k 2013

Inclusive education - a challenge for organizational learning in schools

TRNKOVÁ, Kateřina, Milan POL, Lenka HLOUŠKOVÁ and Bohumíra LAZAROVÁ

Basic information

Original name

Inclusive education - a challenge for organizational learning in schools

Name in Czech

Inkluzivní vzdělávání - výzva pro organizační učení ve školách

Authors

TRNKOVÁ, Kateřina (203 Czech Republic, belonging to the institution), Milan POL (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Lenka HLOUŠKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Bohumíra LAZAROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

The European Conference on Educational Research ECER 2013: Creativity and Innovation in Educational Research, Istanbul, Turkey, 9-13 September 2013, 2013

Other information

Language

English

Type of outcome

Prezentace na konferencích

Field of Study

50300 5.3 Education

Country of publisher

Turkey

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14210/13:00069597

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords (in Czech)

inkluzivní vzdělávání; organizační učení; škola

Keywords in English

inclusive education; organisational learning; school

Tags

International impact
Změněno: 15/4/2014 10:41, Mgr. Vendula Hromádková

Abstract

V originále

In this paper, we focus on organizational learning in schools and its specific focus on the inclusion of pupils. The aim of this paper is to show the following: (1) How the topic of learning of pupils with special educational needs becomes a theme of organizational learning; (2) In what groups people at school learn from each other to support pupils with special educational needs; (3) What factors support organizational learning at school linked to learning of pupils with special educational needs; (4) What strategies of school leadership and management can be considered supportive in relation to the creation of the inclusive school We perceive organizational learning as an exogenous and endogenous process (depending on the level of involvement of people and on the context), which has a major impact on the performance of an organization and which causes changes of a cognitive and behavioural nature. It is a process that can be supported and guided; it can develop gradually and systematically, but also very quickly, spontaneously and impulsively. We perceive inclusion in schools as a wide range of strategies, activities and processes on the basis of which the right of pupils with special educational needs to quality and adequate training is realized. Inclusion is based on the belief that children have the right to attend the school of their choice. Schools are, in the effort to create an inclusive environment, exposed to the need to implement a number of process and structural changes, to which both teachers and school leaders must respond adequately. Changes affect not only the main process – learning of pupils and teaching pupils – but also the school climate, external relations, professional development of teachers and school leadership and the managing of people in the school. The successful transformation of the school into an inclusive school anticipates the learning of new knowledge and ways of behaviour and the taking on of new attitudes.

In Czech

Organizační učení chápeme jako exogenní i endogenní proces , který má zásadní vliv na výkon organizace, vyvolává změny kognitivního i behaviorálního charakteru. Je to proces, který může být metodicky podporován a veden, může se rozvíjet postupně a systematicky, ale i velmi rychle, spontánně až impulzivně. Inkluzi ve škole chápeme jako široké spektrum strategií, aktivit a procesů, na jejichž základě se realizuje právo žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na kvalitní a pro ně přiměřené vzdělávání Inkluze vychází z přesvědčení, že dítě má právo navštěvovat školu, kterou si zvolí. Školy jsou ve snahách vytvořit inkluzivní prostředí vystaveny potřebě realizovat celou řadu strukturálních i procesuálních změn, na které musí adekvátně reagovat jak učitelé, tak i vedení školy. Změny se dotýkají nejen hlavního procesu – výuky žáků, ale i klimatu ve škole, vnějších vztahů, profesního rozvoje učitelů i řízení školy a vedení lidí v ní. Úspěšná přeměna školy ve školu inkluzivní předpokládá učit se novým znalostem, způsobům chování i zaujímat nové postoje. Učení se novým znalostem, dovednostem, způsobům chování apod. můžeme sledovat na úrovni jednotlivců, pracovních skupin i na úrovni celé školy, tj. můžeme uvažovat o organizačním učení. Cílem příspěvku je ukázat následující: Jak se téma výuky žáků se speciálními vzdělávacími potřebami stává tématem organizačního učení; V jakých uskupeních se lidé ve škole od sebe učí podporovat žáky se speciálními vzdělávacími potřebami; Jaké faktory podporují organizační učení ve škole vázané na výuku žáků se speciálními vzdělávacími potřebami; Jaké strategie řízení školy lze považovat za podpůrné ve vztahu k vytváření inkluzivní školy.

Links

MUNI/M/0012/2013, interní kód MU
Name: Inkluze ve škole jako interdisciplinární problém. Východiska, podmínky a strategie realizace
Investor: Masaryk University, INTERDISCIPLINARY - Interdisciplinary research projects