu močových kamenů
Autoři ŠTĚPÁNKOVÁ, Kateřina (203 Česká republika, domácí), Karel NOVOTNÝ (203 Česká republika, garant, domácí), Michaela VAŠINOVÁ GALIOVÁ (203 Česká republika, domácí), Viktor KANICKÝ (203 Česká republika), Jozef KAISER (203 Česká republika) a David HAHN (840 Spojené státy).
Vydání ESAS 2012, 2012.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Slovensko
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14740/12:00061472
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
ISBN 978-80-223-3292-7
Klíčová slova česky LIBS; Laserová ablace; močové kameny; kalibrační tablety
Klíčová slova anglicky LIBS; Laser ablation; urinary stones; calibration pellets
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: doc. Mgr. Karel Novotný, Ph.D., učo 17748. Změněno: 29. 3. 2013 08:51.
Investigated urinary stones were cut, sealed into resin and the cross-section of the sample was polished and was mapped by laser-ablation based analytical methods. On the base of these measurements, for samples containing whewellit or weddellit (or both of these minerals), the correlation between calcium and carbon distribution was confirmed. The correlation between magnesium and phosphorus can be attributed to the presence of struvite. The correlation between calcium and phosphorus distribution indicates the presence of apatite. The correlation of zinc, sodium or potassium distribution with phosphates was also observed. The aim of next study was to demonstrate the calibration capabilities and limitations of laser ablation based techniques. Calibration pellets were prepared from human urinary calculi with phosphate, oxalate and urate matrix. For this comparative study the most frequently used laser-ablation based analytical techniques were chosen, such as LIBS and LA-ICP-MS. Moreover some unconventional techniques such as simultaneous LIBS-LA-ICP-OES and laser ablation (LA) - LIBS were also utilized.
Anotace česky
Zkoumané močové kameny byly rozříznuty, zality do pryskyřice, na řezu přeleštěny a bylo provedeno mapování pomocí metod založených na laserové ablaci. Na základě těchto měření byla potvrzena korelace signálů vápníku a uhlíku ve vzorcích obsahujících whewellit nebo weddellit (nebo oba tyto minerály současně). Korelace signálů hořčíku a fosforu je zapříčiněna přítomností minerálu struvitu. Korelace signálů vápníku a fosforu poukazuje na přítomnost minerálu apatitu. Korelace signálu zinku, sodíku a draslíku se signálem fosforu v apatitu byla také pozorována. Dalším zaměřením studie bylo ukázat možnosti a omezení kalibrace těchto technik založených na laserové ablaci. Z močových kamenů byly připraveny kalibrační tablety, které obsahovaly fosfátovou, oxalátovou nebo urátovou matrici. Pro následující srovnávací studii byly vybrány jak metody bežně používané (LIBS, LA-ICP-MS) tak metody nekonvenční, využívající speciální instrumentaci (simultánní LIBS-LA-ICP-OES, laserová ablace ve spojení s LIBS spektrometrií LA-LIBS).
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
ME08002, projekt VaVNázev: Použití spektroskopie laserem buzeného plazmatu (LIBS) a laserové ablace ve spojení s ICP-OES/MS spektroskopií pro chemické mapování biominerálů
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Použití spektroskopie laserem buzeného plazmatu (LIBS) a laserové ablace ve spojení s ICP-OES/MS spektroskopií pro chemické mapování biominerálů, Program výzkumu a vývoje KONTAKT (ME)