2014
Intervenční tréninkový program u pacientů s metabolickým syndromem ve FN Brno
VYSOKÝ, Robert, Filip DOSBABA a Ladislav BAŤALÍKZákladní údaje
Originální název
Intervenční tréninkový program u pacientů s metabolickým syndromem ve FN Brno
Název česky
Intervenční tréninkový program u pacientů s metabolickým syndromem ve FN Brno
Název anglicky
Intervention training program in patiens with Metabolic syndrome in Faculty Hospital Brno
Autoři
VYSOKÝ, Robert (203 Česká republika, garant, domácí), Filip DOSBABA (203 Česká republika) a Ladislav BAŤALÍK (703 Slovensko)
Vydání
Brno, Med Sport Boh Slov 2014; 23(3):97, od s. 194-195, 2 s. 2014
Nakladatel
Česká společnost tělovýchovného lékařství
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Kód RIV
RIV/00216224:14110/14:00076517
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
ISSN
Klíčová slova česky
'metabolický syndrom' 'aerobní a odporový trénink' 'prevence' 'rehabilitace'
Klíčová slova anglicky
'metabolic syndrome' 'aerobic and resistance training' 'prevention' 'rehabilitation'
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 29. 8. 2017 10:46, doc. Mgr. Robert Vysoký, Ph.D.
V originále
Přehled poznatků Na našem pracovišti ve Fakultní nemocnici Brno probíhá trénink 3x týdně po dobu 2-3 měsíců. Před začátkem celého tréninkového bloku je provedeno zátěžové vyšetření lékařem, které stanoví vhodnou a bezpečnou intenzitu tréninkové zátěže. Tréninková jednotka se skládá ze zahřívací fáze, vlastního kombinovaného tréninku (aerobní a odporový trénink) a relaxační fáze. Nejedná se v současnosti o cílený trénink nemocných s MS, ale o Kardiovaskulární rehabilitační tréninkový program, aplikovaný na jedince s MS, kteří se vzhledem k provázanosti těchto problematik v tréninkových skupinách vyskytují. Diskuse Struktura intervenčního tréninkového programu vychází z Kardiovaskulárních rehabilitačních programů, z kterých vychází více světových pracovišť (3). Svačinová (4) ve své práci konstatuje, že pacienti s vyšším počtem rizikových faktorů v rámci metabolického syndromu mají minimálně srovnatelný prospěch z kardiovaskulární rehabilitace po akutním koronárním syndromu jako pacienti bez metabolického syndromu. Výsledky publikované naším pracovištěm potvrzují, že dochází ke zlepšení kardiorespiračních ukazatelů a stabilizaci hemodynamických parametrů (5, 6). Toto potvrzují také studie i z jiných pracovišť (7, 8). Závěr Intervenční tréninkový program u pacientů s MS zásadní mírou ovlivňuje jednotlivé komponenty tohoto onemocnění a snižuje komplikace související s negativním dopadem nízké aerobní kapacity organismu, zejména pak výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Po jeho absolvování se nejen zvyšuje aerobní kapacita organismu a funkční pohybový stav nemocných, ale pozitivně reaguje taktéž psychický stav nemocného a zlepšuje se motivace k pravidelné pohybové aktivitě a tím pádem adherence k primárně a sekundárně preventivní léčbě.
Anglicky
Intervention training program for patients with MS substantial degree affect the components of the disease and reduces the complications associated with the negative impact of low aerobic capacity of the organism, in particular cardiovascular diseases. After his graduation he not only increases aerobic capacity and body functional state of motion sick, but also responds positively to the psychological state of the patient and improves the motivation for regular physical activity and thus adherence to primary and secondary preventive treatment.