2015
Bioindikace vysychavých toků pomocí vodních bezobratlých – výsledky projektu BIOSUCHO
PAŘIL, Petr, Vít SYROVÁTKA, Světlana ZAHRÁDKOVÁ, Michal STRAKA, Marek POLÁŠEK et. al.Základní údaje
Originální název
Bioindikace vysychavých toků pomocí vodních bezobratlých – výsledky projektu BIOSUCHO
Název anglicky
Bioindication of intermittent streams using aquatic macroinvertebrates – results of the BIODROUGHT project
Autoři
PAŘIL, Petr (203 Česká republika, garant, domácí), Vít SYROVÁTKA (203 Česká republika, domácí), Světlana ZAHRÁDKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Michal STRAKA (203 Česká republika), Marek POLÁŠEK (203 Česká republika, domácí), Lenka ŠIKULOVÁ (203 Česká republika, domácí), Pavla ŘEZNÍČKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Denisa NĚMEJCOVÁ (203 Česká republika)
Vydání
In XVII. KONFERENCE České limnologické společnosti a Slovenskej limnologickej spoločnosti "VODA - VĚC VEŘEJNÁ" p. 119 p. 115, 2015
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Konferenční abstrakt
Obor
10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14310/15:00083630
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
ISBN
978-80-210-7874-1
Klíčová slova česky
intermitentní toky; rekolonizace; sucho; bioindikace; makrozoobentos
Klíčová slova anglicky
intermittent streams; recolonisation; drought; bioindication; aquatic macroinvertebrates
Změněno: 26. 8. 2015 20:13, doc. RNDr. Petr Pařil, Ph.D.
V originále
Vliv sucha na vodní bezobratlé dosud nebyl ve střední Evropě systematicky studován, přestože frekvence vysychání toků nižších řádů stále roste. Bez ohledu na původ tohoto jevu (klimatická změna, odběry vody atd.) způsobuje sucho strukturální změny společenstev, které lze detekovat i po jeho odeznění. Vyznívající „otisk sucha“ je zachytitelný v průběhu celé rekolonizace, jejíž rychlost závisí jak na rozsahu vyschnutí (časovém i prostorovém), tak i na dostupnosti refugií a osídlovacích schopnostech druhů. V projektu BIOSUCHO (www.sucho.eu, grant TA02020395) byla vyvinuta metoda bioindikace suchých epizod pro monitoring vysychavosti toků ve vodohospodářské praxi. Pomocí lineární diskriminační analýzy společenstva bezobratlých bylo vybráno několik metrik, vhodných pro klasifikaci toků do 3 skupin dle rozsahu jejich zasažení suchem (pravidelně a rozsáhle vysychající, občasně a v menším rozsahu vysychající, permanentní). Metoda funguje specificky pro každou část sezóny, během níž se v praxi vzorkuje (jaro/podzim) a je založena na 3 skupinách metrik: tj. zastoupení (i) taxonomických skupin (např. EPT a Oligochaeta), (ii) specifických vlastností (tzv. „species traits“, např. reofilie) a (iii) přítomnosti indikátorových druhů, různě citlivých vůči vysychání, jejichž zastoupení je vyjádřeno indexem. Toto hodnocení lze využít i pro konstrukci mapy rizika vysychání toků pro povodí do 4. řádu.
Anglicky
The results of the BIODROUGHT project, which is focused on bioindication of intermittent streams using aquatic macroinvertebrates are presented.