DVOŘÁK, Tomáš. Situační zprávy jako pramen poznání nálad a postojů obyvatel na příkladu poválečného pohraničí. Sborník Archivu bezpečnostních složek. Praha: Archiv bezpečnostních složek, 2014, roč. 12, č. 1, s. 101-121. ISSN 2336-1387.
Originální název Situační zprávy jako pramen poznání nálad a postojů obyvatel na příkladu poválečného pohraničí
Název anglicky Situation reports as a historical source in research of the population mood and expectations: A case study of the borderlands of Czecholslovakia after WWII
Autoři DVOŘÁK, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Sborník Archivu bezpečnostních složek, Praha, Archiv bezpečnostních složek, 2014, 2336-1387.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14210/14:00078667
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky postwar Czechoslovakia; borderland; transfer of german population; situation reports; reliability of archive records
Štítky central europa, Central Europe, rivok
Změnil Změnil: Mgr. Tomáš Dvořák, Ph.D., učo 16710. Změněno: 30. 3. 2015 09:44.
Článek se věnuje situačním zprávám různých bezpečnostních složek a organizací coby jako prameni pro výzkum nálad obyvatel. Pozornost je věnována případu pohraničí českých zemí, kde po druhé světové válce došlo během odsunu německého obyvatelstva a osídlování novými kolonisty k úplné výměně obyvatelstva. Zejména německy mluvící obyvatelstvo čelilo velmi složité situaci, perspektivě nejisté budoucnosti s velmi omezeným přístupem ke spolehlivým informacím. Celé postižené území tedy představovalo prostředí velmi vhodné pro šíření různých pověstí a šeptané propagandy o budoucím uspořádání politických poměrů v Československu i Evropě.
Anotace anglicky
Paper deals with situation reports of different security corps and institutions as with the historical records by analyzing the mood and expectations of population. Attention is paid to case of the borderlands of Czechoslovakia after the WWII, thus to the territory which was affected by almost total exchange of present population due to expulsion and later "transfer" of the Germans and recolonization by new settlers. Especially German speaking inhabitants were situated in very difficult position with uncertain future and were strongly limited in access to news and reliable information. All the affected territory also presented environment very suitable for spreading of different rumors and whispered propaganda about the future settlement of political situation in Czechoslovakia and Europe.
VytisknoutZobrazeno: 22. 5. 2024 19:57