D 2013

Proces tvorby kartografické prezentace bezbariérové přístupnosti

OTRUSINOVÁ, Jana a Jakub JAŇURA

Základní údaje

Originální název

Proces tvorby kartografické prezentace bezbariérové přístupnosti

Název česky

Proces tvorby kartografické prezentace bezbariérové přístupnosti

Název anglicky

The Development of Cartographic Presentation of Data on Accessibility

Vydání

1. vydání. Brno, JUNIORSTAV 2013 - 15. odborná konference doktorského studia, od s. nestránkováno, 12 s. 2013

Nakladatel

Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

Zemský magnetismus, geodesie, geografie

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)

Odkazy

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

ISBN

978-80-214-4670-0

Klíčová slova česky

Postižení; bariéra; přístupnost; mapování pohybu; mapové znaky; mapový jazyk

Klíčová slova anglicky

Disabled; barrier; accessibility; mapping of movement; map signs; map language

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 24. 6. 2013 15:20, Mgr. Jakub Jaňura

Anotace

V originále

Mapování přístupnosti prostoru pro osoby zdravotně postižené řeší řadu specifických otázek. Postup, který vede až k vytvoření finálního díla, by měl být podložen teoretickou znalostí nejen otázek kartografických, ale též specifik spojených právě s mapovanou problematikou. V případě výše zmíněných map se jedná v první řadě o potřeby dané skupiny osob, důležitá nicméně je znalost toho, jakým způsobem se v mapovaném prostoru pohybují i toho, jaké jsou k naplnění daných potřeb možnosti. V návaznosti na požadavky cílové skupiny uživatelů je nutné definovat možnosti kartografické prezentace dat o přístupnosti města. Navržené metody a vlastní mapové znaky by měly zahrnout co nejvíce informací a zároveň reflektovat nároky pohybově postižených na orientaci v prostoru a pochopení mapy. Cílem je navrhnout takové mapové znaky, které budou univerzálně využitelné v mapách přístupnosti a budou korespondovat s metodikou mapování prostoru. Smyslem tohoto příspěvku je shrnutí kartografického vyjádření přístupnosti, které je uplatněno v Atlase města Brna pro osoby se sníženou schopností pohybu.

Anglicky

Accessibilty mapping for people with impaired mobility deals with a lot of specific questions. The proces, which leads to the final production of an accessible map, should be based on theoretical knowledge of cartography and of issues of wheelchair users. First of all it is important to cover the special needs of particular people, neverthless the knowledge of their movements in the city and the possibilities for satisfaction of fullfilment their needs are necessary as well. Thus, it is inevitable to define methods of cartographic presentation of data on accessibility according to the needs of the target group of users. Proposed methods and map signs should include as much information about accessibility as possible and reflect the special needs of wheelcahir users for map reading and orientation in the city. The main goal is to suggest the map signs which can be universally used for accessibility maps and which correspond with the methodology of accessible mapping. The aim of this paper is to summarize the process of developing cartographic presentation of accessibility which is used at The atlas of Brno city for the people with impaired mobility.

Návaznosti

MUNI/A/0966/2009, interní kód MU
Název: Projevy globální environmentální změny v krajinné sféře Země (Akronym: PROGLEZ)
Investor: Masarykova univerzita, Projevy globální environmentální změny v krajinné sféře Země, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty