ŠMAJSOVÁ BUCHTOVÁ, Božena, Viktor KULHAVÝ, Mojmír SNOPEK a Adriana WYROBKOVÁ. Nezaměstnaní otcové a matky: sociální, psychologické a zdravotní důsledky. Longitudinální studie – zkušenosti z dětství. In Konference Psychologie práce a organizace 2013. 2013. ISBN 978-80-244-3502-2.
Originální název Nezaměstnaní otcové a matky: sociální, psychologické a zdravotní důsledky. Longitudinální studie – zkušenosti z dětství.
Název anglicky Unemployed fathers and mothers: social, psychological and health consequences
Autoři ŠMAJSOVÁ BUCHTOVÁ, Božena (203 Česká republika, domácí), Viktor KULHAVÝ (203 Česká republika, garant), Mojmír SNOPEK (203 Česká republika) a Adriana WYROBKOVÁ (203 Česká republika).
Vydání Konference Psychologie práce a organizace 2013, 2013.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14560/13:00066395
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 978-80-244-3502-2
Klíčová slova česky nezaměstnanost; longitudinální studie; dětství; rizikové faktory; rodinné prostředí; mezigenerační přenos
Klíčová slova anglicky unemployment; longitudial study; childhood; risk factors; family environment; intergenerational transmission
Změnil Změnila: Mgr. Daniela Marcollová, učo 111148. Změněno: 20. 2. 2014 15:33.
Úvod: Ve spolupráci s mezinárodním projektem ELSPAC (European Longitudinal Study of Parenthood and Childhood) jsme zkoumali dopad ztráty práce na socioekonomické, psychosomatické a zdravotní ukazatele života jednotlivce a jeho rodiny včetně kvality partnerského soužití a vztahu s dětmi. Metodologie: Výzkumný soubor tvořilo 3141 (88,7 %) zaměstnaných mužů a 399 (11,3 %) mužů bez práce. Základní výzkumné údaje byly získávány prostřednictvím dotazníků (studie ELSPAC). Výsledky: Rozdíly mezi zaměstnanými a nezaměstnanými muži jsou ve věku, vzdělání a v jejich rodině. Muži bez práce mají častěji vysokoškolsky vzdělané matky. Zaměstnaní muži pocházejí častěji z úplných rodin ve srovnání s nezaměstnanými. Dále jsme sledovali tři skupiny matek tříletých dětí: 1. zaměstnané, 2. dobrovolně nezaměstnané a 3. nedobrovolně nezaměstnané. Nedobrovolně nezaměstnané matky se ukázaly jako nejohroženější skupina s celou řadou zdravotních, psychologických, partnerských problémů, což má závažné důsledky také na vývoj dítěte. Závěr: Negativní důsledky prožitého dětství mají vliv na budoucí uplatnění na trhu práce. Sociální role mladých mužů (otců) a žen (matek) je deformována jejich prožitky z dětství. U obou skupin respondentů v dětství psychicky a fyzicky týraných se projevuje bezděčná tendence napodobovat své rodiče. Model násilného chování se tak neverbálně přenáší z generace na generaci.
Anotace anglicky
Social-psychological antecedents in unemployed men. Childhood experience. Abstract Objectives: In cooperation with the ELSPAC (European Longitudinal Study of Parenthood and Childhood) project we have studied the impacts of job loss on the socioeconomic, psychosomatic and health indicators of individuals' lives and their families, including their lives in partnerships and relations with children. Methods: The survey set consisted of 3141 (88.7%) employed men and 399 (11.3%) unemployed men. Basic research data were acquired by means of questionnaires (the ELSPAC study). Results: Differences between the employed and the unemployed men were found in age, education and their families. The mean age of the employed is significantly higher, by 4 years, in comparison with the unemployed. Men without work are more likely to have university-educated mothers. The employed men are more likely to be from complete families then the unemployed men. We also looked at three groups of mothers of 3 years old children: 1) employed, 2) voluntarily unemployed and 3) involuntarily unemployed. Involuntarily unemployed mothers proved to be the most vulnerable group with a wide range of medical, psychological, partnership problems which also have serious consequences for child development. Conclusion: Negative consequences of childhood experiences influence the future assertion on the labor market. The social role of young men (fathers) and women (mothers) is distorted by their childhood experiences. Both groups of men who were psychically and physically abused during their childhood inadvertently tend to imitate their parents. The violent behavior model then nonverbally transfers from one generation to another.
Návaznosti
GAP407/11/0388, projekt VaVNázev: Nezaměstnanost a její důsledky pro rodinu a zdraví
VytisknoutZobrazeno: 27. 4. 2024 00:14