ŠEDO, Jakub. Volební systémy a stabilita systémů politických stran. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2011, 244 s. Ediční řada Monografie, Svazek č. 37. ISBN 978-80-210-6172-9.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Volební systémy a stabilita systémů politických stran
Název česky Volební systémy a stabilita systémů politických stran
Název anglicky Electoral systems and party systems stability
Autoři ŠEDO, Jakub (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, 244 s. Ediční řada Monografie, Svazek č. 37, 2011.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14230/11:00058599
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-210-6172-9
Klíčová slova česky volební systém systém politických stran volatilita
Klíčová slova anglicky electoral system party system volatility
Štítky Munipress
Změnil Změnila: Mgr. Martina Dvořáková, učo 180818. Změněno: 21. 5. 2013 12:21.
Anotace
Text je věnován vztahu mezi volebními systémy a stabilitou systémů politických stran v několika oblastech. Základním použitým indikátorem při hodnocení stability stranického systému je výpočet volatility dle Pedersenova indexu. Výzkum je zaměřen na možná řešení kategorie „ostatních“ stran ve výpočtu volatility a na šest témat, v rámci nichž by se mohl projevit vliv volebního systému na stabilitu systémů politických stran, resp. jejich pominutí by mohlo zásadním způsobem ovlivnit zjištěné výsledky. Jedná se o (1.) vztah mezi volatilitou měřenou na úrovni voličů a na úrovni parlamentu. (2.) příslušnost dané země k regionu západní Evropy či k zemím, kde do konce 80. let vládl komunistický režim, (3.) vývoj volatility v čase, (5.) vlastní rozdíly ve volatilitě při různých volebních systémech, (5.) možné propojení volebních reforem a volatility a (6.) vztahu mezi volebním systémem, volatilitou a vládní alternací. Výzkum zahrnuje všechny evropské země s výjimkou Ruska a Běloruska v posledních dvaceti letech. Do výpočtů volatility jsou zahrnuty všechny strany, které získaly alespoň 1 mandát či alespoň 1 % hlasů alespoň v jedněch volbách.
Anotace anglicky
The text is dedicated to a relationship between electoral systems and party system stability. The basic indicator used for evaluating party system stability is volatility calculation according to the Pedersen index. Analyse as such focus on possible solution of the cathegory of „other“ parties in the volatility calculation and on six issues where an electoral could influence party system stability or where an omision of thereof could fundamentally influence election result. The issues are: (1.) a realtionship between measured voter volatility and parliamentary volatility; (2.) a given country s affiliation to to the Western European region or to the group of countries under the Communist regime up to the late 1980s; (3.) development of volatility over time; (4.) differences in volatility as such in various electoral systems; (5.) possible interconnenction between electoral reforms and volatility; and (6.) relationship between electoral system, volatility and government alternation. The research includes all European countries excerpt of Russia and Belarus. It covers last twenty years.Volatility calculation include all parties which earned at least one seat or at least one percent of votes.
Návaznosti
GP407/08/P632, projekt VaVNázev: Volební systémy a jejich vliv na stabilitu stranických systémů
Investor: Grantová agentura ČR, Volební systémy a jejich vliv na stabilitu stranických systémů
VytisknoutZobrazeno: 21. 9. 2024 20:09