CHOVANEC, Jan. Pragmatics of Tense and Time in News. From Canonical Headlines to Online News Texts. 1. vyd. Amsterdam and Philadelphia: John Benjamins, 2014, 294 s. Pragmatics & Beyond New Series, 253. ISBN 978-90-272-5658-4. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.1075/pbns.253.
Originální název Pragmatics of Tense and Time in News. From Canonical Headlines to Online News Texts
Název česky Pragmatika času. Od kanonických titulků k internetovému zpravodajství
Autoři CHOVANEC, Jan (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Amsterdam and Philadelphia, 294 s. Pragmatics & Beyond New Series, 253, 2014.
Nakladatel John Benjamins
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 60200 6.2 Languages and Literature
Stát vydavatele Nizozemské království
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/14:00074857
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-90-272-5658-4
Doi http://dx.doi.org/10.1075/pbns.253
Klíčová slova česky pragmatika; jazyk médií; novinové titulky; internetové zpravodajství; koherence; sloveský čas; deixe; origo
Klíčová slova anglicky pragmatics; media discourse; news discourse; news headlines; online news; coherence; grammatical tense; deixis; origo
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Michal Petr, učo 65024. Změněno: 7. 6. 2019 09:05.
This book provides the first comprehensive account of temporal deixis in English printed and online news texts. Linking the characteristic usage of tenses with the projection of deictic centres, it notes how conventional tenses, particularly in headlines, are affected by heteroglossia arising from various accessed voices. The resulting tense shifts are interpreted pragmatically as a conventional reader-oriented strategy that creates the impression of temporal co-presence. It is argued that since different tense choices systematically correlate with the three main textual segments of news texts, the function of tense needs to be viewed in a close connection with its local context. Traditional news texts are also contrasted with online news, particularly as far as the effect of hypertextuality on the coding of time is concerned. A two-level structural framework for the analysis of online news is proposed in order to account for their increased textual complexity. The book will be of interest to a wide range of scholars and students working in the fields of media pragmatics, discourse analysis and stylistics.
Anotace česky
Tato odborná monografie představuje první ucelenou interpretaci časové deixe v anglicky psaných mediálních textech se zaměřením na jazyk tištěných a internetových zpravodajských periodik. Publikace se mj. zabývá způsobem, jakým jsou konvenčně využívány slovesné časy a jak dochází k záměrnému narušování jazykových konvencí v důsledku snahy o aktualizaci a konverzacionalizaci jazyka. Zjištění jsou interpretována s využitím teorie jazykových metafunkcí v rámci funkčně-systémové gramatiky Michaela Hallidaye. Kniha postuluje nový pragmatický model projekce deitických center a časových vztahů v médiích, který představuje významný posun v dosavadním chápání těchto jevů směrem k jejich interakčně pragmatickému pojetí. Publikace se věnuje i vztahu hypertextuality a časové deixe v internetovém zpravodajství, kde navrhuje inovativní dvojstupňový přístup k analýze mediálních textů a přináší řadu nových zjištění týkajících se charakteru mediálních online textů.
VytisknoutZobrazeno: 26. 5. 2024 07:27