J 2013

Scolymus maculatus L.

DANIHELKA, Jiří

Základní údaje

Originální název

Scolymus maculatus L.

Název anglicky

Scolymus maculatus L.

Vydání

Zprávy České botanické společnosti, Praha, Česká botanická společnost, 2013, 1211-5258

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

10600 1.6 Biological sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14310/13:00069899

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova anglicky

Central Europe; Asteraceae; Scolymus maculatus; neophyte

Štítky

Změněno: 21. 3. 2016 16:57, Ing. Jiří Danihelka, Ph.D.

Anotace

V originále

V roce 1969 sebral F. Grüll na skládce v bývalé cihelně v Brně-Štýřicích rostlinu z čeledi Asteraceae, kterou určil jako Carthamus lanatus. Sběr je uložen v herbáři Masarykovy univerzity (BRNU). Rostlinu se nyní podařilo revidovat jako Scolymus maculatus. Jde o první nález tohoto mediteránního druhu v České republice.

Anglicky

In 1969, F. Grüll collected an Asteraceae species in a waste disposal site in a Brno-Štýřice. The herbarium specimen is deposited at the herbarium uf Msaryk University in Brno. The collector identified the plant as Carthamus lanatus. It turned out after a reexamination of the specimen that it should be assigned to Scolymus maculatus. It is the first record of this Mediterranean species in the Czech Republic.

Návaznosti

LC06073, projekt VaV
Název: Centrum pro výzkum biodiverzity
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Centrum pro výzkum biodiverzity
MSM0021622416, záměr
Název: Diverzita biotických společenstev a populací: kauzální analýza variability v prostoru a čase
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Diverzita biotických společenstev: kauzální analýza variability v prostoru a čase