ŠPALEK, Jiří a Zuzana ŠPAČKOVÁ. Daňová morálka a daňové úniky v ekonomických experimentech. Sociální studia. 2015, roč. 2015, č. 4, s. 57-72. ISSN 1214-813X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Daňová morálka a daňové úniky v ekonomických experimentech
Název anglicky Tax Compliance in Econonomic Experiments
Autoři ŠPALEK, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí) a Zuzana ŠPAČKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Sociální studia, 2015, 1214-813X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14560/15:00084760
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova česky Laboratorní experiment; daňová morálka; dobrovolné přispívání; pokuta; kontrola
Klíčová slova anglicky laboratory experiment; tax compliance; voluntary contribution mechanism; penalty; audit
Změnil Změnil: prof. Mgr. Jiří Špalek, Ph.D., učo 7027. Změněno: 26. 1. 2016 20:23.
Anotace
Dodržování daňové morálky je jednou z oblastí, kde laboratorní experimenty mohou přispět k pochopení individuální racionality ekonomických subjektů. Teoretický model založený na teorii očekávaného užitku a předpokladu racionálního jedince (homo oeconomicus) není schopen pokrýt a vysvětlit komplexitu individuálního rozhodování o (ne)dodržení daňových zákonů. Zároveň platí, že možnosti zkoumat daný jev „v terénu“ jsou omezené. Výsledky získané prostřednictvím laboratorního testování tak mohou pomoci zaplnit prázdná místa ve výzkumu. Námi prezentovaná analýza se v této souvislosti zaměřuje na několik dílčích cílů. Vzhledem k relativně malému povědomí v české odborné komunitě (i) diskutujeme relevanci metody laboratorního experimentu v ekonomii pro zkoumání chování daňových subjektů, přičemž se opíráme o (ii) shrnutí dosavadního stavu poznání ve zkoumané oblasti. Detailněji experimentální metodu (iii) představují výsledky vlastního výzkumu (experimentu). V experimentu, který představuje náš příspěvek, jsme se zaměřili na posouzení vlivu dvou základních fiskálních proměnných na míru dodržování daňové morálky. Cílem je posoudit vliv měnící se pravděpodobnosti daňové kontroly a výši sankce uložené v případě krácení daně. Naší výzkumnou otázkou bylo, zda a do jaké míry měnící se hodnota těchto proměnných ovlivní chování daňového poplatníka, resp. jeho ochotu odvádět daň v řádné výši. Výsledky provedeného experimentu ukazují, že reakce českých subjektů na parametrickou změnu těchto proměnných je velmi obdobná, jako je tomu v zahraničních experimentech. Z obou studovaných faktorů má na ochotu řádně platit daně výraznější vliv rostoucí pravděpodobnost daňové kontroly. Naopak vliv výše uložené sankce je spíše marginální.
Anotace anglicky
Tax compliance and tax evasion belong to the issues where laboratory experiments may provide important insights into human economic decision making. The theoretical model based on expected utility theory and presumption of a rational individual (homo economicus), is not able to cover the complexity of individual compliance decision. Even though this phenomenon may be studied in the field, its real observability is limited. This is where results of laboratory testing may help “fill the gap”. The analysis proposed by our paper focuses on several goals. Taking into consideration a relatively low awareness of the Czech academic community, we (i) discuss the relevance of laboratory experiment method for studying taxpayers’ behavior, basing on a (ii) summary of state of knowledge in the domain in question. The experimental is method is elaborated more in detail by (iii) presenting the results of our own experimental research. In our experiment we focused on testing the impact of two basic fiscal variables on individual tax compliance; the goal was to evaluate the effect of variable probability of an audit and rate of penalty imposed in the case of tax evasion. Our research question was whether, and to what extent, changing levels of tested variables would influence taxpayers’ behaviour, or, her willingness to comply. The results show that reaction of the Czech subjects on a parametric change of these two variables is quite similar to what we observe in foreign experiments. Increasing level of probability of an audit has strong (positive) impact on tax compliance. On the other hand, the level of penalty imposed to revealed defaulter is not of major influence.
Návaznosti
MUNI/M/0045/2013, interní kód MUNázev: Experimentální analýza rozhodování při opakované volbě: ekonomické a politologické přístupy
Investor: Masarykova univerzita, Experimentální analýza rozhodování při opakované volbě: ekonomické a politologické přístupy, INTERDISCIPLINARY - Mezioborové výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 23. 9. 2024 01:30