C 2014

Sociální pracovník uprostřed problematických rodinných interakcí

NAVRÁTILOVÁ, Jitka

Základní údaje

Originální název

Sociální pracovník uprostřed problematických rodinných interakcí

Název česky

Sociální pracovník uprostřed problematických rodinných interakcí

Název anglicky

Social worker in the middle of problematic family interactions

Autoři

NAVRÁTILOVÁ, Jitka (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Brno, Zavádění participace dětí a mládeže v kontextu kvality péče v sociálních službách, od s. 67 - 79, 13 s. Studie inspirovaná zkušenostmi ze Švýcarska, sv. 1, 2014, 2014

Nakladatel

Česko-britská, o.p.s.

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

50600 5.6 Political science

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14230/14:00077040

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

978-80-905598-1-3

Klíčová slova česky

ohrožená rodina; ochrana dětí; úkolově orientovaný přístup; rodinné fungování; dimenze rodinného fungování

Klíčová slova anglicky

family at risk; child protection; task-centred approach; family functioning; dimensions of family functioning

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 30. 10. 2014 11:51, Mgr. Jitka Navrátilová, Ph.D.

Anotace

V originále

Tato práce se snaží odpovědět na otázku: „Jak dosáhnout zlepšení v rodinném fungování ohrožených rodin prostřednictvím participativního přístupu sociálních pracovníků? Odpověď hledám prostřednictvím analýzy vybraných dimenzí rodinného fungování. Publikace se zaměřuje na hlubší porozumění tomu, jaké problematické interakce vznikají v ohrožených rodinách a jakým způsobem lze podpořit jejich zlepšení v zájmu zajištění nejlepší péče o děti. Publikace se teoreticky opírá o úkolově orientovaný přístup, který vytváří rámec pro uplatňování participačních metod práce jak pro sociální pracovníky, tak pro ty, kteří pracují s rodinami v jejich přirozeném prostředí.

Anglicky

In the essay I focus on the question: “How to achieve through a participatory approach improvement of social functioning of families at risk, especially in terms of meeting the best interests of the child in these families”. I analyze selected dimensions of family life which contribute substantially to the functioning of the family. These dimensions create a useful framework that can help to understand which problematic interactions occur in families at risk and what way can be supported the implementation of the best interests of the child. Using the examples of good practice from Switzerland I suggest guidelines and methods of work with families with neglected children and provide suggestions how to achieve mutual understanding of parents and children with help of participation and how to improve their social functioning. My essay is theoretically anchored in a task-oriented approach, which creates a useful background for the application of participatory methods of work as well as it offers a series of practical guides for professionals working with families in their natural environment.