2013
Studie možnosti mapování vybraných léčiv v mozkové tkáni myší pomocí MALDI MS
JÄGEROVÁ, Kateřina; Antonín BEDNAŘÍK; Christian NILSSON; Soňa POKORNÁ; Ladislav ILKOVICS et al.Základní údaje
Originální název
Studie možnosti mapování vybraných léčiv v mozkové tkáni myší pomocí MALDI MS
Název anglicky
Study of MALDI MS imaging of selected drugs in brain tissue of mice
Autoři
JÄGEROVÁ, Kateřina; Antonín BEDNAŘÍK; Christian NILSSON; Soňa POKORNÁ; Ladislav ILKOVICS; Aleš HAMPL; Jana PISTOVČÁKOVÁ; Regina DEMLOVÁ a Jan PREISLER
Vydání
3.Konference české společnosti pro hmotnostní spektrometrii, 2013
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Konferenční abstrakt
Obor
10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Označené pro přenos do RIV
Ano
Kód RIV
RIV/00216224:14740/13:00066567
Organizační jednotka
Středoevropský technologický institut
ISBN
978-80-905045-3-0
Klíčová slova česky
MALDI TOF; MSI; imaging
Klíčová slova anglicky
MALDI TOF; MSI; imaging;
Změněno: 9. 3. 2015 15:32, prof. Mgr. Jan Preisler, Ph.D.
V originále
Zobrazovací hmotnostní spektrometrie s laserovou desorpcí a ionizací za účasti matrice (MALDI TOF MS imaging) je technika umožňující vizualizaci rozložení širokého spektra analytů v rozličných vzorcích, typicky v tenkých řezech biologických tkání. V minulosti byla úspěšně využita k analýze mozkových tkání, sledování distribuce léčiv a jejich metabolitů v tkáních nebo při hledání nových biomarkerů. V tomto příspěvku zkoumáme využitelnost MALDI MS pro zobrazování distribuce vybraných léčiv, olanzapinu1,2, haloperidolu, a periperidonu v mozkové tkáni myší. Uvedená léčiva patří mezi antipsychotika, využívají se k léčbě schizofrenie a dalších psychických poruch, přičemž v mozku působí jako antagonisté dopaminergních receptorů. Řezy zmrazené nativní mozkové tkáně byly umístěny na terčík MALDI, sklíčko pokryté vodivou vrstvou směsného oxidu india a cínu, důkladně vysušeny a obohaceny přídavky standardů stanovovaných léčiv. Následně byla tkáň pokryta homogenní vrstvou krystalů matrice (DHB, CHC) pomocí tří rozdílných technik: sublimací, elektrosprejem a pomocí pneumatického spreje. Stanovení léčiv v tkáni bylo ovlivněno přítomností velkého množství interferujících látek, zejména lipidů, sodíku a draslíku, které se v mozkové tkáni nachází ve vysokém obsahu. S cílem potlačit tyto interference byly zkoumáno přečištění tkáně před nanesením matrice a jeho vliv na analýzu, stejně tak byly optimalizovány samotné metody nanášení matrice. Výsledné detekční limity pro stanovení antipsychotik v tkáni byly srovnány s limity dosaženými při stanovení standardů léčiv na MALDI terčíku pomocí metody „dried droplet“.
Anglicky
Matrix-assisted laser desorotion/ionization mass spektrometry (MALDI-MS) is a technique allowing the visualization of the distribution of analytes variety in diverse samples, typicaly in thin sections of biological tissue. This method has been successfully used to the analysis of brain tissues, monitoring of drugs distribution and drugs metabolites in tissues, and in new biomarkers investigation. In this paper, we research the imaging of selected drugs distribution - olanzapin, haloperidol and paliperidone in tissue of mice brain using MALDI MS.
Návaznosti
| ED1.1.00/02.0068, projekt VaV |
| ||
| EE2.3.30.0009, projekt VaV |
| ||
| GAP206/12/0538, projekt VaV |
|