ŠIMARA, Pavel, Lenka TESAŘOVÁ, Stanislava PAĎOUROVÁ a Irena KRONTORÁD KOUTNÁ. Generation of Human Induced Pluripotent Stem Cells Using Genome Integrating or Non-integrating Methods. Folia Biologica. Praha: Univerzita Karlova, roč. 60, S1, s. 85-89. ISSN 0015-5500. 2014.
Originální název Generation of Human Induced Pluripotent Stem Cells Using Genome Integrating or Non-integrating Methods
Autoři ŠIMARA, Pavel (203 Česká republika, domácí), Lenka TESAŘOVÁ (203 Česká republika, domácí), Stanislava PAĎOUROVÁ (703 Slovensko, domácí) a Irena KRONTORÁD KOUTNÁ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Folia Biologica, Praha, Univerzita Karlova, 2014, 0015-5500.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10601 Cell biology
Stát vydavatele Česká republika
Impakt faktor Impact factor: 1.000
Kód RIV RIV/00216224:14330/14:00074034
Organizační jednotka Fakulta informatiky
UT WoS 000343275800014
Klíčová slova česky hiPSCs; lentivirus; Sendai virus; episomalní reprogramace
Klíčová slova anglicky hiPSCs; lentivirus; Sendai virus; episomal reprogramming
Štítky cbia-web
Změnil Změnil: Mgr. Pavel Šimara, Ph.D., učo 67594. Změněno: 2. 3. 2018 10:06.
Preclinical studies have demonstrated the promising potential of human induced pluripotent stem cells (hiPSCs) for clinical application. To fulfil this goal, efficient and safe methods to generate them must be established. Various reprogramming techniques were presented during seven years of hiPSCs research. Genome non-integrating and completely xeno-free protocols from the first biopsy to stable hiPSC clones are highly preferable in terms of future clinical application. In this commentary article, we summarize the reprogramming experiments performed in our laboratories. We successfully generated hiPSCs using STEMCCA lentivirus, Sendai virus or episomal vectors. Human neonatal fibroblasts and CD34+ blood progenitors were used as cell sources and were maintained either on mouse embryonic feeder cells or in feeder-free conditions. The reprogramming efficiency was comparable for all three methods and both cell types, while the best results were obtained in feeder-free conditions.
Návaznosti
CZ.1.07/2.3.00/30.0030, interní kód MUNázev: Rozvoj lidských zdrojů pro oblast buněčné biologie
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Rozvoj lidských zdrojů pro oblast buněčné biologie, 2.3 Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji
GBP302/12/G157, projekt VaVNázev: Dynamika a organizace chromosomů během buněčného cyklu a při diferenciaci v normě a patologii