J 2012

Proč bronchoskopovat pacienty s obtížně léčitelným astmatem?

KINDLOVÁ, Dagmar; Barbora JAKUBÍČKOVÁ; Mojmír MOULIS; Jana SKŘIČKOVÁ; Pavel TURČÁNI et al.

Základní údaje

Originální název

Proč bronchoskopovat pacienty s obtížně léčitelným astmatem?

Název anglicky

Why perform bronchoscopy in patients with difficult-to-manage asthma?

Autoři

KINDLOVÁ, Dagmar; Barbora JAKUBÍČKOVÁ; Mojmír MOULIS; Jana SKŘIČKOVÁ; Pavel TURČÁNI; Anna HRAZDIROVÁ; Marcela TOMÍŠKOVÁ; Ilona BINKOVÁ; Yvonne STAŇKOVÁ a Bronislava NOVOTNÁ

Vydání

Studia Pneumologica et Phthiseologica, Praha, Česká pneumologická a ftizeologická spol, 2012, 1213-810X

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30203 Respiratory systems

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Označené pro přenos do RIV

Ano

Kód RIV

RIV/00216224:14110/12:00062473

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

astma bronchiale; obtížně léčitelné astma; bronchoskopie

Klíčová slova anglicky

bronchial asthma; difficult-to-treat asthma; bronchoscopy

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 7. 3. 2013 16:01, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková

Anotace

V originále

Astma bronchiale je v současné době jednou z nejčastějších chronických nemocí. Je to onemocnění nevyléčitelné, ale ve většině případů velmi dobře reagující na léčbu. Velká část nemocných má při správně vedené léčbě astma pod kontrolou, jsou stabilizovaní, bez příznaků. Existuje však skupina nemocných s obtížně léčitelným astmatem. kteří i přes adekvátní léčbu a přes dobrou compliance mají každodenní příznaky astmatu. Pouze v 5 % případů je však astma obtížně léčitelné v pravém slova smyslu. Proto je nutné při podezření na těžké či obtížně léčitelné astma ověřit diagnózu astmatu, ověřit adherenci pacienta k léčbě, překontrolovat, zda je správně vedena léčba a zda jsou vyšetřeny a zaléčeny komorbidity, které mohou průběh astmatu zhoršovat. V případě, že testy ověření bronchiální hyperreaktivity (bronchodilatační a bronchokonstrikční testy) jsou negativní, je vhodné diagnózu astmatu ověřit histologicky. V diagnosticky nejasných případech je tedy indikované bronchoskopické vyšetření s provedením endobronchiální a ebeny. i transbronchiální biopsie. Toto vyšetření je vázané na pracoviště, která mají zkušený bronchoskopický tým a zázemí patologa. Autoři článku hodnotili soubor 106 pacientu s podezřením na obtížně léčitelné astma, u kterých byla indikována diagnostická bronchoskopie v letech 2009-2012. V daném souboru byla diagnosticky přínosná endobronchiální biopsie u 86 pacientů. Diagnóza bronchiálního astmatu byla histologicky potvrzena u 51,16 %, ve zbylých 48,8 % se o astma bronchiale nejednalo, příčina potíží byla jiná (chronická obstrukční plicní nemoc, gastroezofageální reflux, chronická bronchitida, postižení plicního intersticia, plicní karcinom. tracheální dyskineze, cizí těleso, nebo kombinace výše uvedeného).

Anglicky

Bronchial asthma is currently one of the most frequent chronic diseases. Although the disease is incurable, response to treatment is very good in most cases. With adequate therapy, a vast majority of patients have asthma under control, being stabilized and without symptoms. However, there is a group of patients with difficult-to-treat asthma and everyday symptoms despite high-quality care and good compliance. In only 5 % of cases, asthma is difficult to treat in the true sense of the word. If severe or difficult-to-treat asthma is suspected, it is therefore necessary to confirm the patient's diagnosis and adherence to therapy, to verify whether treatment is adequate and whether comorbidities potentially aggravating the course of asthma are diagnosed and treated. If bronchial hyper-reactivity (bronchodilation and bronchoconstriction) test results are negative, histological confirmation of the diagnosis is advisable. Thus, in diagnostically ambiguous cases, bronchoscopy with endobronchial or even trans-bronchial biopsy are indicated. This examination should be performed by an experienced bronchoscopic team cooperating with a pathologist. The authors studied 106 patients suspected of difficult-to-treat asthma in whom diagnostic bronchoscopy was performed in 2009-2012. In the group, endobronchial biopsy was diagnostically beneficial in 86 patients. The diagnosis of bronchial asthma was histologically confirmed in 51.16 % of them; the remaining 48.8 % did not have bronchial asthma but other conditions (chronic obstructive pulmonary disease, gastroesophageal reflux, chronic bronchitis, interstitial lung disease, lung cancer, tracheal dyskinesia, foreign bodies or combinations of the above).