J 2015

Diskuze metodických postupů při evaluaci dopadu aktivní politiky zaměstnanosti ČR na datech OKpráce

HORA, Ondřej a Miroslav SUCHANEC

Základní údaje

Originální název

Diskuze metodických postupů při evaluaci dopadu aktivní politiky zaměstnanosti ČR na datech OKpráce

Název česky

Diskuze metodických postupů při evaluaci dopadu aktivní politiky zaměstnanosti ČR na datech OKpráce

Název anglicky

Discussion of Methods and Approaches towards the Impact Evaluation of Czech Active Labour Market Policy Using “OKpráce” Data

Autoři

HORA, Ondřej (203 Česká republika, garant, domácí) a Miroslav SUCHANEC (203 Česká republika)

Vydání

Evaluační teorie a praxe, Praha, INESAN, 2015, 2336-114X

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50600 5.6 Political science

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/15:00083102

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova česky

aktivní politika zaměstnanosti; dopadová evaluace; kvasi-experimentální design; OKpráce

Klíčová slova anglicky

Active Labour Market Policy; impact evaluation; quasi-experimental design; OKpráce

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 11. 6. 2015 10:28, doc. Mgr. Ondřej Hora, Ph.D.

Anotace

V originále

Evaluace dopadu je spojena s mnoha metodologickými volbami ze strany výzkumníka. Výsledky evaluace jsou pak značně závislé na definici konkrétního evaluačního modelu. Cílem tohoto článku je definovat základní oblasti, principy a postupy hodnocení výsledků a dopadů programů aktivní politiky zaměstnanosti s využitím administrativních dat systému OKpráce. Metodologickým postupem přitom máme na mysli sekvenci voleb a dílčích procedur evaluace, vedoucí k validním výsledkům. Článek se zabývá prezentací postupů, které jsou vhodné pro individualizovaná data OKPráce a opomíjí postupy, které nelze na těchto datech uspokojujícím způsobem využít. Článek uplatňuje perspektivu tzv. částečného ekvilibria, kdy hodnotí dopady programů na jejich účastníky a nikoli na trh práce jako celek. Jádrem je diskuze postupů s ohledem na interní validitu naměřeného dopadu. Jako prostředek pro dodatečné vybalancování předprogramových rozdílů mezi skupinou intervence a kontrolní skupinou diskutuje proces párování, přičemž zmiňuje důležitost zahrnutí faktorů předprogramová perspektiva a historie nezaměstnaných na trhu práce a fáze hospodářského cyklu. Článek uzavírá, že výběr konkrétní techniky analýzy dat závisí na tom, zda chce evaluátor zjistit velikost absolutního nebo relativního rizika, jeho průběh v čase anebo pouze přítomnost nezaměstnaného v registru.

Anglicky

Realization of impact evaluation brings possibility of various methodological choices that are limited to distinct assumptions concerning the context of the study, nature of the data etc. Results of the impact evaluation are then dependent considerably on definition of particular evaluation model. Aim of this article is to discuss main areas, principles and approaches to evaluation of Czech active labor policy programs outcomes and impacts, using administrative data of OKpráce. The article presents approaches that are suitable for this kind of data and is based on partial equilibrium perspective, thus omitting impacts on labor market as whole. The core of the article is discussion of diverse methodical steps in context of internal validity of measured impact. The matching is discussed as a method of balancing pre-program differences between program participants and control group. Inclusion of factors of labor market perspective and history, as well as phase of economic cycle, during this process is of high importance. Article concludes, that choice of particular statistical method of data analysis hinges on whether evaluator wants to find absolute or relative risks of leaving unemployment, their progress in time or merely the presence of unemployed in register.