KNECHT, Petr. Vizuální prvky v učebnicích: analýzy, efekty, problémy a možná řešení. In Kolokvium Metodického centra pro knižní kulturu a literární muzea při Památníku národního písemnictví k problematice učebnic. 2015.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vizuální prvky v učebnicích: analýzy, efekty, problémy a možná řešení
Název česky Vizuální prvky v učebnicích: analýzy, efekty, problémy a možná řešení
Autoři KNECHT, Petr.
Vydání Kolokvium Metodického centra pro knižní kulturu a literární muzea při Památníku národního písemnictví k problematice učebnic, 2015.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Změnil Změnil: doc. Mgr. Petr Knecht, Ph.D., učo 53924. Změněno: 10. 3. 2016 14:04.
Anotace
V průběhu referátu zazněly jak základní teze k estetické stránce učebnic, tak další otázky, které se staly předmětem následující diskuse: 1. Ačkoli z pohledu pedagogiky a kognitivní psychologie budou vždy na prvním místě didaktické kvality učebnice, neznamená to, že umělecké a estetické aspekty jsou z hlediska fungování nonverbálních prvků jako didaktických prostředků méně podstatné. 2. Umělecké a estetické aspekty jsou tím, co činí vizuální prvek (a také jeho obsah) přijatelnější pro žáky (zejména ty mladší). Mohou mít vliv také na to, zda žák konkrétnímu nonverbálnímu prvku věnuje pozornost, nebo ho přejde bez povšimnutí. Estetická kvalita také hraje klíčovou roli v tom, zda se učebnice žákovi líbí, či nikoli. 3. Důležité je také zprostředkování estetických hodnot a rozvíjení estetického cítění žáků. Přestože umělecké a estetické kvality nonverbálních prvků mohou představovat poměrně subjektivní kritérium, nesnižuje to jejich důležitost.
VytisknoutZobrazeno: 18. 9. 2024 21:41