ŠMAJSOVÁ BUCHTOVÁ, Božena, Josef ŠMAJS, Viktor KULHAVÝ, Petr OKRAJEK a Lubomír KUKLA. Ontogenetická podmíněnost nezaměstnanosti. Časopis lékařů českých. Praha: Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, roč. 153, č. 1, s. 13-21. ISSN 0008-7335. 2014.
Originální název Ontogenetická podmíněnost nezaměstnanosti
Název anglicky Ontogenetic Conditionality of Unemployment
Autoři ŠMAJSOVÁ BUCHTOVÁ, Božena (203 Česká republika, garant, domácí), Josef ŠMAJS (203 Česká republika, domácí), Viktor KULHAVÝ (203 Česká republika, domácí), Petr OKRAJEK (203 Česká republika) a Lubomír KUKLA (203 Česká republika).
Vydání Časopis lékařů českých, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2014, 0008-7335.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14560/14:00073416
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova česky nezaměstnanost; longitudinální studie; dětství; rizikové faktory; rodina
Klíčová slova anglicky unemployment; longitudinal study; childhood; risk factors; family
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. et Mgr. Nikol Zachovalová Barochová, učo 179010. Změněno: 8. 4. 2015 15:42.
Dosavadní studie o nezaměstnanosti se zabývají zejména jejími sociálně ekonomickými příčinami a důsledky. Skrytými důvody nezaměstnanosti mužů, nezávislými na sociálně ekonomických poměrech té které společnosti, však mohou být i přírodně biologické faktory – rodinné prožitky v jejich dětství. Teoretickými východisky naší studie byly koncepce psychické deprivace, koncepce vývojových fází lidské ontogeneze E. Eriksona a poznatky biodromální psychologie. Na podkladě dat mezinárodního projektu Europen Longitudinal Study of Parenthood and Childhood jsme v retrospektivním šetření srovnávali skupinu zaměstnaných a nezaměstnaných mužů a zkoumali jsme: 1. v čem se lišilo jejich dětství; 2. v jakém rozsahu se přenášejí výchovné přístupy z rodičů na děti; 3. jaký vliv mají negativní důsledky prožitého dětství na budoucí uplatnění mužů na trhu práce.
Anotace anglicky
Previous unemployment studies mostly dealt with unemployment's economic causes and consequences. Hidden causes of male unemployment, independent from socio-economic circumstances of a society, could consist, besides others, in natural biological factors - family experience during childhood. Theoretical background of our study included the concept of psychical deprivation, the concept of human ontogenesis developmental stages of E. Erikson and knowledge of biodromal psychology. Using data from the European Longitudinal Study of Parenthood and Childhood international project we compared groups of employed and unemployed men by means of a retrospective survey and we studied the following: 1. What differences there were in their childhoods; 2. To what extent educational approaches transfer from parents to their children; 3. What influence has negative experience from childhood on the future assertion of men in the labor market.
Návaznosti
GAP407/11/0388, projekt VaVNázev: Nezaměstnanost a její důsledky pro rodinu a zdraví
VytisknoutZobrazeno: 19. 4. 2024 06:06