J 2014

Moderní radioterapie karcinomu prostaty

ČOUPEK, P., I. ČOUPKOVÁ, T. PROCHÁZKA a Pavel ŠLAMPA

Základní údaje

Originální název

Moderní radioterapie karcinomu prostaty

Název anglicky

Up-to-date radiotherapy for prostate cancer

Autoři

ČOUPEK, P. (203 Česká republika), I. ČOUPKOVÁ (203 Česká republika), T. PROCHÁZKA (203 Česká republika) a Pavel ŠLAMPA (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Praktický lékař, Praha, Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, 2014, 0032-6739

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30200 3.2 Clinical medicine

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/14:00078353

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

karcinom prostaty; radioterapie; hormonoterapie; komplikace radioterapie

Klíčová slova anglicky

prostate cancer; radiotherapy; hormonal therapy; sequelae of radiotherapy

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 15. 1. 2015 11:00, Soňa Böhmová

Anotace

V originále

Radioterapie společně s radikální prostatektomií patří mezi základní léčebné metody karcinomu prostaty. V průběhu posledních 20 let prodělala radioterapie karcinomu prostaty dramatický vývoj. Tento pokrok byl umožněn zejména zavedením počítačové tomografie, a následně i magnetické rezonance, do plánování radioterapie a využitím softwarů pro kalkulaci rozložení dávky v prostoru. Dnes je samozřejmostí použití techniky trojrozměrné konformní radioterapie (3D-CRT) a svazku záření s modulovanou intenzitou (IMRT), což je spojeno s lepší distribucí dávky ve srovnání s technikami konvenčními a je umožněna dávková eskalace bez zvýšení rizika morbidity. Další pokrok v technologii vedl k radioterapii řízené obrazem (IGRT). Je jednoznačně prokázáno, že schopnost radioterapie vyléčit rakovinu prostaty je závislá na dávce záření. Výška dávky je významným prediktivním faktorem pro přežití bez klinického a biochemického relapsu. Čím vyšší dávku záření dodáme, tím vyšší je pravděpodobnost lokální kontroly onemocnění. Článek poukazuje rovněž na další aspekty související s radioterapií karcinomu prostaty, jako je brachyradioterapie, hormonoterapie v kombinaci s radioterapií, pooperační radioterapie po RAPE, hypofrakcionace, stereotaktická radioterapie a léčba protonovým svazkem.

Anglicky

Radiotherapy with radical prostatectomy is one of the basic methods of treatment of prostate cancer. Over the last 20 years, radiotherapy for prostate cancer underwent dramatic development. This progress was made possible in particular by introducing computer tomography , and magnetic resonance afterwards , in the planning of radiotherapy and using software to calculate the dose distribution in space. Three-dimensional conformal radiotherapy (3D-CRT) techniques and intensity modulated radiotherapy (IMRT) are associated with a better dose distribution in comparison with conventional techniques and allow the dose escalation without increasing the risk of morbidity . Further advances in technology led to image-guided radiation therapy (IGRT) . It is clearly shown that the ability of radiotherapy to cure prostate cancer is dependent on the dose of radiation . Height of dose is an important predictive factor for survival without clinical and biochemical relapse. The higher the delivered dose , the higher the probability of local control. Article highlights also other aspects associated with radiotherapy for prostate cancer, such as brachytherapy, hormonal therapy in combination with radiotherapy, postoperative radiotherapy after RAPE, hypofractionation, stereotactic radiotherapy and proton beam therapy .