USTOHAL, Libor, Hana PŘIKRYLOVÁ KUČEROVÁ, Radovan PŘIKRYL, Iva STEHNOVÁ, Veronika HUBLOVÁ, Michaela MAYEROVÁ, Simona VENCLÍKOVÁ, Eva ČEŠKOVÁ a Tomáš KAŠPÁREK. Repetitivní transkraniální magnetická stimulace v léčbě depresivní poruchy- randomizovaná, jednoduše slepá, antidepresivy kontrolovaná studie. Česká a Slovenská neurologie a neurochirurgie. Praha: Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, 2014, roč. 77, č. 5, s. 602-607. ISSN 1210-7859.
Originální název Repetitivní transkraniální magnetická stimulace v léčbě depresivní poruchy- randomizovaná, jednoduše slepá, antidepresivy kontrolovaná studie
Název anglicky Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation in the Treatment of Depressive Disorder a Randomized, Single-blind, Antidepressants- controlled Study
Autoři USTOHAL, Libor (203 Česká republika, garant, domácí), Hana PŘIKRYLOVÁ KUČEROVÁ (203 Česká republika, domácí), Radovan PŘIKRYL (203 Česká republika, domácí), Iva STEHNOVÁ (203 Česká republika, domácí), Veronika HUBLOVÁ (203 Česká republika, domácí), Michaela MAYEROVÁ (203 Česká republika, domácí), Simona VENCLÍKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Eva ČEŠKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Tomáš KAŠPÁREK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Česká a Slovenská neurologie a neurochirurgie, Praha, Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, 2014, 1210-7859.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 0.165
Kód RIV RIV/00216224:14110/14:00077433
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000343022100010
Klíčová slova česky repetitivní transkraniální magnetická stimulace; depresivní porucha; léčba; psychopatologie
Klíčová slova anglicky repetitive transcranial magnetic stimulation; depressive disorder; treatment; psychopathology
Štítky EL OK, MP, RIV
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 25. 3. 2015 15:07.
Cílem naší randomizované, jednoduše slepé studie bylo ověřit účinnost vysokofrekvenční repetitivní transkraniální magnetické stimulace nad oblastí levého dorzolaterálního prefrontálního kortexu ve srovnání s antidepresivy III. nebo IV. generace u pacientů s depresivní poruchou. Soubor a metodika: Do studie bylo zařazeno 40 pacientů s dia­gnózou depresivní epizody nebo rekurentní depresivní poruchy, kteří byli náhodně rozděleni do dvou stejně velkých skupin. Jedna skupina byla po týdenní wash out periodě léčena stimulací, druhá antidepresivy. Psychopatologie byla hodnocena za pomoci Hamiltonovy škály deprese (HAMD) a Montgomeryho a Äsbergové škály pro posouzení deprese (MADRS) před léčbou a po jejím skončení. Stimulace byla aplikována nad zmíněnou oblastí o frekvenci 15 hertzů, intenzitě 110% klidového motorického prahu, počet pulzů během sezení byl 1 500 a počet sezení 15. V kontrolní skupině byla podávána antidepresiva.
Anotace anglicky
Aim: The aim of our randomized, single-blind study was to assess the efficacy of high-frequency repetitive transcranial magnetic stimulation over the left dorsolateral prefrontal cortex in comparison with common antidepressants of the third or fourth generation in patients with depressive disorder. Methods: Forty patients diagnosed with a depressive episode or recurrent depressive disorder were included in the study. They were randomised into two groups. One group was treated after one-week wash out period with stimulation, the other with antidepressants. Every patient was rated before and after the treatment using Hamilton depression rating scale (HAMD) and Montgomery Asberg depression rating scale (MADRS). The stimulation was administered over the left dorsolateral prefrontal cortex, the stimulation frequency was 15 Hz, the intensity was 110% of resting motor threshold, the whole number of pulses during one session was 1,500 and the number of sessions was 15. Patients in a control group were treated with antidepressants.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS