MINKS, Eduard, Alexandra MINKSOVÁ, Petr BRHEL a Viera BABIČOVÁ. Profesionální syndrom karpálního tunelu. Neurologie pro praxi. Olomouc: Solen, roč. 15, č. 5, s. 234-239. ISSN 1213-1814. 2014.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Profesionální syndrom karpálního tunelu
Název česky Profesionální sydnrom karpálního tunelu
Název anglicky Occupational carpal tunnel syndrome
Autoři MINKS, Eduard (203 Česká republika, garant, domácí), Alexandra MINKSOVÁ (203 Česká republika), Petr BRHEL (203 Česká republika, domácí) a Viera BABIČOVÁ (203 Česká republika).
Vydání Neurologie pro praxi, Olomouc, Solen, 2014, 1213-1814.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/14:00077488
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky syndrom karpálního tunelu; profesionální onemocnění; mononeuropatie; profesionální syndrom karpálního tunelu; kompresivní neuropatie
Klíčová slova anglicky carpal tunnel syndrome; occupational diseases; mononeuropathy; occupational carpal tunnel syndrome; compression neuropathy
Štítky EL OK
Změnil Změnila: Soňa Böhmová, učo 232884. Změněno: 15. 1. 2015 13:21.
Anotace
Syndrom karpálního tunelu je nejčastější mononeuropatií a zároveň nejčastější nemocí z povolání, se kterou se může lékař ve své praxi setkat. Jde o kompresivní neuropatii v oblasti zápěstí, které vzniká vlivem dlouhodobého, nadměrného a jednostranného přetěžování ruky a zápěstí, vlivem vibrací s přenosem na ruce, nebo k němu vedou onemocnění, jako je diabetes mellitus či tyreopatie. Subjektivně se nejčastěji projevuje paresteziemi/dysesteziemi 1. až 4. prstu a objektivně atrofií vnější porce thenaru. Postižení se kvantifikuje pomocí elektromyografie. Středně těžký stupeň onemocnění je hranicí, která spolurozhoduje o konzervativním versus operačním postupu a tento stupeň je vyžadován k uznání nemoci z povolání. Cílem tohoto krátkého článku je podat základní praktické informace o syndromu karpálního tunelu se zaměřením na jeho profesionální příčinu.
Anotace anglicky
Carpal tunnel syndrome is the most common mononeuropathy and the most common occupational disease the physicians can encounter in their practice. It is a compressive neuropathy in the wrist that occurs as a result of long-term, excessive and unilateral overload of the hand and wrist, due to vibration transmission to the hand or that is caused by diseases such as diabetes mellitus or thyroid disease. Clinically, this disease is most often characterized by paresthesia/dysesthesia of fingers 1 to 4 and by thenar atrophy. Electromygraphy is used to quantify the disability. Moderate degree of the disease is a boundary that determines the conservative versus surgical approach and this level is also required for the condition to be recognized as an occupational disease. The aim of the article is to provide elementary practical information on the carpal tunnel syndrome with a focus on its occupational cause.
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 02:19