2014
Mezinárodní srovnávací výzkumy školního vzdělávání v České republice: zjištění a výzvy
POTUŽNÍKOVÁ, Eva, Veronika LOKAJÍČKOVÁ a Tomáš JANÍKZákladní údaje
Originální název
Mezinárodní srovnávací výzkumy školního vzdělávání v České republice: zjištění a výzvy
Název česky
Mezinárodní srovnávací výzkumy školního vzdělávání v České republice: zjištění a výzvy
Název anglicky
International comparative studies on school education in the Czech Republic: Findings and challenges
Autoři
POTUŽNÍKOVÁ, Eva (203 Česká republika), Veronika LOKAJÍČKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Tomáš JANÍK (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Pedagogická orientace, Česká pedagogická společnost o.s. 2014, 1211-4669
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50300 5.3 Education
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14410/14:00077657
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky
mezinárodně srovnávací studie; školní vzdělávání; TIMSS; PISA; PIRLS
Klíčová slova anglicky
international comparative studies; school education; TIMSS; PISA; PIRLS
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 19. 3. 2015 15:24, Mgr. Veronika Lokajíčková, Ph.D.
V originále
Přehledová studie pojednává o mezinárodních srovnávacích výzkumech v oblasti vzdělávání realizovaných v České republice v posledních dvaceti letech. Jejím cílem je informovat o tom, jak jsou výsledky mezinárodních výzkumů zpracovávány v domácí odborné literatuře a k jakým závěrům vedou. V první části studie stručně popisujeme, jakých mezinárodních výzkumů se Česká republika účastnila. V druhé části se zaměřujeme na témata, která byla v návaznosti na výsledky českých žáků zpracována ve vybraných domácích odborných časopisech a monografických pracích. Je možné konstatovat, že výsledky českých žáků v mezinárodních výzkumech lze považovat za poměrně konzistentní, i když v průběhu času dochází k určitým výkyvům. Závěrečná část přehledové studie naznačuje několik cest, jak by bylo možné s daty a výsledky mezinárodních výzkumů dále pracovat. Mezinárodní srovnávací výzkumy představují pro Českou republiku bohatý rezervoár dat, jehož potenciál by mohl být více využíván pro didaktiku v zájmu rozvíjení produktivní kultury vyučování a učení.
Anglicky
This paper reviews international comparative research studies on education that have been carried out in the Czech Republic during the last twenty years. It aims to summarize how the findings from international studies are elaborated on in Czech academic literature and what conclusions can be drawn from them. In the first part we provide an overview of the research studies that the Czech Republic participated in. The second part focuses on the issues concerning Czech pupils‘ results that were discussed in Czech reviewed papers and monographs. The final part of the paper points towards some ways of using the data and findings from international research further. It can be concluded that the results of Czech pupils in international comparative studies are relatively consistent, although there are certain fluctuations over time. International comparative studies represent a rich reservoir of data for the Czech Republic, whose potential could be used more intensively in the field of didactics in order to develop productive culture of teaching and learning.