a 2012

Nové poznatky o biologii pcháče žlutoostenného (Cirsium brachycephalum)

PROKEŠOVÁ, Helena a Petr BUREŠ

Základní údaje

Originální název

Nové poznatky o biologii pcháče žlutoostenného (Cirsium brachycephalum)

Název česky

Nové poznatky o biologii pcháče žlutoostenného (Cirsium brachycephalum)

Název anglicky

New data on biology of yellow-spine thistle (Cirsium brachycephalum)

Vydání

Nové poznatky o flóře a vegetaci střední Evropy a jejich změnách: X. sjezd České botanické společnosti, 2012

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

10600 1.6 Biological sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

ISBN

978-80-86632-39-1

Klíčová slova česky

gynodioecie; poměr pohlaví

Klíčová slova anglicky

gynodioecy; sex ratio

Příznaky

Mezinárodní význam
Změněno: 26. 3. 2019 22:23, prof. RNDr. Petr Bureš, Ph.D.

Anotace

V originále

Cirsium brachycephalum je endemitem Panonské pánve. Jedná se o subhalofilní, monokarpický, konkurenčně slabý druh, který je ohrožen zánikem stanovišť vlivem změn vodních poměrů (v ČR kriticky ohrožený druh C1). Je to také druh pohlavně dimorfní, v jehož populacích se vyskytují samice a hermafroditi (=gynodioecie). V letech 2010-12 jsme analyzovali poměr pohlaví v 23 populacích na Moravě, na Slovensku, v Maďarsku a v Rakousku. V populacích byl dále zaznamenávána jejich velikost (počet rostlin) a jejich hustota; složení vegetace, bylo též analyzováno složení půdy a následně i počty, hmotnost a klíčivosti nažek u jednotlivých pohlaví. Zjistili jsme, že ve srovnání s ostatními gynodioecickýmim pcháči ve střední Evropě má tento druh zdaleka nejvyšší podíl samic v populacích (33–97 %). Medián podílu samic v populacích kolísal meziročně v rozmezí 61 až 63 %. Podíl samic se v populacích meziročně výrazně neměnil, ačkoli šlo každoročně o zcela rozdílný soubor jedinců (monokarpie). Podíl samic v populacích koreloval pozitivně s mírou zasolení. Samice tvořily více a těžších nažek, než hermafroditi. Plodnost samic korelovala negativně s podílem samic v populaci = Plodnost samic je limitována dostupností pylu (z hermafroditů). Cirsium brachycephalum je tak v porovnání s ostatními druhy svého rodu velmi zajímavé „riskantní“ životní strategií, ve které kombinuje téměř neslučitelné: monokarpii s gynodioecií při vysokém podílu samic a nízké plodnosti hermafroditů, což „činí“ navíc ve vazbě na mizející halinní biotopy a při své nízké konkurenceschopnosti. Populace tohoto druhu rostoucí v zasolenějších biotopech mají vyšší podíl samičích rostlin, což podporuje „Sex-differential plasticity“ hypotézu.

Anglicky

Cirsium brachycephalum is the Pannonian endemic. It is a subhalophilic, monocarpic, and less competitive species, which is threatened by extinction (in the CR critically endangered species C1). Its populations contain two sexes: females and hermaphrodites (= gynodioecy). In the years 2010-12, we analyzed the sex ratio in 23 populations in Moravia, Slovak Republic, Hungary and Austria. Population size (number of plants) and their density; vegetation composition, salinity were also recorded in the populations; and subsequently also the number, weight and germination of achenes in both sexes. We found that, compared with the other gynodioecious thistles in Central Europe, Cirsium brachycephalum has the highest proportion of females in the population (33-97%). The median proportion of females in populations fluctuated annually between 61-63%. The proportion of females in the population did not change significantly between the seasons, although each of them represents a completely different set of individuals (monocarpy). The proportion of females in the populations correlated positively with the degree of salinity. Females had more and heavier achenes than hermaphrodites. Female fertility was negatively correlated with the share of females in the population = female fertility is limited by the availability of pollen (from hermaphrodites). Compared to other thistles, Cirsium brachycephalum is very interesting by its "risky" life strategy, which combines almost incompatible: monokarpy and gynodioecy with the high proportion of females and hermaphrodites low fertility. Populations of this species growing in more salinic habitats have a higher proportion of female plants, which supports the "Sex-differential plasticity" hypothesis.

Návaznosti

GAP506/10/1363, projekt VaV
Název: Fylogeneze subtribu Hieraciinae (Asteraceae) ? modelový příklad kontrastních evolučních strategií v blízce příbuzných liniích (Akronym: hierac)
Investor: Grantová agentura ČR, Fylogeneze subtribu Hieraciinae (Asteraceae) - modelový příklad kontrastních evolučních strategií v blízce příbuzných liniích