ZRŮSTOVÁ, Pavlína a Jiří MALÝ. Narativní rozhovor v geografickém výzkumu českého pohraničí. In Robert Osman. Geografický výzkum: společnost a příroda v období krize. Brno: Masarykova univerzita, 2013, s. 251-262. ISBN 978-80-210-6230-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Narativní rozhovor v geografickém výzkumu českého pohraničí
Název česky Narativní rozhovor v geografickém výzkumu českého pohraničí
Název anglicky Narrative interview in geographical research of the Czech border regions
Autoři ZRŮSTOVÁ, Pavlína (203 Česká republika, garant, domácí) a Jiří MALÝ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Brno, Geografický výzkum: společnost a příroda v období krize, od s. 251-262, 12 s. 2013.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor Zemský magnetismus, geodesie, geografie
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14310/13:00068565
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-210-6230-6
ISSN 1805-9120
Klíčová slova česky narativní rozhovor pohraničí odsun Němců
Klíčová slova anglicky narrative interview border regions transfer of Germans
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Jiří Malý, Ph.D., učo 223078. Změněno: 18. 7. 2014 09:15.
Anotace
Použití kvalitativní výzkumné metody narativního rozhovoru ve spojitosti s výzkumem pohraničí, resp. s územím dříve obývaným německým obyvatelstvem otevírá nové možnosti geografického výzkumu. V narativním rozhovoru nejsou otázky předem dané a vznikají při přirozené komunikaci mezi tazatelem a respondentem. V našem výzkumu sociálně-ekonomických důsledků odsunu Němců v okrese Svitavy byli pamětníci vyzváni k volnému vyprávění svého příběhu. Výzkum se týkal pamětníků, kteří v regionu válečné a poválečné události zažili nebo sem byli dosídleni. Jimi poskytnuté informace jsou proto poznamenány subjektivním viděním popisovaných událostí i celé tehdejší doby, a z tohoto důvodu je nutné s těmito informacemi zacházet s kritickým odstupem. Nicméně i tato subjektivita je pro význam práce cenná. Příspěvek si klade za cíl představit výsledky narativních rozhovorů, provedených v souvislosti s odsunem Němců ze Svitavska a ukázat jeho potenciál v geografickém výzkumu.
Anotace anglicky
Using qualitative research method of narrative interview in connection to the research of border regions or rather with the regions where Germans formerly lived offers new possibilities for geographical research. In the narrative interview questions are not determined but formed during natural communication between interviewer and respondent. In the case of our research of socio-economic consequences of the transfer of Germans from the Svitavy region witnesses were asked to tell their stories. The research concerned on the witnesses, who have lived in the region during the Second World War or have settled the region afterwards. Information provided by them are therefore affected by a subjective vision of described events and for this reason it is necessary to handle with this information with a critical distance. However, this subjectivity is also valuable for quality of the research. The contribution aims to present results of narrative interviews made in connection to the transfer of Germans from the Svitavy region and show its potential in geographical research.
Návaznosti
MUNI/A/0966/2009, interní kód MUNázev: Projevy globální environmentální změny v krajinné sféře Země (Akronym: PROGLEZ)
Investor: Masarykova univerzita, Projevy globální environmentální změny v krajinné sféře Země, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 4. 10. 2024 21:09