KRÁLOVÁ, Tereza, Hana BAINOVÁ, Anna BRYJOVÁ, Michal VINKLER, Arild JOHNSEN, Jan T. LIFJELD, Tomáš ALBRECHT a Josef BRYJA. Mezidruhová variabilita Toll-like receptoru 4 u vybraných druhů pěvců tropického a mírného pásma. In Zoologické dny 2014, Ostrava. 2014.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Mezidruhová variabilita Toll-like receptoru 4 u vybraných druhů pěvců tropického a mírného pásma
Autoři KRÁLOVÁ, Tereza, Hana BAINOVÁ, Anna BRYJOVÁ, Michal VINKLER, Arild JOHNSEN, Jan T. LIFJELD, Tomáš ALBRECHT a Josef BRYJA.
Vydání Zoologické dny 2014, Ostrava, 2014.
Další údaje
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Kauzálová, učo 270509. Změněno: 30. 9. 2014 01:48.
Anotace
Toll-like receptory (TLRs) jsou jednou ze základních součástí mechanismu vrozené (nespecifické) imunity obratlovců k rozpoznání škodlivých patogenů. Přestože se řadí k tzv. evolučně konzervovaným proteinům s velmi podobnou strukturou u všech obratlovců, recentní studie odhalily značnou mezidruhovou i vnitrodruhovou variabilitu. Znalost těchto rozdílů mezi více či méně příbuznými druhy pěvců nám poskytuje unikátní náhled do evoluce TLRs u různorodé skupiny ptáků včetně lepšího poznání selekčních tlaků, které na ně mohly působit. V této pilotní studii jsme se zaměřili na gen pro TLR4, který je společný pro imunitní systém ptáků i savců a jehož hlavním ligandem je lipopolysacharid (LPS) nacházející se v buněčné stěně Gram-negativních bakterií. Ze skupiny pěvců, kteří tvoří většinu známých druhů ptáků, byla doposud popsána jeho struktura pouze u zebřičky pestré (Taeniopygia guttata) a několika dalších druhů pěvců mírného pásma. Cílem této studie byl základní popis mezidruhové variability TLR4 na úrovni DNA sekvencí. Získali jsme tak důležité výchozí informace pro navazující rozsáhlou komparativní studii zabývající se vlivem různých životních historií na vnitrodruhovou variabilitu TLR4 napříč taxonem Passeriformes. Celkem bylo osekvenováno 23 tropických (Kamerun, Nigérie) a 25 temperátních (Česká republika, Norsko) druhů pěvců vybraných s ohledem na jejich fylogenetickou příbuznost. U většiny z nich se jedná o vůbec první známé sekvence tohoto imunitního genu.
Návaznosti
GAP505/10/1871, projekt VaVNázev: Toll-like receptory u pěvců: popis, polymorfismus a evoluční důsledky alelické variability
MUNI/A/0888/2013, interní kód MUNázev: Biodiverzita - analýzy biologických systémů různých úrovní a na různých škálách prostředí (Akronym: BIDA3)
Investor: Masarykova univerzita, Biodiverzita - analýzy biologických systémů různých úrovní a na různých škálách prostředí, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 03:45