BĚLONOŽNÍK, Tomáš. Narkoterorismus – nálepka, či skutečná hrozba? Poznatky z kolumbijské historie. Online. In Oldřich Bureš. Sborník vybraných příspěvků z 6. výroční konference bezpečnostního výzkumu. Praha: Metropolitní univerzita Praha, 2014, s. 4-13. ISBN 978-80-87956-02-1.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Narkoterorismus – nálepka, či skutečná hrozba? Poznatky z kolumbijské historie
Název česky Narkoterorismus – nálepka, či skutečná hrozba? Poznatky z kolumbijské historie
Název anglicky Narcoterrorism – a label or a real threat? Lessons from Colombian history
Autoři BĚLONOŽNÍK, Tomáš.
Vydání Praha, Sborník vybraných příspěvků z 6. výroční konference bezpečnostního výzkumu, od s. 4-13, 10 s. 2014.
Nakladatel Metropolitní univerzita Praha
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-87956-02-1
Klíčová slova česky terorismus, narkoterorismus, organizovaný zločin, Kolumbie
Klíčová slova anglicky terrorism, narcoterrorism, organized crime, Colombia
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Tomáš Bělonožník, učo 273464. Změněno: 26. 11. 2014 12:00.
Anotace
Tento příspěvek je kritickým zhodnocením konceptualizace pojmu „narkoterorismus“. Ten do veřejného diskurzu vstoupil v 80. letech 20. století a jeho význam byl dlouhodobě formován především v závislosti na potřebách politicků a veřejných činitelů, zatímco akademická sféra zaostávala a vědecké zkoumání narkoterorismu bylo řízeno kontextem, v jakém byl konstruován jeho politický obraz. V procesu postrádajícím vědeckou tendenci k systematizaci nabobtnal koncept do podoby, kdy jako narkoteroristé mohou být svorně onálepkovány struktury se značně nesouměřitelným charakterem, deklarovanými cíli i metodami používanými pro jejich dosažení. Výslednou změť lze dobře představit na případu Kolumbie, na jejímž území byly za narkoteroristy označovány jak organizované kriminální skupiny využívající teroristické metody k maximalizaci zisků z obchodu s drogami, tak i povstalecké skupiny, pro které terorismus představoval nástroj k prosazení specifických politických cílů a obchod s drogami způsob financování vlastní bojové činnosti. Cílem příspěvku je naznačit jednu z možných cest ke smysluplnějšímu vědeckému pojetí narkoterorismu – zúžení jeho významu na subkategorii kriminálního terorismu.
Anotace anglicky
This paper aims for a critical evaluation of the „narcoterrorism“ concept. The term has entered public discourse during the 1980s and ever since, its meaning has been constructed in dependency on the specific needs of politicians and public officials. The academy has lagged behind the whole time and scientific examination of narcoterrorism has been largely controlled by the context of political imagery that constructed its meaning. In a process that lacked the scientific incliantion towards systematization of findings, the concept swelled up into a state in which the „narcoterrorist” label now applies to structures that are incomparable in their character, declared goals, and methods used for the achievement of these goals. Colombia presents itself as an area ideal for demonstration of the resulting mess, in which the „narcoterrorist” label is applied for both organized crime groups employing terrorist methods in their pursuit of maximal profit in drug trade, and insurgency groups that employ terrorist methods as a tool in their pursuit of specific political goals and use drug trade as a way to finance the insurgency. The goal of this paper is to indicate a possible way towards more meaningful scientific approach towards the narcoterrorism concept – the reduction of its meaning to a subcategory of criminal terrorism.
VytisknoutZobrazeno: 3. 6. 2024 09:30