POTĚŠIL, Lukáš. Správní soudnictví v Maďarsku. Správní právo. Praha: Ministerstvo vnitra, 2013, roč. 46, č. 6, s. 362 - 370. ISSN 0139-6005.
Originální název Správní soudnictví v Maďarsku
Název česky Správní soudnictví v Maďarsku
Název anglicky Administrative Justice in Hungary
Autoři POTĚŠIL, Lukáš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Správní právo, Praha, Ministerstvo vnitra, 2013, 0139-6005.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14220/13:00069077
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky správní soudnictví, správní řád, Maďarsko
Klíčová slova anglicky Administrative Justice; Code of Administrative Procedure; Hungary
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 4. 4. 2014 11:47.
Příspěvek se zaměřuje na přiblížení nové právní úpravy správního soudnictví v Maďarsku, která je účinná od 1. 1. 2013. Tato nová právní úprava se přitom netýká jen roviny institucionálně organizační, nýbrž i funkcionální či obsahové. Článek proto v první řadě věnuje pozornost tomu, jako je v Maďarsku organizována struktura správního soudnictví, a to i v návaznosti na vlastní podobu justice jako takové. Následně je pozornost věnována složce funkcionální a činnosti tamního správního soudnictví, která v mnoha ohledech vychází z uskutečněných ústavních a správních reforem. Příspěvek přitom na některých místech porovnává maďarskou právní úpravu s úpravou správního soudnictví v České republice, kdy poukazuje na rozdíly a dává doporučení de lege ferenda.
Anotace anglicky
This paper focuses on a new legal regulation of administrative justice in Hungary, which is effective from 1st January 2013. This new legislation influences not only the institutional part, but also functional part of administrative justice. The article therefore primarily pays attention to how the structure of administrative justice in Hungary looks like in addition and in relation to own reform of justice as such. Subsequently, attention is paid to the folder and functional activities of the administrative justice, which in many respects is based on the underlying constitutional and administrative reforms. This paper also in some places compares the Hungarian legislation of judicial review with the Czech Republic, which highlights the differences and makes recommendations for future legislation.
Návaznosti
EE2.3.30.0009, projekt VaVNázev: Zaměstnáním čerstvých absolventů doktorského studia k vědecké excelenci
VytisknoutZobrazeno: 23. 9. 2024 08:34