HORSKÝ, Jan. Primáti a filosofové aneb ‚Harry, jdu do baráku!' (Hranice filozofie, hranice vědy, 12. 4. 2013, Olomouc). In Hranice filozofie, hranice vědy. 2013.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Primáti a filosofové aneb ‚Harry, jdu do baráku!' (Hranice filozofie, hranice vědy, 12. 4. 2013, Olomouc)
Název anglicky Primates and Philosophers or 'Harry! I'm comin' in!'
Autoři HORSKÝ, Jan (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Hranice filozofie, hranice vědy, 2013.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/13:00078544
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky empathy; definition of; typology of empathy; Frans de Waal; Simon Baron-Cohen
Změnil Změnil: Mgr. Jan Horský, Ph.D., učo 262469. Změněno: 28. 1. 2015 10:00.
Anotace
Vzhledem k tomu, že v rámci problematiky, které se autor věnuje, jsou hranice mezi filosofií a vědou značně propustné, zaměří se ve svém příspěvku spíše na jejich vztah a možnost vzájemného pozitivního ovlivňování, vedení dialogu či těsné spolupráce. Za ideální výchozí bod takto pojatého příspěvku pak považuje situace, kdy se nad společným projektem sejde právě vědec a filosof. Autor nejprve velmi stručně představí jednu z takových ukázkových kolaborací – knihu Primates and Philosophers, na níž se podíleli primátolog Frans de Waal, novinář Robert Wright a filosofové Peter Singer, Philip Kitcher a Christine Korsgaardová. Následně svou pozornost zaměří na jeden ze zajímavých momentů, který se objevuje v textu, jímž přispěl americký filosof vědy Philip Kitcher. Tímto momentem je typologie psychologického altruismu, pomocí níž Kitcher rozlišuje čtyři rozměry tohoto fenoménu. Takovým "zjemněním" konceptu altruistického chování pak poukazuje na to, že altruismus není jednou "věcí" – existuje v rozmanitých variantách a odstínech. Tím Kitcher demonstruje, že tvrzení „Některá nelidská zvířata vykazují známky altruistického chování“ je nedostatečné a vyžaduje další zpřesnění. Tato typologie se autorovi jeví jako zajímavý způsob, jak uchopit fenomén s altruismem spřízněný – empatii. Z toho důvodu ji na empatii aplikuje a sleduje přitom obdobný cíl jako Kitcher: chce ukázat, že ani empatie není, ač se to na první pohled může zdát, jednou "věcí" – jedná se o mnohovrstevnatý a značně komplikovaný mechanismus. Tato aplikace pak tvoří stěžejní část příspěvku, přičemž autorovým cílem není pouze poskytnout publiku ochutnávku z pestré palety současných výzkumů na poli empatie, nýbrž i demonstrovat zcela neodmyslitelnou interdisciplinaritu takového podniku a roli, kterou v něm hraje právě filosofie.
Anotace anglicky
In my area of specialization the boundaries between philosophy and science are quite permeable and that is the reason why I choose to focus in my presentation rather on their relationship and the possibility of mutually beneficial influence, dialogue and close collaboration. It seems that ideal starting point for such presentation is the situation when philosopher and scientist collaborate over some project that is of interest to both of them. First, I will very briefly introduce one example of such collaboration – the book Primates and Philosophers which is collective work of primatologist Frans de Waal, journalist Robert Wright and philosophers Peter Singer, Philip Kitcher and Christine Korsgaard. Next, I will focus on one interesting passage in the text from Philip Kitcher. This passage contains the typology of psychological altruism used by Kitcher to distinguish four dimensions of this phenomenon. This refinement of the concept of altruistic behavior then serves Kitcher to show that altruism is not one thing – it exists in many flavors. In turn, it enables Kitcher to doubt the claim “Some non-human animals show the signs of altruistic behavior” and to demand specification of what kind of altruism is in question. This typology seems like a promising way to grasp a phenomenon related to the concept of altruism – the concept of empathy. That is the reason why I will apply it on empathy and I will keep in mind similar goal as Kitcher had – to show that, despite appearances, empathy is not a one “thing”. It is multilayered and rather complex mechanism. This application of Kitcher’s typology constitutes the main part of the presentation – however, my aim is not only to give audience a taste from the diverse spectrum of contemporary research of empathy, but to show the inherent interdisciplinary nature of such a venture and the role of philosophy in it as well.
Návaznosti
MUNI/A/0803/2013, interní kód MUNázev: Proměny a konstanty soudobé filozofie
Investor: Masarykova univerzita, Proměny a konstanty soudobé filozofie, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 31. 5. 2024 07:30