a 2015

Kardiovaskulární trénink u nemocných s hematoonkologickými malignitami – pilotní studie

VYSOKÝ, Robert, Ladislav BAŤALÍK, Filip DOSBABA, Andrea JANÍKOVÁ, Jindřich ŠPINAR et. al.

Základní údaje

Originální název

Kardiovaskulární trénink u nemocných s hematoonkologickými malignitami – pilotní studie

Název anglicky

Cardiovascular training in patients with hematooncological malignancies - a pilot study

Autoři

VYSOKÝ, Robert (203 Česká republika, domácí), Ladislav BAŤALÍK (703 Slovensko), Filip DOSBABA (203 Česká republika), Andrea JANÍKOVÁ (203 Česká republika) a Jindřich ŠPINAR (203 Česká republika)

Vydání

XXIII. výroční sjezd České kardiologické společnosti, 2015

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

30000 3. Medical and Health Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14510/15:00082960

Organizační jednotka

Fakulta sportovních studií

Klíčová slova česky

kardiovaskulární trénink; hematoonkologická onemocnění

Klíčová slova anglicky

cardiovascular training; hematooncological malignances

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 29. 8. 2017 10:41, doc. Mgr. Robert Vysoký, Ph.D.

Anotace

V originále

ÚVOD Tématem rehabilitace nemocných s hematoonkologickými malignitami (HOM) bylo doposud provedeno celosvětově minimum studií. CÍL Cílem naší studie je aplikace metod kardiovaskulární rehabilitace u nemocných s HOM. Na studii se podílí Rehabilitační oddělení ve spolupráci s Interní hematologickou a onkologickou klinikou a Interní kardiologickou klinikou Fakultní nemocnice Brno (FN Brno). METODIKA Do studie bylo doposud zařazeno 21 nemocných v remisi (9 mužů/12 žen), průměrného věku 53±13 let, s dobrou funkcí levé komory srdeční. Jedná se o pacienty s nově diagnostikovaným Hodgkinovým lymfomem (HL), s indolentním B-lymfomem (NHL), s difúzním velkobuněčným B-lymfomem (DLBCL) a s nově diagnostikovanou chronickou myeloidní leukémií (CML). Všichni nemocní podstoupili 3-měsíční ambulantní řízený aerobně-odporový trénink s frekvencí 3x týdně. Před zahájením a po ukončení tréninkového cyklu bylo provedeno zátěžové vyšetření. VÝSLEDKY V hodnoceném souboru prozatím pozorujeme statisticky významné zvýšení zátěžové tolerance o 0,5 W/kg (p<0.001). ZÁVĚR Průběžné výsledky naší studie naznačují, že vhodně nastavená pohybová aktivita vede ke zlepšení zátěžové tolerance, neovlivňuje negativně výsledky léčby a pozitivně přispívá k rekonvalescenci.

Anglicky

Interim results of our study suggest that a properly adjusted physical activity leads to improvement in exercise tolerance, does not negatively affect treatment outcomes and contributes positively to the recovery.