VAŠINOVÁ GALIOVÁ, Michaela, Michaela VAŇKOVÁ, Jindřich KYNICKÝ, Renata ČOPJAKOVÁ a Viktor KANICKÝ. Analýza biominerálů metodou laserové ablace s ICP-MS. In Analytika v geológii a v životnom prostredí 2013. 2013. ISBN 978-80-02-02439-2.
Originální název Analýza biominerálů metodou laserové ablace s ICP-MS
Název anglicky Analysis of biominerals by laser ablation ICP-MS
Autoři VAŠINOVÁ GALIOVÁ, Michaela (203 Česká republika, garant, domácí), Michaela VAŇKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jindřich KYNICKÝ (203 Česká republika), Renata ČOPJAKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Viktor KANICKÝ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Analytika v geológii a v životnom prostredí 2013, 2013.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Slovensko
Kód RIV RIV/00216224:14740/13:00071676
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
ISBN 978-80-02-02439-2
Klíčová slova česky močové kameny; kosterní pozůstatky; laserová ablace; ICP-MS
Klíčová slova anglicky kidney stones; fossil remains; laser ablation; ICP-MS
Změnil Změnila: Mgr. Michaela Vašinová Galiová, Ph.D., učo 64008. Změněno: 10. 2. 2014 15:11.
Přípěvek je zaměřen na využití metody LA-ICP-MS v analýze biominerálů jako jsou močové kameny a kosterní pozůstatky. Studium těchto typů materiálů je však spojeno s výskytem interferencí, přítomností různých fází v analyzovaném povrchu a nedostatkem standardních referenčních materiálů. V příspěvku byly diskutovány možnosti využití této metody, ale také její omezení při sledování rozložení prvků ve fosfátové a oxalátové fázi s cílem získat informace o jejich složení v případě močových kamenů a také návaznosti na migraci/mobilitu a výživu lidí a zvířat u kosterních pozůstatků.
Anotace anglicky
The contribution is focused of utilization of LA-ICP-MS method for analysis of biominerals, such as kidney stones and skeletal remains. The analysis of these samples is connected with presence of various phases, interferences and lack of standard reference materials. The possibilities and limitations of LA-ICP-MS analysis of phosphate and oxalate matrices were discussed. The aim was to determine the elemental content and distribution, and to estimate migration/mobility, diet of individuals.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
VytisknoutZobrazeno: 24. 5. 2024 21:29