J 2014

Pohyb jako sociologický fenomén

SEKOT, Aleš a Josef MICHÁLEK

Základní údaje

Originální název

Pohyb jako sociologický fenomén

Název anglicky

Movement like Sociological Phenomen

Autoři

SEKOT, Aleš (203 Česká republika, garant, domácí) a Josef MICHÁLEK (203 Česká republika, domácí)

Vydání

STUDIA SPORTIVA, Brno, Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity, 2014, 1802-7679

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50000 5. Social Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14510/14:00076067

Organizační jednotka

Fakulta sportovních studií

Klíčová slova česky

pohybové aktivity; sport; životní styl; sedavá společnost

Klíčová slova anglicky

physical activities; sport; life style; sdentary society

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 9. 4. 2015 16:05, Mgr. Eva Špillingová

Anotace

V originále

Dynamika životního stylu se zejména v naší kulturní sféře projevuje i v povaze a struktuře práce a volného času. Perspektivou frekvence pohybových aktivit dlouhodobě zaznamenáváme zásadní snižování fyzického výdeje většiny populace ve většině profesí, v domácnostech a z pohledu aktivních forem dopravy. K tomu přistupuje i sílící pasivní konzumace volnočasových aktivit s negativními kondičnímu a zdravotními důsledky. Klesající podíl pravidelných sportovně pohybových aktivit ve všech věkových skupinách v České republice tak aktualizuje nezbytnost řešit tuto skutečnost jako závažné a nepřehlédnutelné politikum, kterému je třeba věnovat i ze strany politiků náležitou a trvalou pozornost. Relevantní sociologická data jsou nezbytnou podmínkou poučeného komplexního pohledu na tuto problematiku. Rozsáhlé empirické šetření realizované Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity "Pohybová aktivita obyvatel ČR" se zaměřila na dospělé obyvatelstvo a zkoumalo nastavené ukazatele perspektivou základních demografických ukazatelů: pohlaví, věk, rodinný stav, velikost místa bydliště, dosažené vzdělání. Vzájemný vztah sportu a společnosti je v tomto kontextu sledován i z pohledu přínosu pro jedince a společnost jako celek.

Anglicky

Dynamics of style in our cultural setting is reflected in nature and structure of work and leisure. The perspective of frequency of physical activities of population is in the course of time more and more limited especially in the nature of work, in householdes and transportation. Passive ways of leisure is integral part of such negative tendency resulting in negative personal health and shape consequenceis. Low portion of sportive activities and physical expenditures is nowdays growing social and economical problem, worth of relevant attention of our local, regional and state representativies. Valid sociological empirical data on tendencies of physical activities of our population are integral part of proper attitude to such phenomenon. Extensive empirical research "Physical activity of Czech inhabitants" is searching adult inhabitants from the perspective of their sex, age, place of residence, education, etc. Mutual relation of sport and society is discussed from the perspective off growing importance of regular longlife sportive and physical activities for active way of life.

Návaznosti

EE2.3.20.0044, projekt VaV
Název: Vytvoření výzkumného týmu vedeného reintegrovaným českým vědcem za účelem zjišťování úrovně pohybové aktivity (inaktivity) u vybraných věkových skupin mužů a žen v ČR