POSPÍŠIL, Ivo a Zdeněk KŘÍŽ. Ozbrojené konflikty po konci studené války. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2012, 320 s. Monografie, sv. 46. ISBN 978-80-210-6047-0.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Ozbrojené konflikty po konci studené války
Autoři POSPÍŠIL, Ivo a Zdeněk KŘÍŽ.
Vydání 1. vyd. Brno, 320 s. Monografie, sv. 46, 2012.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Typ výsledku Odborná kniha
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
ISBN 978-80-210-6047-0
Štítky Munipress
Změnil Změnila: Alena Rokosová, učo 107259. Změněno: 10. 4. 2013 09:37.
Anotace
Představovala studená válka, respektive její ukončení nějaký zásadní milník ve vedení ozbrojených konfliktů? Právě na tuto ústřední otázku odpovídá předkládaná publikace. Snahou autorského týmu přitom bylo shrnout dosavadní bádání v této oblasti a podat komplexnější obrázek o tom, k jakým změnám v rámci ozbrojených konfliktů v posledních dvou dekádách skutečně došlo a jaké jsou příčiny a důsledky těchto změn. První část publikace se zabývá proměnami ozbrojených konfliktů z pohledu vědy o mezinárodních vztazích (typologie ozbrojených konfliktů, reflexe ozbrojených konfliktů v teoriích mezinárodních vztahů, proměny koncepce spravedlivé války, změny v jednání aktérů mezinárodních vztahů a tradičních institutech pojících se k vedení ozbrojených konfliktů, jako jsou mírové mise a operace OSN či stanovování a prosazování mezinárodních embarg a dalších forem retorzí či represálií). V druhé části se jednotlivé kapitoly věnují proměnám mezinárodního práva a právních institucí, a to jak v rovině obecné, tak v oblasti mezinárodní trestní spravedlnosti či ochrany lidských práv za ozbrojených konfliktů. Zařazeny jsou též texty analyzující roli mezinárodních a domácích soudů v hodnocení legality ozbrojených konfliktů a procesy postkonfliktní obnovy a usmiřování.
Anotace anglicky
Did the end of the Cold War represent any kind of fundamental milestone in armed conflicts? Answering this question became the central research focus the presented book. The book is divided into two topical parts. The first part provides an introduction to armed conflicts and introduces the reader to the fundamental terminology and typology in this particular field (Petr Suchý). Further chapters reflect armed conflicts in theories of international relations (Pavel Pšeja, Zuzana Vránová) and specifically focus on the conceptual changes surrounding a “just war” – bellum iustum (Eva Duřpektová). They also deal with changes in international relations, changes in the conduct of the actors in international relations, and changes in the traditional principles and instruments related to involvement in armed conflicts, such as peace missions and UN operations (Jana Urbanovská) and the establishment and enforcement of international embargoes and other forms of retorsions or reprisals (Martin Chovančík). Finally in the second part of the book the chapters focus on changes in law and legal instruments at both the general level (Ivo Pospíšil, Lukáš Hoder) and in the area of international criminal punishment (Ľubomír Majerčík). Several chapters analyze the role of courts in the assessment of the legality of armed conflicts (contributions by Ivo Pospíšil, Petr Preclík, Hubert Smekal and Ľubomír Majerčík) and the book is then concluded by a chapter devoted to the process of post-conflict renewal and reconciliation (Katarína Šipulová).
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 17:50