2014
Paliativní péče a chronické srdeční selhání
VÍTOVEC, Jiří, Ladislav KABELKA, Lenka ŠPINAROVÁ a Jindřich ŠPINARZákladní údaje
Originální název
Paliativní péče a chronické srdeční selhání
Název česky
Paliativní péče a chronické srdeční selhání
Název anglicky
Palliative care and chronic heart failure
Autoři
VÍTOVEC, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí), Ladislav KABELKA (203 Česká republika), Lenka ŠPINAROVÁ (203 Česká republika, domácí) a Jindřich ŠPINAR (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Vnitřní lékařství, Brno, Facta Medica, 2014, 0042-773X
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/14:00078027
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
nefarmakologická léčba; paliativní péče; srdeční selhání
Klíčová slova anglicky
heart failure; non-pharmacological treatment; palliative care
Štítky
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 8. 1. 2015 09:47, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková
V originále
Srdeční selhání je stále rozšířenější klinický syndrom v kardiologii, který omezuje délku života a má závažný dopad na délku a kvalitu života. Protože léčba srdečního selhání zlepšuje dobu přežití, zvyšuje se počet nemocných, kteří dospějí k terminálnímu stavu s touto diagnózou. Významné symptomy a psychosociální obtíže se začínají objevovat v průběhu léčby, která má za úkol prodloužit život nebo léčit dané život omezující onemocnění. Světová zdravotnická organizace (WHO) změnila svou definici v roce 2002 a konstatovala, že paliativní péče by měla být poskytována „v raném stadiu choroby, ve spojení s jinou léčbou, která prodlužuje život“. Paliativní péče zahrnuje více oborů, aby bylo možné řešit obtíže způsobené symptomy onemocnění, a s tím spojené další aspekty týkající se pacienta i rodiny, kteří jsou chápáni jako jeden celek, protože pocit pohody jednoho má dopad i na ostatní.
Anglicky
Heart failure is a very common clinical syndrome in cardiology which reduces life expectancy and has a significant impact on the quality of life. The treatment of heart failure improves survival thus the number of patients who reach the terminal state increases with this diagnosis. Major symptoms and psychosocial difficulties begin to appear during therapy which aims to prolong life or cure the life limiting illnesses. The World Health Organization (WHO) changed its definition in 2002 and concluded that palliative care should be provided "in the early stages of disease, together with another treatment that prolongs life." Palliative care involves multiple disciplines in order to solve problems caused by the symptoms of the disease and other related aspects of the patient and family who are considered as a one subject, because a feeling of well-being has an impact on others.