PRACNÝ, Pavel a Tomáš KUCHOVSKÝ. Volná zvodeň v období infiltrace atmosférických srážek. Podzemná voda. Bratislava: Slovenská asociácie hydrogeologov a Slovenský komitét Medzinarodnej hydrogeologickej asociácie, 2013, roč. 19, č. 1, s. 1-9. ISSN 1335-1052.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Volná zvodeň v období infiltrace atmosférických srážek
Název anglicky Unconfined aquifer effects during rainfall infiltration
Autoři PRACNÝ, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí) a Tomáš KUCHOVSKÝ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Podzemná voda, Bratislava, Slovenská asociácie hydrogeologov a Slovenský komitét Medzinarodnej hydrogeologickej asociácie, 2013, 1335-1052.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/13:00068987
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky volná zvodeň; infiltrace; pístový efekt; vadózní zóna; dvojí paradox
Klíčová slova anglicky unconfined aquifer; infiltration; Piston effect; vadose zone; double paradox
Štítky AKR, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Tomáš Kuchovský, Ph.D., učo 7112. Změněno: 7. 8. 2013 10:11.
Anotace
Dvojí paradox je jev, při kterém se v období po srážkových událostech koncentrace chemických látek v povrchových tocích nemění nebo dokonce stoupají. Mezi navržená řešení patří pístový efekt. Byly provedeny průtokové a stopovací experimenty v laboratorním pískovém modelu. Po infiltraci modelových srážek okamžitě vzrostla rychlost proudění v saturované zóně až o 17 % a o 1-2 cm byla stlačena horní část kapilární třásně. Současně ve střední části modelu vzrostl tlak vody. Z laboratorních dat vyplývá, že pístový efekt poměrně dobře vysvětluje první paradox. Mechanismus v pozadí druhého paradoxu je složitější, ale pístový efekt by mohl být jeho součástí. Byla prošetřena také dlouhodobá, terénní průtoková a geochemická data poskytnutá observatoří Košetice, na kterých byly analyzovány projevy dvojího paradoxu v podmínkách České republiky. Zdá se, že dvojí paradox je pozorovatelný i v našich podmínkách a to zejména paradox první.
Anotace anglicky
The Double Paradox is a phenomenon describing unchanged or increasing concentrations of minerals in surface waters following rainfall. One proposed solution to this phenomenon is piston flow. Flow and trace experiments were performed in a laboratory sand-box-model which is also known as the intermediate scale model. The flow velocity in the saturated zone rose to 17 % and the capillary fringe upper edge decreased by 1 – 2 cm immediately after infiltration of simulated rainfall. Simultaneously, water pressure rose in the central part of the model. According to laboratory data, piston flow could explain the First Paradox quite satisfactorily. The mechanism of the Second Paradox is more complicated, but piston flow could also be involved here. Flow and geo-chemical long-term field data from the Košetice field observatory were studied and investigated for signs of the Double Paradox in the conditions of a small watershed in the Czech Republic. The double paradox appears to flourish in these conditions.
Návaznosti
MUNI/A/0858/2012, interní kód MUNázev: Geodynamické a environmentální procesy při východním okraji Českého masívu
Investor: Masarykova univerzita, Geodynamické a environmentální procesy při východním okraji Českého masívu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 19. 9. 2024 15:00