2014
Stav a vývoj informační základny pro hodnocení onkologických screeningových programů v České republice
DUŠEK, Ladislav, Ondřej MÁJEK, Daniel KLIMEŠ, Milan BLAHA, Petr BRABEC et. al.Základní údaje
Originální název
Stav a vývoj informační základny pro hodnocení onkologických screeningových programů v České republice
Název anglicky
State and Development of Background Information for the Evaluation of Czech Cancer Screening Programmes
Autoři
DUŠEK, Ladislav (203 Česká republika, garant, domácí), Ondřej MÁJEK (203 Česká republika, domácí), Daniel KLIMEŠ (203 Česká republika, domácí), Milan BLAHA (203 Česká republika, domácí), Petr BRABEC (203 Česká republika, domácí) a Jakub GREGOR (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Klinická onkologie, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2014, 0862-495X
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
10103 Statistics and probability
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/14:00083448
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
screening; informační zázemí; monitoring; zhoubné nádory; registr; sběr dat
Klíčová slova anglicky
screening; background information; monitoring; cancer; registry; data collection
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 27. 7. 2015 16:48, Soňa Böhmová
V originále
České programy screeningu zhoubných nádorů disponují komplexním multimodálním informačním systémem, který pokrývá všechny potřebné úrovně hodnocení – populační monitoring (Národní onkologický registr ČR), monitoring výsledků v dia gnostických databázích center a kvantifi kaci pokrytí a výstupů primární péče v administrativních datech plátců péče. V roce 2014 bylo v ČR zahájeno adresné zvaní občanů do screeningu nádorů, a to na základě samostatné komponenty informačního systému, která umožňuje identifi kaci vhodných klientů v databázích plátců péče. Systém byl plně standardizován a jednotně implementován ve všech zdravotních pojišťovnách; jeho funkčnost rovněž zahrnuje průběžné i retrospektivní hodnocení výsledků adresného zvaní. V budoucnosti je nezbytné využít a aplikovat platný legislativní rámec pro komplexnější a integrovanější využití všech zapojených zdrojů dat, tedy onkologických registrů, screeningových registrů a administrativních dat. Systém musí dosáhnout na analýzu anonymizovaných individuálních záznamů o účasti klientů ve screeningu a zajistit tak plnohodnotnou analýzu indikátorů kvality dle mezinárodních doporučení.
Anglicky
Czech cancer screening programmes feature a comprehensive multimodal information system which covers all the levels of assessment needed – population-based monitoring (Czech National Cancer Registry), monitoring of results in the diagnostic databases of centres, as well as the quantifi cation of coverage and outputs of primary care according to the administrative data of health care payers. A system of personalised invitations to cancer screening programmes was launched in 2014, based on a stand-alone component of the information system which makes it possible to identify eligible clients in health care payers’ databases. The system was fully standardised and uniformly implemented in all health insurance companies; its functionalities also involve both continuous and retrospective assessment of the results of personalised invitation. The legislative framework in force will have to be applied and implemented for a more comprehensive and integrated employment of all involved data sources, i.e. cancer registries, screening registries, and administrative data. The system must be able to analyse de-identifi ed individual records on clients’ participation in screening programmes, and thus to ensure an adequate analysis of performance indicators in compliance with international recommendations.
Návaznosti
36/14/NAP, interní kód MU |
|