KUKLOVÁ, Alžbeta, Petra ŠTĚPÁNKOVÁ a Pavlína ČERNOCHOVÁ. Přemostění tureckého sedla jako možný predikční faktor palatinální retence horních stálých špičáků. In Den výzkumných prací 2015. 2015.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Přemostění tureckého sedla jako možný predikční faktor palatinální retence horních stálých špičáků
Název anglicky Sella turcica bridge as a possible predictor of maxillary canine impaction.
Autoři KUKLOVÁ, Alžbeta, Petra ŠTĚPÁNKOVÁ a Pavlína ČERNOCHOVÁ.
Vydání Den výzkumných prací 2015, 2015.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky sella bridge; palatal canine impaction
Změnil Změnila: MDDr. Alžbeta Omastová, učo 326799. Změněno: 14. 8. 2015 10:30.
Anotace
Úvod: Horní stálé špičáky patři mezi druhé nejčastěji se vyskytující retinované zuby v populaci s prevalencí 1-2 %. Mezi možné komplikace, které často provází tuto anomálii, patří resorpce kořenů okolních zubů, ankylóza, hypercementóza, cystické změny zubního folikulu a tumorózní změny postiženého zubu. Proto včasná diagnostika retence a správná volba léčebného postupu zásadně ovlivňují úspěšnost léčby. Cíl: Cílem retrospektivní studie bylo zjistit, zda morfologická aberace tureckého sedla patrná na laterálním kefalometrickém snímku může posloužit jako predikční faktor možné palatinální retence stálých špičáků. Materiál a metodika: Standardní boční kefalometrické snímky 120 pacientů s palatinální retencí horních stálých špičáků (retenční skupina) (43 mužů, 77 žen, průměrný věk 18.8 ± 7.8) a 120 pacientů kontrolní skupiny s kompletně prořezaným stálým chrupem (44 mužů, 76 žen, průměrný věk 18.1 ± 5.6) byly vybrány ze záznamů Ortodontického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Bylo provedeno měření rozměrů tureckého sedla v sagitální rovině a výsledky byly statisticky zpracovány za použití t-testu. Výskyt a typ přemostění byl porovnán mezi retenční a kontrolní skupinou za pomocí chi-kvadrát testu. Výsledky: Výskyt přemostění tureckého sedla u retenční skupiny (18.3 %) byl signifikantně vyšší (p=0.023) v porovnání s kontrolní skupinou (8.3 %). Šířka a anterio-posteriorní obvod sedla byly signifikantně vyšší u retenční skupiny. V hloubce sedla nebyl zjištěn žádný signifikantní rozdíl mezi oběma skupinami. Závěr: Přemostění tureckého sedla se vyskytuje signifikantně častěji u subjektů s palatinálně retinovanými špičáky. Výskyt této morfologické aberace může být považován za možný predikční faktor retence špičáků s podezřením na ektopické prořezávání.
Návaznosti
MUNI/A/1359/2014, interní kód MUNázev: Etiopatogeneze, diagnostika a léčba vybraných patologických stavů v dutině ústní
Investor: Masarykova univerzita, Etiopatogeneze, diagnostika a léčba vybraných patologických stavů v dutině ústní, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 30. 8. 2024 11:21