J 2015

Proč rozvedení dědečkové pečují méně často o svá vnoučata?

HUBATKOVÁ, Barbora, Martin KREIDL a Zuzana ŽILINČÍKOVÁ

Základní údaje

Originální název

Proč rozvedení dědečkové pečují méně často o svá vnoučata?

Název anglicky

Why Divorced Grandfathers Provide Grandchild Care Less Often Than Married Grandfathers?

Autoři

HUBATKOVÁ, Barbora (203 Česká republika, garant, domácí), Martin KREIDL (203 Česká republika, domácí) a Zuzana ŽILINČÍKOVÁ (703 Slovensko, domácí)

Vydání

Sociologický časopis, AV ČR, Sociologický ústav, 2015, 0038-0288

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50000 5. Social Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Impakt faktor

Impact factor: 0.262

Kód RIV

RIV/00216224:14230/15:00081272

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

UT WoS

000367118900004

Klíčová slova anglicky

grandchild care provision; grandparenthood; grandfathers; divorce
Změněno: 3. 3. 2016 17:52, Ing. Alena Raisová

Anotace

V originále

Prarodiče se stávají důležitými osobami v životech svých vnoučat, v nichž často zaujímají pečovatelskou úlohu. Prarodiče rozvedení - a zejména pak rozvedení dědečkové - o vnoučata ovšem pečují s menší pravděpodobností a méně často. Text je proto zaměřen na prozkoumání důvodů, proč tomu tak je. Na základě literatury autoři formulují čtyři možná vysvětlení menšího zapojení rozvedených dědečků do péče o vnoučata. Předpokládají, že ve srovnání s dědečky ženatými, mají ti rozvedení (1) více dětí a vnoučat (neboť po rozvodu vstupují do opakovaných svazků), (2) žijí dále od svých potomků, (3) jsou v méně častém kontaktu se svými potomky a (4) jsou v horším zdravotním stavu. S použitím českých dat ze šetření SHARE autoři dokumentují, že v českém kontextu rozvedení dědečci pečují méně často o svá vnoučata v důsledku méně častého kontaktu se svými potomky. Předpoklad vlivu počtu dětí a vnoučat, geografické vzdálenost či zdravotního stavu se naopak potvrdit nepodařilo.

Anglicky

Grandparents are becoming increasingly important figures in the lives of their grandchildren and are often in the position of care providers. However, divorced grandparents and grandfathers in particular are less likely to provide care for their grandchildren. This article examines the reasons for this. Drawing on the literature on this subject, the authors first argue that divorced grandfathers are less likely than their married counterparts both to provide care and to provide care often. This may be because compared to married grandfathers they tend to: (1) have a larger number of children and grandchildren (because they often repartner after divorce); (2) live farther away from their offspring; (3) have less frequent contact with their offspring; and (4) be in poorer health. Using Czech SHARE (Survey of Health Ageing and Retirement in Europe) data from waves two and four, the authors show that divorced grandfathers in the Czech Republic are less likely to care for their grandchildren and provide frequent care primarily owing to the fact that they have less frequent contact with their children. The authors found no support for the assumption that the negative effect of divorce can be explained by the number of children or grandchildren divorced grandparents have, by their geographical distance from offspring or by their subjective health.

Návaznosti

GA13-34958S, projekt VaV
Název: Přetížená role: prarodiče v době aktivního stárnutí
Investor: Grantová agentura ČR, Přetížená role: prarodiče v době aktivního stárnutí.